Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Työhakemuksen " juju"
09.11.2006 |
Pistäkääs vinkkejä, millä erottua joukosta työhakemuksessa. Pakko saada tää duuni!
Kommentit (3)
olet joustava, nopea oppimaan, hyvä organisoimaan ja hyvä tiimityössä, mutta olet myös hyvä työskentelelmään yksin. Nämä väitteet löytyvät 90 % hakemuksista.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Älä tee työhakemuksesta liian pitkää. Ihan turhaan kertoa kaikkea juurta jaksain, ehdit kertoa itsestäsi ja osaamisestasi tarkemmin työhaastattelussa. Tee hakemuksesta sellainen, että se herättää työnantajan mielenkiinnon.
Alue: Aihe vapaa
kikkailulla saa. Pistä faktat peliin, onko sinulla tarvittava osaaminen/koulutus heidän vaatimuksiinsa nähden. Ole rehellinen, älä kerro osaavasi sellaista, mitä et oikeasti osaa, sillä siitä kärähdät varmasti. Toki voit piristää ansioluetteloasi tai hakemustasi kuvalla ja erikoisella paperilla, mutta olen sitä mieltä ettei se pitkälle riitä. Jos kokemusta ja koulutusta puuttuu siinä ei eri väriset paperit auta yhtään. Kerro hakemuksessa ja cv:ssä mitä olet saanut aikaan, älä sorru kertomaan työkokemuksiasi liian ylimalkaisesti, hakemuksen lukija ei ehkä tiedä työstäsi mitään. Laita mukaan esimerkkejä saavutuksista ja ennenkaikkea mitä " hyötyä" sinusta olisi ko. firmalle johon haet töihin. Ja yksi juttu vielä, soita aina kysyäksesi lisätietoja, nimesi jää mieleen ja saat kenties puhelimitse tärkeää lisätietoa hakemusta varten.