miten saisin 11kk ikäisen nukkumaan pidempään aamuisin?
Herää koko ajan vain aikaisemmin ja aikaisemmin...auttaisikohan toisten päiväunien pois jättäminen? Voiko sillä olla vaikutusta asiaan?
Kommentit (12)
toisaalta uskon tuohon, ettei mikään auta, mutta kyllä mä "meinaan saada" tuon vähintään klo 7.00 asti nukkumaan. Siis ainakin yritän nyt ensin noita pimennysverhoja, vauvakerhossakin moni kehui niitä just. Sellaiset tulee siis meillä, josko vaikka auttaisivat.
ap
kannattaa yrittää myös sitä päiväunien rajoittamista. Eihän se kokeileminen mitään maksa, vaikkei sitten auttaisikaan. Meillä tyttö alkoi n 10 kk iässä heräämään tuossa 5 maissa ja yksiin päiväuniin siirtyminen auttoi. Ja nyt tytöllä on ikää 2 v 1 kk ja olemme saaneet yöunet pidentymään rajoittamalla jälleen päiväunia. Ennen nukkui päivällä 2-3 h ja yöunet saattoivat olla sitten 22-06. Nyt annetaan nukkua päikkäreitä max 1 h ja yöunet ovat nyt 10-11 h.
kannattaa yrittää myös sitä päiväunien rajoittamista. Eihän se kokeileminen mitään maksa, vaikkei sitten auttaisikaan. Meillä tyttö alkoi n 10 kk iässä heräämään tuossa 5 maissa ja yksiin päiväuniin siirtyminen auttoi. Ja nyt tytöllä on ikää 2 v 1 kk ja olemme saaneet yöunet pidentymään rajoittamalla jälleen päiväunia. Ennen nukkui päivällä 2-3 h ja yöunet saattoivat olla sitten 22-06. Nyt annetaan nukkua päikkäreitä max 1 h ja yöunet ovat nyt 10-11 h.
että tosiaan on kokeiltu noita yksiä päikkäreitä, mutta ei tunnu riittävän - eteenkään kun herää niin aikaisin! Jos saisin nukkumaan ensin edes vähän pidempään (esim. siihen klo 7), niin sitten voisi varmaan jättää nuo toiset unet pois.
ap
Meillä jätettiin jo 9kk ikäisenä. Nukkuu yöllä 12h ja päivällä 1-2,5h.
Kuinka aikaisin hän sitten herää...? Tuossa iässä monet jättää toiset päikkärit pois, omani jättivät kumpikin noilla main. Vähän aikaa siinä voi mennä, että uusi rytmi vakiintuu, mutta kyllä se siitä alkaa sujumaan. Meillä niin, että päikkärit vähitellen siirtyi pidemmälle päivään, johonkin yhden-kolmen välille ja niillä unilla sitten mentiin iltaan. Alussa oli väsymystä alkuillasta, mutta aika pian normalisoitui.
11.30-15 välimaastossa. Pimennysverhot käyttöön.
Toisaalta mikä minä olen sanomaan. Viimeiset 5vuotta olemme heränneet 5-6.00 tienoilla. Ensin esikoisen sitten kuopuksen kanssa. Kuopus nyt 3v. ja vielä jatkuu, joten tervetuloa kerhoon.
aika moni lapsi herää "liian" aikaisin. Meidän kuopus on aina ollut aamuvirkku, herännyt noin klo 6 ja välillä viiden jälkeen. Jos nukkui seitsemään oli aivan luksusta. Hän on nyt 7v ja edelleen aamuihminen, herää klo 08 viikonloppuisin. Toki yhdet päikkärit voi jättää pois mutta usein ne lapset jotka heräävät aikaisin tekee sen silti, on erittäin vaikeaa saada siirrettyä heidän rytmiä. Menee ajan kans ohi joskus, ja kun ovat 4-5v pärjäävät jo aamuisin itse katselemalla teeveetä tms että vanhemmat saa "nukkua" vähän pidempään (yksi korva kuitenkin kuulee kaiken). T 4 lasten äiti
Saattaa herätä joskus jo viiden jälkeen. Kokeiltiin sitä, et laitettiin hieman myöhempään illalla nukkumaan ja silti taas hereillä ennen kuutta! Ei onnistunut ei. Tyttö on nyt 1v2kk ja ottaa edelleen kahdet pienet nokoset. Ei vaan päästä niistä eroon.
no ei siihen välttämättä auta mikään. Monesti keinotekoisill rukkailuilla lapsi vaan alkaa nukkumaan entistä vähemmän. Toki joskus auttaakin.
Omien kohdalla olen jättänyt päiväunia pois siinä vaiheessa kun eivät meinaa nukuttamisesta huolimatta nukahtaa.
Edelleen olen huomannut sen, että mitä paremmin päivällä nukutaan, sitä paremmat yöunet.
joku jo täällä ehdottikin mutta aivan ehdottomat!
Meillä 1-ja 2v lapset nukkuu pimennysverhojen avulla joskus puol kymmeneen saakka, vähintään kaheksaan yleensä. Kun taas ollaan mummolassa yötä, heräävät monesti jo 7 aikaan (kun ei ole pimennysverhoja). Onhan se ihan loogista että näin keväällä aurinko kun nousee aiemmin, tulee valosampaa, ja lapsi sit herää. Eipä ne normi verhot ja säleverhot pahemmin pimennä...
Eikä ne pimennysverhot oo kyl kalliita. Me ostettiin jyski:stä muistaakseni alle 20e
Meillä kohta kolmevuotias tyttö joka on herännyt 6 kk iästä asti aina ennen kuutta, usein jopa viiden pintaan. Kaikki koitettu, ei nuku pidempään niin ei nuku. Päiväunet enää vain 30 min mittaisia eikä sekän auta.
Baby whisperer kirjassa oli vinkki, että kannattaisi herättää vauva n.tuntia ennen kuin hän yleensä herää. Ei lasta tarvitse täysin hereille saada, mutta käy silittelemässä, ottaa syliin tms. ja laittaa takaisin nukkumaan. Näin vauvan oma unirytmi sen verran "häiriintyy", että pääsee helpommin liian aikaisin heräämisen tavasta eroon.
Pimennysverhoja en haluaisi ottaa käyttöön; mitäs sitten jos ollaan jossain reissussa missä ei olekkaan niitä verhoja :S Parempi se olisi jos lapsen saisi sopeutumaan vallitseviin olosuhteisiin.