Mikä oikeasti olisi sellainen pojan vaatemerkki, joka ei ihan heti
ekassa pesussa kulahda, venahda, vedä pesunukkaa pintaansa ja haalistu? Ostin kesän alussa kalliin tummansinisen lego-trikoopuseronkin ja nyt on saumat jo ihan vaalean haaleat. Tummansinistä ja mustaa suosiossa, jossa korkeintaan jotain kirjaimia, ei raitaa, eikä beessiä missään nimessä. Pojan koko 130 cm, joten nuohoaa ja koluaa kaikki kivenkolotkin ja niitä vaatteita sitten pestään paljon. Oisko ehdottaa jotain? Hinnalla ei väliä, kunhan ei tarvi parin kuukauden päästä ostaa heti uutta.
Kommentit (13)
vaaleanpunaista tai punaista väriä.
Niillä on jonkin verran raitoja yleensä mallistossa, vaikka muutakin löytynee.
meillä kyllä legon vaatteetkin ovat kestäneet, tosin eivät ole tummansinisiä.
vaan lapsi itse päättää niin. Mielestäni meidän pieni 3-luokkalainen saa jo itse sanoa, missä vaatteissa mieluiten viihtyy.
Itse tykkäisin ostaa pojalle limeä, poltettua oranssia ja kirkasta punaista, mutta enpä viitsi tuhlata vaatteeseen, joka jää kaapin perukoille sitten käyttämättömänä.
Kiitoksia kahdesta jo saadusta vinkistä. Olisiko lisää ehdotuksia?
ap
Kiittäen tästäkin vinkistä.
Juu, esimerkiksi ne punaiset (äidin maun mukaan aiemmin ostetut, kun lapsi oli vielä mun määräysvallassa pukeutumisen suhteen) onkin pitäneen Legon väreissä pintansa. Mutta musta ja tummansininen niistä haihtuu parin pesun jälkeen.
ap
enkä tiedä onko myymälöitäkään muualla kuin Kajaanissa, Oulussa ja Helsingissä, mutta verkkokauppa on: http://84.234.71.253/u2q1/MAI.htm
Jos linkki ei toimi, niin googlella löytyy r-collection. Meillä vasta ekat vaatteet lapsilla tuota merkkiä, koska koot alkavat 120. Vielä ei ole saaneet rikki, ja minä käytin samaa Rockserin anorakkia yli 10 vuotta kesät talvet opiskelijana.
Miniman, Ikks, Jean Bourget, Benetton noin vaikka ensi alkuun
Kuopiossa Tulliportinkadulla on myös R-collectionin liike. Suosittelen merkkiä! Vaatteet kestävät kulutusta ja pesua, myös siniset.
Ei ainakaan näyttäisi niin kulahtaneelta pesujen jälkeen kuin musta tai tummansininen.
Benettonista on mulla kyllä ihan sama kokemus kuin Legosta noiden tummien värien kanssa ja vieläpä nukkaantuu tosi nopeasti.
Meillä ei muuten käytetä kuivausrumpua kuin lakanoihin ja pyyhkeisiin, joten ei johdu ainakaan siitä. Pesuaine on Ariel Color, huuhteluaine milloin mitäkin värillisille vaatteille.
ap
Vähän sama maku mulla kuin pojallasi. Ei raitoja eikä beessiä löydy meiltä. Kuka nyt haluaa pukea lastaan pahvilaatikonväriin. :) Noista merkeistä olen löytänyt kivoja lähes yksivärisiä pojan vaatteita, mutta en tiedä, riittääkö kokonumerot 130 asti, kun meillä on vasta 110 cm pitkä poika.
sillä puuvillankin laatu vaihtelee merkkien sisälläkin. JOinakin vuosina puuvilla-sato on huonompaa ja vaatteet kulahtavat/nukkaantuvat helpommin. Tämän olen huomannut mm. Tutan vaatteissa.
Benettonin nimeen vannon minäkin... tosin tummista vaatteista ei paljon ole kokemusta. Ei kuitenkaan ole tullut pesunukkaa.
http://www.gymboree.com/shop/dept_category.jsp?productSizeSelected=0&pa…