Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi pientä vauvaa ei saisi jättää hetkeksi hoitopöydälle?

Vierailija
30.06.2010 |

Siis sellaista, joka ei käänny eikä liiku vielä. Isompien kohdalla ymmärrän toki asian.



t. ensimmäisen odottaja, joka ihmettelee monia "perinnäissääntöjä"

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
30.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän lapsista toinen kääntyili muutaman kerran vahingossa todella nuorena, parin kk iässä. Oikeasti oppi kääntymään myöhemmin. Olisiko ollut 4 kk iässä.



Ei siis kannata luottaa että vauva ei käänny ja jättää vauva pöydälle.

Vierailija
2/12 |
30.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tippui sohvalta alle 2 kk ikäsenä. Oli eka kerta kun liikkui. Oltiin varauduttu että ei jätetä yksin vielä kuukauteen.. Huono ajatus!



Onneksi tuli pehmeästi alas matolle. Selvittiin säikähdyksellä.



Ota vaippaa, vaihtovaatetta siihen viereen, älä jätä koskaan lasta paikkaan josta VOISI tippua.



Ei kannata edes ottaa riskiä ja vaan nopeaan kääntää selkää, huono tapa ja siitä on paha opetella ulos. Järjestä asiat niin että sun ei tartte jättää lasta yksin. Ota vaikka pieneen koppaan lähelle jotain varavaatteita, rasvaa, kuumemittaria, talkkia, rättiä, kosteuspyyhettä.. Tai sitten nosta vauva syliin, älä jätä yksin!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
30.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jättä yksin, kyllä ne hyvinkin pienet potkuttaa ja huitoo käsillään siinä jo lujaa.. äkkiäkös ne siitä tipahtaa.

Vierailija
4/12 |
30.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tulen yllättymään vielä monta kertaa

Vierailija
5/12 |
30.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän kuopus kääntyi jo laitoksella selältään kyljelleen, eikä varmasti ole harvinaista.

Ne voi oikeasti työntää jalallaan jotain tukea vasten itsensä alas tai vastaavaa.



Ajattelitko, että vastasyntynyt on kuin räsynukke?

Vierailija
6/12 |
30.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jo vastasyntyneet vauvat liikkuvat yllättävän paljon, pian potkivat ja sätkivät jaloilla ja käsillä voimakkaasti ja etenevät hoitopöydällä vaikkeivät virallisesti osaakaan kääntyä ym. Meille kävi keskimmäisen lapsen kanssa perinteinen vahinko, menin tyhmyyksissäni vastaamaan puhelimeen ja jätin vauvan hoitopöydälle. Kuuluikin kopsahdus ja kova itku, vauva oli pudonnut lattialle. Onneksi selvittiin säikähdyksellä mutta sen kerran jälkeen en ole jättänyt vauvoja sekunniksikaan mihinkään, mistä voisi pudota.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
30.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meijän lattialle pudonnut järkytti neuvolan lääkäriäkin kun 2 kk tarkastuksessa (hetki putoamisen jälkeen) lapsi nosti päätä mahallaan maatessa ja lähti ryömimään.



3

Vierailija
8/12 |
30.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kavereista varmaan vähintään puolelta vauva on tippunut jostakin, yleisemmin tosin sängyltä. Ja lähes kaikilta juuri niin, että eivät olisi ikinä vielä uskoneet lapsen kääntyvän.



Yllättävän pieni saattaa kääntyä vähintään kyljelleen. Mua hirvitti jo laitoksella, kun kätilöt jättivät lapsen kapealle pöydälle pitämättä kiinni. Se kun kääntyi kyljelleen jo parin päivän ikäisenä säännöllisesti.



Lisäksi lapsi saattaa jo ihan pienenä sätkytellessään onnistua tönäisemään itseään jalalla alustasta johonkin suuntaan. Ja se käy todella äkkiä. Jotkut lapset ovat toki hyvin rauhallisia ja heitä herkemmin uskalletaan jättää hetkeksi jonnekin. Mutta tuntuisi, että melkein useammin nämä rauhalliset tippuvat, kun se liikkuminen tulee niin yllättäen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
30.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka se kuulostaisi kuinka ihmeelliseltä tahansa, vauva saattaa saada itsensä heilautettua reunan yli. Näitä vahinkoja on sattunut eli en suosittele ottamaan riskiä putoamisesta. Kaikki "perinnäissäännöt" eivät ole huuhaata,vaan niitä oikeasti kannattaa noudattaa.

Vierailija
10/12 |
30.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli vain kolmiviikkoinen, kun pienessä kylppärissä käännyin pyyhkimään käsiäni. Vauva oli pesukoneen päällä hoitoalustalla. Niin vaan pyörähti vatsalleen ja alas, ja nappasin ilmasta kiinni. Säikähdin enemmän kuin vauva. Meni vielä paljon aikaa kun vauva oikeasti alkoi kääntymään vatsalleen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
30.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

yllättävän pienikin voi jotenkin liikuttaa itseään ja tippua.

Ja miksi yleensä opetella aluksi jättämään se vauva, kun ihan pian et kuitenkaan voi jättää sitä mihinkään mistä tippuu. Miksi oppia ensin huono tapa ja sitten siitä pois, eikö voi oppia kerralla oikein.... Ei se ole yhtään vaikeaa olla jättämättä sitä vauvaa siihen sitäpaitsi..

Vierailija
12/12 |
30.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

petiltä vaan näin, kun yhtäkkiä olikin toisinpäin!