Nielurisaleikkaus aikuisiällä?
Mulla on nielussa aina silloin tällöin niitä oksettavia, ällöttäviä ja kamalia proppuja, eikä mitään pieniä, vaan sellaisia että kun tökin ne pois nielusta, sinne jää kunnon kraatereita.
Mulla on jatkuvasti kurkku kipeenä ja vuoden sisään ollut 2 angiinaa.
Voinko vaatia nielurisaleikkausta yksityisellä (työpaikan vakuutus korvaa)? Kuinka helposti sen saan ja ennenkaikkea, kannattaako se? Käsittääkseni se on aivan sairaan kipeä? Olen siihen valmis, jos kerran pääsen propuista, jatkuvasta kurkkukivusta ja angiinoista (ei niitä nyt niin montaa ole ollut kyllä..) eroon.
Mielipiteitä, kokemuksia?
Kiitos :)
Kommentit (4)
Itseltäni leikattiin risat viime perjantaina. Risat oli isot, keräsi proppuja ja kurkkukipua oli vähän väliä. Nyt on 4.päivä menossa leikkauksen jälkeen ja kiputila on aaltoliikettä... heti leikkausta seuraava ja sitä seur pv oli ihan ok, kipujen kanssa pärjäs, toki nieleminen oli vaikeaa. Eilen eli kolmantena pv olin tosi kipeä ja väsynyt, kun ei voi oikein syädä, tyhjään mahaana vedät lääkkeitä... koko päivä meni maatessa. Tänään on taas jo vähän parempi päivä, sain haaleaa kahviakin menemään alas. Syömisen jälkeen kurkku menee kipeäksi vaikka otan säännöllisesti 4 tunnin välein lääkkeen. Uskoisin että kun tästä toipuu, olen tyytyväinen ettei tarvitse proppuja enää poistella eikä miettiä haiseeko hengitys pas...e
Tällainen sairaskertomus täältä, itse toimenpiteestä ei tiedä mitään :) hyvin olen nukkunut sen ajan :)
kokemuksista!
Menen viikon päästä tuohon leikkaukseen ja odotan tietysti pahinta kun kaikki kovasti pelottelee.
Voiko tuona 2 viikon sairausloma-aikana tehdä yhtään mitään vai pitääkö vaan maata?
/Ap
Leikkauksen jälkeen reilu viikko meni maatessa ja säännöllisesti järeitä särkylääkkeitä syöden. Kipu oli ikävää, mutta siedettävää lääkkeiden takia. Ja leikkaus todellakin kannatti! Ei enää proppuja, angiinoita ja kurkkukipuja.
Mä ainakin sain lähetteen yksityiseltä leikkaukseen, kun vaan totesin että vaiva haittaa elämää. Mulla ei edes ollut angiinoita, mutta proppuja kyllä ja loppua kohden risat myös arat.
Onhan leikkauksen jälkeen kipuja, mutta ei niistä itselleni ainakaan mitään traumaa jäänyt. Sitä kunnolla tuskallista vaihetta ei kuitenkaan niin pitkään kestänyt. On kyllä ihanaa, kun ei tarvitse miettiä käryääkö proput kurkussa.