Miksiköhän perheet hankkivat pelikoneita ja tietokoneita
ja hienot taulutelkat ja boksti ja systeemit, jos niitä ei sitten saakaan käyttää?
Tai aikuiset kyllä saavat notkua tietokoneella tuntitolkulla mutta lapsia rajoitetaan aivan jopa älyttömästi.
Meillä ei alkuinnostuksen jälkeen ole ollut mitään vaikeuksia saada lapsia viihtymään jonkun muunkin asian parissa. Eli ollaan todettu nuo rajoittamiset osin turhiksi. Ehkä se vaikuttaa kun perheessä on useampi lapsi tavallaan jo rajoitteena eli yksi lapsi ei voi loputtomiin varata jotain laitetta itselleen.No, on meilläkin sääntönä se, että läksyt, sovitut kotihommat ja ulkoilu tai muu liikunta tulevat ensin tai siis niillekin on varattava aikaa.
Lapsemme tekevät innokkaasti kaikkea muutakin, voi mennä viikkoja , ettei pelikoneeseen esim. kosketakaan. Ja erilaisia pelikoneita on ollut jo silloin, kun lapsemme olivat pieniä. Pelissä ja netissä ollaan aina noudatettu ikärajoja ja omaa tervettä järkeä. Pienemmät ei pelaile isompien pelejä jne.
Kommentit (8)
Kun kaikilla on monta telkkaria ja pelikonsoleita vaikka muille jakaa, niin sitten niitä käytetään kerran kuussa. Miksi hankkia ollenkaan? joo ja ennenkuin kukaan tähän nyt kiukkusesti vastaa, niin kyllä meillä rajotetaan ja ei saa pelata joka päivä jne. jne. Mutta en tosiaan tajua tollasta "meidän nico-petteri pelaa kerran kuussa puoli tuntia". Miksi sitten on ollenkaan pelejä?
Meillä on ollut aina monta tietokonetta miehen työn takia, ja lapsille on koneiden käyttö opetettu varhain. Alusta asti päätettiin olla rajoittamatta käyttöä. Tai siis katsoa ensin. No lapset pääsevät suoraan joillekin sivuille, mutta eivät viihdy kauaa koneilla. Miehen veljenpoika taas juurtuisi koneen ääreen, ellei rajoitettaisi. Toisaalta häntä on rajoitettu alusta asti. En tiedä vaikuttaako?
Ehkä osa lapsista tulevat helposti peliriippuvaisiksi? Voitte olla onnellisia, etteivät lapsenne ole peliriippuvaisia, se on tosi hyvä juttu. Lapsillanne riittää erilaista tekemistä ja touhua. Kaikissa perheissä ei näin välttämättä ole, jotkut lapset ehkä viettävät paljon aikaa yksin kotona :(
jotka tosiaan jäävät nopeastikin koukkuun. Ja tuo yksinolo on tietenkin toinen juttu. Mutta voishan sitä hankkia fiksujakin pelejä tai oheislaitteita tietsikalle.
Esim. just noi liikuntapelit on minusta ihan kivakin juttu sellaiselle, joka ei innostu lähtemään johonkin liikuntaryhmään harrastamaan tai piirtopöytä tietsikalle, kehittävää sekin.
t: ap
Jos rajoittavat kovasti lastensa peluuta, niin ehkä ne laitteet hankittiin sitten vain imagon takia? Haluavat näyttää, että "meillä on varaa hankkia tuota ja tätä. Mutta lapset eivät saa pelata kuin vain kerran kuukaudessa".. Hiukan hölmöä kyllä.. Materiaalinen omaisuus on kovin tärkeää osalle ihmisistä, mutta vielä joskus hekin havaitsevat, että materiaalista ja tavarasta on loppujen lopuksi vain taakkaa.
enemmän mitä sanovat. Ja sitten on oikeasti niitä lapsia, jotka eivät jaksa koneiden ääressä istua.
Eilen naapurin mies tuli lainaamaan jotain työkalua.
Miesheni pelasi lasten kanssa just jotain kalastuspeliä (virveli ohjaimena).
2h kuluttua tuli naapurin rouva etsimään miestään ja täällä se yritti voittaa kalakilpailun.
Hauskaa oli kaikilla!
poika saattaa yhtenä päivänä pelata vaikkapa kolme tuntia putkeen, mutta sitten ei pelaaminen välttämättä kiinnosta yli kuukauteen. Minä en rajoita pelaamista kuin vasta sitten, kun pelattaisiin joka päivä tuo kaksi kolme tuntia.
Ehkä osa lapsista tulevat helposti peliriippuvaisiksi? Voitte olla onnellisia, etteivät lapsenne ole peliriippuvaisia, se on tosi hyvä juttu. Lapsillanne riittää erilaista tekemistä ja touhua. Kaikissa perheissä ei näin välttämättä ole, jotkut lapset ehkä viettävät paljon aikaa yksin kotona :(