g:perheet, joissa 2 lasta. paljonko lasten kesken ikäeroa?
Kommentit (14)
jos siis jo molemmat ovat leikki-ikäisiä?
Alkoivat leikkiä yhdessä kun kuopus oli noin 3kk, eli siis osasi hymyillä ja pidellä lelua jne. Nyt ovat jo 4v ja 6v ja tuollahan ne leikkii nytkin yhdessä.
3
Lapset nyt vähgän yli 3 ja vähän alle 2, ja leikkivät yhdessä, mutta osaavat myös tapella.
Niinkään en vielä osaa sanoa kaveruudesta kun ovat 2v ja toinen alle 1v
ja isompi auttaa kovasti pikkusiskoa :=)
Leikkivät, riitelevät, kilpailevat, pitävät toistensa puolia, huolehtivat toisistaan, jakavat leluja ja herkkuja keskenään ja ärsyttävät tahallaan toisiaan.
Eli normaalia sisarusten elämää.
Pienempi vasta 3kk joten saas nähdä miten menee. (Poika ja toinen tyttö)
Nämä alkukuukaudet luonnollisesti ollaan oltu vähällä unella mutta hyvä ratkaisu meille, en kadu!
En kyllä kellekään suosittele tuota n. 2 v ikäeroa. Aivan karmeeta aluksi!! Vanhempi " joutunut kasvamaan" aikasemmin isoksi; huomaa kuinka tätä 2 v pidetään vielä ihan vauvana, mutta esikoinen joutui olemaan iso samassa iässä.
Nyt reilut 3v ja vajaa 2v. Jatkuvasti touhuuvat yhdessä (myös tappelevat ja ärsyttävät toisiaan).
Kolmas syntyy ku kuopus himppa reilu 2v. Pelkään jo etukäteen mikä meteli syntyy. Keskimmäinen niin kovatahtonen esikoiseen verratuna.
lapset nyt 5v ja 13v vanhempi katsoo nuoremman perään :)
Tyttö on 4,5v ja poika 2,5v.
Meillä tämä ikäero on ollut aivan täydellinen, tosin varmasti siksikin, että esikoinen ei ole ollut yhtään mustasukkainen.
Alkoivat leikkiä oikeasti yhdessä kun kuopus oppi konttaamaan tuossa 8-9kk ikäisenä ja nyt ovat jo kauan leikkineet esim. roolileikkejä tms. Riitelevätkin toki paljon.
ja aivan lian pieni ikäero. Oli liian raskasta äidille ja sairastuin masenukseen ja toki se lapsiinkin vaikutti jollain tavalla.