Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mikähän rokko meidän 1-v:lla on?

Vierailija
03.05.2011 |

Viikonlopusta alkaen silmät rähmineet, mutta eivät punoittaneet. Toinen silmä oli ympäriltä punainen, laajaltakin alueelta, mutta silmämuna itsessään ok. Tänäaamuna oli pahin rähmätilanne. Päivällä ollut ok.



Yskäinen ollut myös jo muutamia päiviä.



Äsken huomasimme kämmenselässä jäljen, aivan kuin nokkonen olisi polttanut. Punaisella alueella valkoisia täpliä. Täplien määrä lisääntyi aika nopeasti. Vaipanvaihdon yhteydessä huomasimme, että toinen takareisi on kauttaaltaan punainen, mutta ei täpläinen. Rintakehä ja selkä oireeton.



Mikä ihme kyseessä? Ei varmaan vauvarokko, koska ollut kuumeeton koko ajan.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
04.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vain tuhkarokko?

Vierailija
2/3 |
03.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

varmaan tullut allergisena reaktiona jostain lisäaineesta, sitrushedelmästä yms.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi oli kyllä flunssainen, yskäinen ja kuumeinen. Sitten raajoihin nousi punaista, osittain rakkulaistakin ihottumaa. Myöhemmin myös kasvoihin. Vien lapsen lääkäriin, koska ajattelin, että hänellä on jokin mystinen rokko, jota en onnistu tunnistamaan. Ihottuma oli kuulemma vain nokkosihottumaa ja verikokeiden jälkeen tautitikin osoittautui "joksikin virustaudiksi".



Ihottuma hävisi seuraavaan päivään mennessä (kuume ja nuha jatkuivat), mutta tuli takaisin ilman kuumetta parin viikon kuluttua. Siitä sitten noin viikon kuluttua nousi uudestaan kuume ja nuhaakin oli ja ihottuma entistä pahempi, päästä varpaisiin. Tuota kesti noin viikon ja - simlasalabim - ihottuma oli kadonnut eikä sitä ole ollut noin kahteen viikkoon.



Kummia tauteja tosiaan.