Minkähänlainen prosessi oikeasti olisi 3-vuotiaan antaminen adoptioon?
Jos marssisin tosissani jonnekin (missä näitä adoptioita oikein hoidetaankaan) ja sanoisin, että haluan antaa 3-vuotiaani adoptoitavaksi, kun en jaksa hänen kanssaan, niin siitäkö se vaan hoituisi? Paperit kuntoon ja sillä selvä? Kuinkahan nopeasti muksulle hoituisi uusi koti?
Kommentit (4)
hae apua tervhoitajalta, psykiatrilta tms
mistä kiikastaa sulla???
lapsia otetaan huostaan ja sijoitetaan perheisiin kyllä, jos oikeesti vakavia ongelmia on ...
mä mielelläni ottaisin pienen lapsen, olen ajtatellut sijaisvanhemmuutta
hae apua tervhoitajalta, psykiatrilta tms
mistä kiikastaa sulla???
lapsia otetaan huostaan ja sijoitetaan perheisiin kyllä, jos oikeesti vakavia ongelmia on ...
mä mielelläni ottaisin pienen lapsen, olen ajtatellut sijaisvanhemmuutta
joku käski antamaan lapsen adoptioon.
En kysynyt siis tosissani, vaikka vieläkin ottaa kyllä aivoon.
ap
ja sitten asioita lähdetään selvittämään. Jos lapsen vanhemmat ei halua lasta, etsitään lapsen lähipiiristä varmaan ensin joku muu, kenen luokse lapsi voi mennä. esim. isovanhemmat tai täti/setä.
Jos vielä jonun ajan päästä vanhemmat haluavat luovuttaa lapsen adoptioon, tehdään siitä paperit. sijaisperhe varmaan tällaisessta tapauksessa etitään sen mukaan, että lapsi voi jäädä heille pysyvästi ja siitä kenties adoptioon. prosessi on pitkä, ehkä vuosia.
Ja pelkkä äidin sana ei riitä, adoptioon antamisessa pitää luonnollisesti olla myös lapsen isän suostumus, jos lapsi on tunnustettu.
Hänelle koittaa edes jonkimoinen tulevaisuus.