Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ukki sai uuden tekonivelen lonkkaan ja kuoli sydänkohtaukseen 3 vrk:n kuluttua.

Vierailija
06.07.2007 |

Miksi maailma on tällainen? UUden tekonivelen piti auttaa päivittäistä elämää ja helpottaa esim. lastenlasten kanssa touhuilua. Sitten ukki kuolee. Elämä on epäoikeudenmukaista. Olisikohan ukki hengissä ilman leikkausta?

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
06.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onhan se mahdollista että infarkti oli leikkauksen jälkeinen komplikaatio, iso leikkaus kuitenkin kyseessä eikä riskitön koskaan. Mitä lääkärit sanoivat?

Vierailija
2/12 |
06.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

liian suuri rasitus elimistölle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
06.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sairaalassa sai varmasti hyvät kipulääkkeet -huonommissakin olosuhteissa voi menehtyä. Mielikin positiivinen ennen leikkausta, haaveita lastenlasten kanssa olosta jne.



Tottakai otan osaa suruusi.

Vierailija
4/12 |
06.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

niveliä alkaa vaihtelemaan... íhminen ei ole ikuinen. Ja tulipa tuokin leikkkaus taas yhteiskunnalle halvaks... No Kela maksaa

Vierailija
5/12 |
06.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En nyt tuotakaan kovin oikeudenmukaiseksi sanoisi. Elämä on.

Vierailija
6/12 |
06.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leikkaukseen on lähdetty toiveikkaana, mutta joskus käy näin. Aina kaikki hoito ei ole hyväksi, se on ikävä tosiasia jota ei muuta mikään.



Kaikki me kuitenkin kuollaan, kuka ennemmmin, kuka myöhemmin. Ukin aika oli nyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
06.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minsutakin näissä pitäisi olla paljon vankempi harkinat kun lähdetään leikkaamaan 80-100-vuotiasta. Oma mummini dementoitui vaikeasti leikkauksen seurauksena. Vastustin leikkausta etukäteen, sillä hänellä oli jo silloin selkeä muistihäiriö. Leikkaus tehtiin ja mummi makasi loppuelämän sairaalassa dmentoituneena. Nivelen tilanne ei korjaantunut vaan paheni niin, että liikkuminen oli vaikeaa. Korjaavaa leikkausta ei tietenkään pystytty tekemään.

Vierailija
8/12 |
07.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

vanhoille ihmisille leikkaus on todella iso rasite elimistölle ja leikkauksen jälkeiset komplikaatiot ovat yleisiä. varsin usein itse leikkaus sujuu hyvin ja toipuminen ongelmitta mutta ongelmat tulevat muutamia päiviä leikkauksen jälkeen sydämen, verenkierron tai hapetuksen puolelle.



tätä pyritään tietysti estämään sillä, että arvioidaan etukäteen potilaan anestesiakelpoisuus ja leikkauksesta saatava hyöty suhteessa potilaan yleiskuntoon. mutta ei lääkäritkään mitään selvänäkijöitä ole ja etukäteen on mahdoton tietää kaikista tutkimuksista huolimatta että kenen pumppu jaksaa leikkauksen ja kenen ei.



jos ihan suoraan sanotaan niin luultavastisi ukki olisi hengissä ilman leikkausta, leikkaus ja anestesia on aina riski myös nuoremmille ihmisille. tai sitten hän olisi voinut saada sydänkohtauksen joka tapauksessa vaikkei leikkausta olisi tehtykään, mistäs sen tietää? otan osaa suruusi mutta näin asia se vain on :(



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
07.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivottavasti et pidä mua hirviönä kun sanon näin, mutta jos ukillasi oli jo ikää, hän koki lopulta aika inhimillisen kuoleman. Toivoisin, että omat vanhempani aikanaan kuolisivat jotenkin tuolla tavalla. Ettei tarvitsisi vuosikausia surran sairaalan petiin sidottua ihmisrauniota, joka valittaa aina käydessä itkuisena että viekää mut kotiin ja kun sais jo kuolla. Kuten oman isomummoni kohdalla.

Vierailija
10/12 |
07.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän ukille oli suunniteltu lonkkaleikkaus ja kävi sisätautilääkärillä sydänjuttujen vuoksi konsultaatiossa koska kaksi sydänkohtausta/tukosta oli aiemmin ollut ja jatkuva sydänsairaus. Tutkittiin jotain, ei pitänyt olla ongelmaa ja leikkaukseen aikaa alle kaksi kuukautta.



Sai sydänkohtauksen. Sydänfilmi ei näyttänyt poikkeavaa ainoastaan verikokeet paljasti infarktin, tehtiin varjoainekuvaus jossa havaittiin useita pahasti tukkeutuneita suonia ja ohitusleikkaus tehtiin.



Isän ihmeteltyä ettei filmissä näkynyt sanottiin ettei sydämen takaosan ongelmat välttämättä näy filmissä mitenkään.



Toipui hyvin sydänleikkaukseta ja vähän yli vuoden kuluttua siitä leikattiin lonkka ja on nyt paremmassa kunnossa kuin neljä vuotta sitten.



Kyllä hoidot voi kohentaa elämänlaatua merkittävästi, nyt sujuu kalastus, marjastus, puunhakkuut ja lenkkeilyt mainiosti vaikka ikää on.



Kerron tämän siksi että uskon että ukillanne on voinut olla sydämessä vikaa jota ei ollut havaittu ennen lonkkaleikkausta. Toki voihan se olla leikkauksen syytäkin se sydänkohtaus johon ukkinne menhetyi.



Ainoastaan varjoainekuvaus ja sydämen ultratutkimus pystyy varmistamaan joitakin sydänsairauksia, kaikkiin ei riitä sydänfilmi ja verikokeet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
07.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja edelleen elossa. Kenties ukillasi muitakin iän mukana tuomia ongelmia. Aika parantaa.

Vierailija
12/12 |
07.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

enää luonnollisesti. Pidetään väkisin hengissä ja kalliilla leikkauksilla jatketaan elämää väkisin vuosi tai kaksi.

Jokaisen on kuitenkin aika joskus lähteä. Sitä ei aina muisteta vaan syytetään hulluna sairaalaa ja lääkäreitä jos vanha ihminen kuolee.