Mitä hyötyä on siitä että nukuttaa vauvaa ulkona?
Meillä lapsi nukkui aina sisällä, ja sain siitä osakseni kummastelua.
Kommentit (10)
Tokaa ja kolmatta nukutin ulkona jotta sisällä sai rauhassa mekkaloida ja touhuta ja nukkuivat 3-5 h päiväunia. Sisällä (jos oli oikein kova pakkanen) hekin nukkuivat vain 30 min pätkiä.
Joten mitä tästä voi päätellä...
Ja se on kyllä käsittämätöntä miten sisällä heräävät pieneenkin ääneen, mutta ulkona ei haittaa vaikka lumiaura tulisi kolistelemaan parvekkeen alle.
Itse koin sen hankalaksi (oli vaikeampi nukuttaa uudelleen jos heräsi kesken unien, vaunut olisi pitänyt työntää koko asunnon läpi partsille jne). Mutta monet on tosiaan kummastelleet kuin sisällä nukuttaminen olisi kovinkin tavatonta ja jotenkin huonoa lapselle. Erityisesti vikaa ihmettelen, miksi sisällä olisi lapselle jotenkin huonompi nukkua?
ap.
ulkona nukkuu 30 minuuttia. Sisaällä 2-3 tuntia
Sisällä saattoi nukkua neljäkin tuntia putkeen, ulkona max puoli tuntia.
Vierailija:
Itse koin sen hankalaksi (oli vaikeampi nukuttaa uudelleen jos heräsi kesken unien, vaunut olisi pitänyt työntää koko asunnon läpi partsille jne). Mutta monet on tosiaan kummastelleet kuin sisällä nukuttaminen olisi kovinkin tavatonta ja jotenkin huonoa lapselle. Erityisesti vikaa ihmettelen, miksi sisällä olisi lapselle jotenkin huonompi nukkua?ap.
Mutta kyllä se on kivaa kun vauva osaa nukkua ulkona vaunuissa: voi itsekkin ulkoilla samalla tai jos on muitakin lapsia ei tarvii hyssytellä niitä koko ajan (niin kuin se vauva olisi muutenkin sotkenut tarpeeksi niiden elämää).
Kuopus 3kk nukkuu parhaillaankin parvekkeella :)
Sisällä nukkuu max 30 min, ulkona saattaa nukkua 3 tuntiakin.
Ulkona nukkuminen onnistuu silloin jos rattaita työnnetään tai heilutellaan n. 5-10 min. välein ja tämä on helppoa silloin jos muutenkin ollaan ulkona isompien kanssa. Kotona ei kuitenkaan kiinnosta hypätä jäiselle terassille parin minuutin välein vaunuja heiluttamaan.
Tuskin siitä mitään haittaakaan on, nukkuuko vauva ulkona. Tai sisällä... Ihan sama, kunhan nukkuu. :)
Mun lapsista kukaan ei osannut nukkua paikallaan olevissa vaunuissa, vaikka kaikkia yritin kovasti opettaa. Lopulta päiväunien kanssa päädyttiin omaan sänkyyn tai liikkuviin rattaisiin. Lenkkeily kyllä sujui, mutta kylläpä kadehdin naapuria, jonka vauva nukkui rattaissa ja äiti sai rauhassa haravoida. Ei onnistunut meillä.
Ulkona sen sijaan saattaa vedellä viidenkin tunnin unet. Kummankohan valitsen?