omakotitalon maatyöt 15 000?
Eli saatu tarjous 129m2 talon + autokatos/varaston pohjien kaivuutöistä, maa-aineksista, viemärit, radonputki, salaojat, kaapelit pihavaloille ja ak:n /talon välille, routaeristykset.
Onko hinta liian korkea?
Kommentit (20)
on ihan ilmanen! Tohon tulee kai alv päälle?
hinta sisältää alvin muistaakseni. Mietittiin ensin aletaanko itse tekemään mutta ehkä ois varminta teettää ammattilaisella, hankala alkaa virheitä jälkeenpäin korjailemaan.
Vielä muilta hintoja vastaavasta, jos ootte lähivuosina rakentaneet! Kiitos!
ap
30 000 on aika perussumma mikä menee!
Eli halvalla pääsette jos tosiaan tuo on hinta! t. yksi tällä hetkellä rakentava
Aikamoinen urakka on talon pohjien kaivaminen ja hiekkojen laitto lapiolla.
ei ihan itse lapioimalla :D
Konetyöt & maa-ainekset erikseen. Tulis vielä halvemmaksi. Itse salaojaputket, routaeristeet paikoilleen..
Mutta urakka vaikuttaa kyllä varmimmalta vaihtoehdolta.
ap
Jos ne menee pieleen, voi tulla erinäisä ongelmia matkan varrella ja euroja palaa.
Itse rakennettiin parivuotta sitten uudelle alueelle, jossa rakennettiin paljon yhtäaikaa ja kukaan ei tehnyt tuota työtä itse.
T. 8
siis kuuluuko materiaalit ja työt summaan?
onko ko. firma kyvykäs tekemään työn?
maksusuunnitelma työlle, kuka tekee suunnitelman koko työstä?
siis urakkaan ei kuulu perustusten teko,eli harkot, valu jne.?
Sisältääkö varmasti kaivurikuskin palkan ja rekkakuljetukset maa-aineksille. Usein viedään pari kuormaa pois ja soraa kuitenkin on tuotava talon alle. Entä sähköjohto maan alle kunnanpääsähkökeskuksesta omaan tonttikeskukseenne?
Myös lopputyönä pitää olla pihan tasoitus ja pintavesien johtaminen, mutta vaatii eri kerran kaivurin tulla paikalle.
Meillä meni pelkästään soraan 3000€ tänä kesänä. Helppo maapohja oli. Muusta hinnasta en tiedä, kun oma mies kaivinkoneella kaivoi, ja muut tarvikkeet rakennuttaja hankki ja ne oli laskettu kokonaistalonrakennusurakkaan.
Piti kaivaa myös vesiputket vesiosuuskunnan liittymään, sähköjohto, nettikaapeli, jätevesijärjestelmä. Mies kaivoi itse nämä myös.
paljon maaperästä. Jos on kalliota ja räjäytetään hinta on erittäin halpa, jos kovaa moreenia joka vain kaavitaan alta pois ja sorapatja tilalle - aika tyyris.
Noi kaapelit, salaojat ja routaeristykset tekee parissa päivässä vaikka itsekin ja materiaaleineen ehkä pari tonnia.
Pyydä erittely materiaaleista ja niiden hinnoista, sekä arvioidusta tuntimäärästä etukäteen, voit paremmin arvioida. Tai katso hinnat esim rautakaupan sivustoilta, vähennä 5% (ammattilaiset saa enemmänkin alennusta...) jne
t 2 taloa itse rakentanut
Tosi helppo, vanha, tiivis hiekkapohja, eli vaihdettiin vain pintamaan tilalle sorapatja.
Routaeristeet, salojaputket ja sadevesiviemärit asennettiin itse, siinä ei tarvita kuin normaalin verran tervettä järkeä.
Yli 500 OKT rakentajaa Uudeltamaalta listasi parhaat parhaat maanrakennusyritykset; Katso lista
http://raksakimppa.com/maaurakoitsija-ja-paalutusfirma-suositukset/
tarvis tehdä. Muuten ihan normihinta
tarvis tehdä. Muuten ihan normihinta
ILmeisesti oli mutapohja joka paalutettiin??
Meillä meni 38000€ jyrkkään kalliorinteeseen, louhintaa 300m3, maa-ainesvaihdot, kuljetukset, lekapapua 110m2 kallion ja seinän väliin sekä salaojitukset.
Meillä meni 86000 euroa maaurakkaan (ei kellarikerrosta) tasaisella tontilla Helsingissä...
pohjatyöt maksoi 5200e, täydellinen maa mille taloa rakennetaan. Se riippuu niin paljon pohjasta, jos on puoliksi suota niin...
Kuulostaa aika halvalta, joten ainakaan äkkiseltään ei ole ainakaan liian kallis. Pyysimme mieheni kanssa https://kodinplaza.fi/ sivulta useita tarjouksia maanrakennukseen ja talon pohjatöihin. Rinnetontin urakkatarjoukset vaihtelivat 27 000 € ja 45 000 € välillä, joten suurtakin hintaeroa voi olla markkinoilla. Aloitimme oman rakennusprojektin keväällä 2018.
asun Espoossa