itku ilmaisista luokkaretkistä
ei nyt liity tuohon toiseen ketjuun vaan lähinnä siitä tuli mieleen..ku täällä joskus äidit itkee että ku joutuu maksaan luokkaretkirahastoon rahaa. ja sitte toiset tulee pätemään että ei oo pakko, kaikkien pitää päästä ilmaseks reissuun ku peruskoulun pitää olla ilmasta. joo, eihän toki oo pakko maksaa mutta eikö yleensä oo järjestetty mahollisuus käydä normaalisti koulua sen muiden reissun ajan? Näin ainaki meilläpäin koulut toimii. nii ei niissä esim. kuukausilahjoituksissa pitäs olla mitään epäselvää..
Kommentit (65)
nii tarkottaako se että nekään joilla sattuu sitä rahaa olemaan nii ei saa lähtä luokkaretkelle?
mutta jos AINA samat naamat jää koululle, he ovat eriarvoisessa asemassa... Hmmm... Mikä olisi se oikea sana - syrjitään? Sorretaan? Ei nyt noin jyrkkä mut sinnepäin...
meillä kerättiin nelosluokasta asti rahaa ja kutosluokalla käytii reissussa..sitte yläasteella koulu vaihtu ja taas kerättiin rahaa ja ysillä oltiin reissussa..että mitä tuo AINA tarkottaa? näitä kahta reissua?
vaan kaikilla pitää olla mahdollisuus päästä mukaan. peruskoulu on ilmainen.
vaan kaikilla pitää olla mahdollisuus päästä mukaan. peruskoulu on ilmainen.
totta.ei kenenkään oo pakko maksaa.mutta ei oo pakko lähtä reissuunkaan.silti saa sen ilmasen opetuksen koululla.
maksullissa paikoissa. Vanhempien kanssa on sovittu että jotain maksullista yulimääräistä toimintaa saa olla lukuvuodessa.
museot ja teatterit on ilmaisia.
vanhempainyhdistykset maksaa ne kaikilol, osaallistui vanhemmat tai ei.
koulun ulkopuoliselle retkelle esim. viikonloppuna ja ottaa sinne mukaan vain ne oppilaat, joiden vanhemmat osallistuvat/joilla on varaa maksaa suoraan?
Useammat museot taitavat olla koululaisille ilmaisia.
Meidän luokka on sopinut että voidaan tehdä yksi maksullinen retki lukuvuodessa ja se maksetaan kun retki on ajankohtainen.
museot ja teatterit on ilmaisia.
vanhempainyhdistykset maksaa ne kaikilol, osaallistui vanhemmat tai ei.
pääse mukaan. Todella epäreilua.
Ja kyllä, olen ehdottomasti sitä mieltä että jos jollain lapsella tai paremminkin hänen vanhemmillaan ei ole rahaa, jotta lapsi pääsisi mukaan, niin sitten ei kukaan lähde. Piste.
Tätä vaan tuntuu empatiakyvyttömien ihmisten niin vaikealta tajuta =(
koulun ulkopuoliselle retkelle esim. viikonloppuna ja ottaa sinne mukaan vain ne oppilaat, joiden vanhemmat osallistuvat/joilla on varaa maksaa suoraan?
koulun ulkopuoliselle retkelle esim. viikonloppuna ja ottaa sinne mukaan vain ne oppilaat, joiden vanhemmat osallistuvat/joilla on varaa maksaa suoraan?
Taas tajuan kuinka erilaisia me ihmiset olemmekaan. Itse en kuuna päivänä kannata tällaista systeemiä, että vain osa pääsee ja osa ei RAHANPUUTTEEN VUOKSI!!!
Eikö ihmisillä ole enää mitään oikeudentajua?
Osaatko ajatella miltä nämä reissut tuntuvat niistä lapsista ketkä eivät mukaan pääse? Sitten vielä retkestä jauhetaan koulussa viikkotolkulla niiden kesken ketkä siellä olivat ja pahimmassa tapauksessa luokassa on vain yksi niin köyhä kuka ei ole päässyt osallsitumaan.
Ekassa vanhempain illassa oli puhetta retkistä ja teatteista. Opettaja sanoi, ettei koulu maksullisia pysty maksamaan. Kertoi minkälaisia reissuja ja tapahtumia oli ajatellut. Hän on kokenut opettaja, kertoi hinnat ja muut. Sanoi, että me vanhemmat päätämme täysin.
