Mitä ihmettä?! (menkoista)
Vuoto jatkuu jo kymmenettä päivää. Tavallisesti loppuu tuhruttelukin viikossa. Eli ole koskaan aikaisemmin kestänyt näin kauaa!
Taustaa: useita vuosia lapsettomuutta takana. Hoitoina 3xinssi, IVF tuoresiirto ja 3XPAS. Viimeisin PAS tehtiin juuri, eli nämä menkat nyt epäonnistuneen PAS:n "tulosta". Lääkkeettömään kiertoon tehtiin. Syytä lapsettomuuteen ei ole löytynyt. Olen kuitenkin meonssa laparoskopiaan. Todennäköisesti endoa löytyy (ultrassakin näkyy).
Kysymys kuuluu: voiko tämä pitkittynyt vuoto olla endon oireilua?
Kommentit (7)
Nyt siis 2 viikkoa! Mitä ihmettä tämä on????????? Sanokaa nyt joku edes jotain, pliiiiiiis!
ap
Kyselen vielä, löytyykö ketään saman kokenutta!
ap
voi olla hyvinkin endoa. Mulla endo aiheutti kahden viikon vuotoja. Sit oli reilu viikko taukoa ja taas lähes kaks viikkoa vuotoa jne. Kokeiltiin erilaisia hormonilääkitystä. Parhaiten mulle sopi ehkäisyrengas jota käytin muutaman kuukauden, jotta kierto palautui lähes normaaliksi. Siitä muutama kk niin olinkin onnellisesti raskaana :).
emmi
lisää kokemuksia? Viitsinkö mennä lääkärille valittamaan, jos vilelä maanantainakin jatkuu?
ap
endo niin yleinen, että varmasti jollakin koemusta/tietämystä asiata. Aiheuttaako tuommoista, että menkat vaan venyy ja venyy (ei siis enää mitään tulvaa, mutta kumminkin).
ap