Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Puolison arvostelusta

Vierailija
07.10.2009 |

Miksi olette suhteessa, jos puolisosta ei ole mitään hyvää sanottavaa? Miksi pitää haukkua puolisoa ääliöksi ja tyhmäksi? Miksi omaa puolisoa pitää komentaa ja mollata? Ja tätä tapahtuu tosi paljon niin täällä kun tosielämässäkin. Olen ihmetellyt asiaa jo vuosia kun esim. tyttöjen illoissa suurta hupia tuntuu olevan se miesten haukkuminen.



Itselle ei tulisi mieleenkään alkaa arvostelemaan miestäni julkisesti. Olen mieheni valinnut, vikoineen päivineen ja valmis rakastamaan häntä niistä huolimatta. Jos hänen käytöksensä jossain asiassa alkaa ärsyttää, keskustelen asiasta hänen kanssaan mahdollisimman hienotunteisesti, en ala valittamaan siitä ystävilleni mieheni selän takana, saatikka missään nettipalstoilla.



En siis ymmärrä miksi joillakin on niin kova tarve puhua pahaa ihmisestä (yleensä vielä selän takana), jonka kanssa on vapaaehtoisesti!



Tällä hetkellä kauhistelen yhtä FB tuttavaani, jonka joka toinen päivitys on tyyliä "taaskaan ei kusipäämiehestä ollut kun harmia". Mielestäni on kiusallista ja epämiellyttävää kun toisen ihmisen vikoja ruoditaan kolmensadan tuttavan nähden. Säälin kovasti ko. miestä, hän tuskin tietää mitä hänen vaimokultansa hänestä netissä julkaisee. Mielestäni osa hänen jutuistaan ylittää jo nettiherjauksen rajat.



Jos mies on oikeasti niin surkea kusipää kun annetaan ymmärtää, miksi haaskata moiseen aikaa?



Ja nyt täytyy sanoa, että itsellänikin on ollut huonoja parisuhteita ja nykyinen miehenikään ei ole Mr täydellinen, mutta ei minulle silti koskaan tulisi mielenikään alkaa miesteni vikoja maailmalle levittelemään.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
07.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsehän olen itselleni ihan vapaaehtoisesti tuon miehen valinnut, joten jos häntä haukkuisin, haukkuisin samalla itseäni ja omaa arvostelukykyäni. Tokihan meissä kaikissa on omat vikamme ja olen miestä suoraan haukkunutkin, mutta vain hänen kuultensa, en kenenkään muun.

Vierailija
2/5 |
07.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla ainakin on aika usein "tyttöjen kesken" niin hyvää kuin pahaakin sanottavaa miehestä. Ei mun tuttavapiirissä ns pahalla haukuta ja itse seison kyllä ihan joka sanan takana jos kantautuisivat miehen korviin. Ihan vastaavasti saa muakin ja mun tekemisiä arvostella, kritiikkiä saa aina esittää.



Tuollaista fb-herjausta mäkään en ymmärrä, mutta mitä vikaa on haukkua äijä pystyyn anonyymisti aaveellä? Siis siten, että asianosaisia tunnista. Jos vi**ttaa haisevat roskikset ja krapulainen ukko sohvalla ja palstalla avautumisen jälkeen on parempi mieli, niin siitä vaan mun puolesta :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
07.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin kerron ne asiat hänelle myös ihan suoraan päin kasvoja. Joskus vain olen niin äärettömän turhautunut mieheni käytökseen, asioihin ja ongelmiin, joita on vaivattu jo monta vuotta, satoja ja tuhansia kertoja - ilman mitään muutosta asiaan. Usein olen silloin itse niin hukassa näiden asioiden suhteen, etten enää tiedä, mitä tekisin, missä vika oikeasti on, teenkä mä jotakin väärin. Eli enkö osaa ilmaista toiveitani, halujani ja tarpeitani niin selkeästi, että mies ymmärtäisi, eikö hän vain ymmärrä niitä, vai eikö hän todellakaan välitä niistä yhtään? Yleensä tilitän asian siskolleni, mutta mikäli hän ei syystä tai toisesta kykene puhumaan kanssani (on töissä tmv.), saatan tuohduksissani ja turhaumissani todellakin tilittää ongelmani tänne palstalle. Mutta tuo yllä mainittu FB-tilitys on minusta kyllä aika sekopäistä, sellaista en todellakaan tekisi! Mun ja mieheni ongelmat ovat meidän ongelmia, ei niitä tarvi kaikkien kavereiden tietää - tämä palsta on aivan eri asia, kun näin anonyyminä kirjoitetaan.



Ja kaikki tämä yllä kirjoitettukin on meidän parisuhteessamme keskusteltu monesti, ja jotkut asiat ovat edelleen samoin kuin aikojen alussakin olivat. En väitä, että itse olisin viaton, en todellakaan ole, mutta toisaalta - huonoina päivinä myös mieheni tilittää kavereilleen, millainen hirviönatsiakka hänellä onkaan puolisonaan. Suotakoon se hänelle, kuten myös minulle.

Vierailija
4/5 |
07.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta mitä vikaa on haukkua äijä pystyyn anonyymisti aaveellä? Siis siten, että asianosaisia tunnista. Jos vi**ttaa haisevat roskikset ja krapulainen ukko sohvalla ja palstalla avautumisen jälkeen on parempi mieli, niin siitä vaan mun puolesta :)

Säälittää vaan ne miesparat, jotka eivät edes tiedä miten rumasti vaimot heistä puhuu kun eivät itse ole kuulemassa. Loukkaantuisin sydänjuuriani myöten jos oma mieheni keskustelupalstalla arvostelisi minun toimiani, vaikka sitten kuinka anonyymina sen tekisi.

Vierailija
5/5 |
07.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaa olen myös harmitellu. Mulla on FBssä tuttu joka vähän väliä mun mielestä julkisesti loukkaa miestään, ei suoranaisesti hauku mutta pistää semmosta tekstiä että pistää kyllä ihmettelemään heidän suhteen laatua. Kyllä sen mieski ne jutut tietää, onhan ne toistensa kaverlistoilla. Eniten on pistäny silmään että aikasemmin mies jakso vielä pistää jotain vitsikästä kommenttia takasin mutta viimeaikoina miehestä ei ole jälkeäkään vaimonsa sivuilla, alkaa ehkä jo kypsyttää koko akka jos näin voi sanoa. Ei varmasti ole kotioloissa kehumista. Mitä lie siellä vaimo päästelee jos julkisestikkin herjaa. Yleensähän ihmiset selvittävät asiansa kahden kesken ja pitävät kulissit kunnossa. Eroako tuo nainen toivoo itsensä listämisellä ja miehensä mollaamisella?? Olettaisin kuitenkin että taitaisi olla aika shokki ja kova kolaus jos näin pääsisi käymään... itsellä on vain sellainen olo että edessä taitaa olla ennemmin tai myöhemmin ellei osaa miestään arvostaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän seitsemän