Sitten siellä oli joku viksu vanhempi joka ehdotti, että jos kaikki maksamme pari euroa yli tarpeen, ja jos on sellainen, joka ei voi maksaa, voi käydä neuvottelemassa opettajan kanssa erikseen ja maksaa sen minkä voi. Jos jää rahaa yli lukuvuoden jälkeen, luokka käyttää ne yhdessä: järjestää vaikka juhlat. Summa oli 10 euroa lukukausi, eli 20 euroa koko vuosi. Tässä oli jo se 'ylimäärä'. Tästä äänestettiin ja kaikista oli hyvä ratkaisu.
ja laiskuutta. Kyllä luokkaretkejä varten kerätään rahaa useamman vuoden ajan. Kerättävät summat vuotta ja kuukautta kohti eivät ole isot. Kyllä jokainen pystyy HALUTESSAAN satsaamaan sen lapsensa luokkaretkeen muutaman euron kuukaudessa. Omien lasteni kuukausimaksut ovat olleet 2-10 e/kk. 2e kyllä kaikilla on varaa(vaikka pulloja keräämällä, mutta kun kaikki pitää saada ilmaseksi ja toisen maksamana ja muutenkaan ei viitti jaksa:::)
Luokat ovat myös myyneet paljon kaikenlaista. Köyhänkin perheen lapsi pystyy myymään, ei siihen rahaa tarvita vaan viitseliäisuyyttä ja tahtoa.
Uimahalli reissukaan ei ole kallis luokkaretkikohde. Käyntimaksu on halpa. Kaupungeissa uimahalleja on ihan kävelymatkan päässä, maalla toki kalliinpaa, mutta maalla on totuttukin maksamaan lasten retkistä eikä olla heti ruinaamassa rahaa jostain muualta
tilille. Nyt sitä rahaa jaellaan lapsille taskurahoiksi.
Päätin, että ikinä en enää osallistu näihin jos tämä todella näin menee, että muutama mamma kerää rahaa ja sitten nekin lapset saa taskurahaksi 50 euroa, joiden mammat ei ole panneet euroakaan likoon ja ei ole yhtään pullaa leiponeet tai arpajaispalkintoa ostaneet myyjäisiin.
kaikkien on pakko päästä retkelle, jos haluaa (eri asia jos omasta tahdostaan jää koululle) mutta ketään ei saa pakottaa maksamaan.
Jos toimitaan toisin, niin siitä vain valitus Aluehallintovirastoon ja niin retkelle ei lähde kukaan.
Ilmaista lounasta kinuavat vanhemmat, jota eivät tahdo lapsenkaan oppivan mallia jossa jokaisen tulee kantaa kortensa kekoon kykyjensa mukaan.
Minä kannatin vuosia systeemia , jossa kaikki huomioidaan, kaikki päsevät ressuun .. yms. Mutta tosiaan empatiakyvyttömyydestä ei ole kyse, kun nykyisin ajattelen että vain ne jotka ovat osuutensa tehneet lähtvät reissuun loput jääköön koululle.
Olen lopenkyllästynyt katsomaan siipeliöiden vikinää ja mitä kummallisempia tekosyitä miksi ei voi laittaa rikkaa ristin " yhtyeisenhyvän " eduksi.
vaatimukset. Heidän lastensa pitäisi päästä bestiksen kans kahden hengen huoneeseen kun muut joutuu yöpymään neljän. Siipeilijän vanhemmat vaatii, että leirikoulun kulut pitää saada mahdollisimman alhaiseksi, että kerätystä potista jää mahdollisimman paljon lapsille käteistä namirahaa. Ja siipeilijän vanhemmista ei kukaan koskaan jouda valvojiksi, vaikka aikaa olisi kun töitä ei ole tehty ikinä. "Kun minun tyttöni/poikani ei halua, että lähden niin minä en ainakaan. Menkööt joku muu"
Aikaa olisi kun aika ei mene muuhun kuin siihen, että perse leviää sohvalla ja kitistään kun oma mussukka ei saa leirikoulussa erityispalveluita, vaikka itse ei olla rikkaa ristiin pantu retken vuoksi.
Ilmaista lounasta kinuavat vanhemmat, jota eivät tahdo lapsenkaan oppivan mallia jossa jokaisen tulee kantaa kortensa kekoon kykyjensa mukaan.
Minä kannatin vuosia systeemia , jossa kaikki huomioidaan, kaikki päsevät ressuun .. yms. Mutta tosiaan empatiakyvyttömyydestä ei ole kyse, kun nykyisin ajattelen että vain ne jotka ovat osuutensa tehneet lähtvät reissuun loput jääköön koululle.
Olen lopenkyllästynyt katsomaan siipeliöiden vikinää ja mitä kummallisempia tekosyitä miksi ei voi laittaa rikkaa ristin " yhtyeisenhyvän " eduksi.
Rahat kerätään myymällä tuotteita (ei vie lasten vanhempien rahaa), leipomalla (ei kallista, luulisi että kaikilla on varaa edes pariin kääretorttuun) ja vaikka ikkunoita pesemällä tai muulla työnteolla. Retken onnistumiseksi on sijoitettava aikaa ja vaivannäköä. Jos ei tätä voi sijoittaa, niin silloin ei mielestäni ole asiaa mukaan luokkaretkellekään.
Omia kouluaikojani kun muistelen, niin en tiedä, kumpi enemmän lujitti luokan yhteishenkeä, luokkaretki vai ne työt, joita tehtiin yhdessä rahan keräämiseksi.
ole koskaan matkassa, vaan koululla...
Noh, sehän passaa...