Meidän vieraat peseytyy kotonaan ennen kuin tulevat kylään
En voi ymmärtää sitä, että mennään kylään pesulle. Meillä käy påaljon vieraita, mutta saunotaan ihan omalla porukalla. Tämä on kyllä ihan joku junttisuomalainen tapa, että vieraat passitetaan pesulle. Sitä ei ulkomaalaiset ymmärrä. Asia erikseen, jos vietetään viikonloppua kesämökillä.
Kommentit (8)
"Tämä on kyllä ihan joku junttisuomalainen tapa"
Saunojahan on yleisesti ympäri maailmaa.
on kiusallista, että käytän kotona aikaa kampaukseen ja meikkaukseen ja kyläpaikassa emäntä iskee käteen pyyhkeen ja olutpullon käskee saunaan.
mukava päästä pesulle.
Tietysti olisi mukava, jos vierashuoneessa olisi oma kylpyhuone, mutta kaikkeen ei ole varaa...
missään muualla minua ei ole vierailulla patistettu saunaan. Saunominen tapahtuu ihan muissa yhteyksissä.
Meillä käy paljon yövieraita. Kauempana asuvien sukulaisten lisäksi toiselle paikkakunnalle muuttaneita ystäviä, yksin tai perheineen. Sen lisäksi meillä käy samassa kaupungissa asuvia perheitä yökylässä esimerkiksi uudenvuoden aattona, jotta voidaan laittaa lapset nukkumaan ja jatkaa seurustelua aikuisten kesken. Tuolloin saunotaan pitkän kaavan mukaan, vilvoitellen välillä ulkona. Saunassa ja etenkin vilvoittelupaikoilla on aina parhaat jutut.
Luulen, että tämä saunomisperinne meidän ystäväpiirissä juontaa ajalta, jolloin monet asuivat yksiöissä tai kaksioissa. Jos jollain oli sauna, sinne piti päästä. Kyllä meillä vieläkin käy saunomassa sinkkuystäviä ihan vain siksi, että heillä ei ole omaa saunaa (ja tietty samalla viettämässä iltaa).
Ai niin, meille vieraat jopa tulevat joskus hikisinä ja likaisina! Käydään yhdessä laskettelemassa, pulkkamäessä tai lenkkeilemässä ja siitä suoraan saunaan ja iltapalalle. Joskus on hauska pitää hienompia illalliskutsuja, ne sitten erikseen ilman hikeä ja saunaa.
missään muualla minua ei ole vierailulla patistettu saunaan. Saunominen tapahtuu ihan muissa yhteyksissä.
kylässä kuin joskus mökillä...
Ikinä ei ole patistettu moiseen toimintaan.
Joskus lapsena ja nuorena tyttökaverit tulivat kyllä meille saunaan ja uimaan, koska järven rannalla satuimme asumaan.
Ihan siksi, että mulla on järjettömän kuiva iho ja pitäisi osata varata kaikki purnukat mukaan... Sitten on märät hiukset loppuillan ja ihan räjähtänyt olemus. Ei kiitos. Enkä tykkää yhtään saunan/suihkun jälkeen laittaa päälle mitään "kunnon" vaatteita vaan ihaninta on sujahtaa yöpukuun tai lökävaatteisiin, mikä ei kyläpaikassa onnistu.
Muiden kanssa saunominen on kyllä muutenkin vähän epämiellyttävää.
Yleensä ihmiset peseytyvät ennen meille tuloaan. Siis eivät hikisenä ja limaisina ole vielä koskaan tulleet.
Inhoan näitä suomalaisia puhdistautumisriittejä.