Lapsella korvatulehdus. Saako ulkoilla?
Meillä on 1v5kk ikäinen lapsi korvatulehduksessa. Saadaanko mennä ulos lumiukkoja tehtailemaan, vai pitääkö odottaa että tauti taittuu?
Kommentit (5)
No saa mennä ulkoilemaan jos ei ole kuumetta ja eikä kovin tuule! Meille ainakin noin sanottiin ja pyöräilyä ja tommosta ei sillon suositeltu kun se viima menee kuitenki nenän kautta vaikka korvat ois suojattu. Ja tietysti lapsen voinnin mukaan.
Tosin lapsella oli 8 päivää kuume ja lisäksi silmätulehdus. Eli en tiedä, mistä tuo 2 päivän kuumeeton aika tuli, korvautlehduksesta vai pitkästä kuumeesta. Oletin, että korvatulehduksesta, koska sitä käsiteltiin ko. lääkärikäynnillä.
sanoi että voi mennä pihalle jos ei ole kova tuuli ja lapsen yleiskunto sen sallii. Ja pyöräilyä ja rattaissa istumista sano et välttää kun lapsi ei sillon ite liiku. pyörälystä sano et tuuli menee nenän kautta korviin mikä ei ole hyväksi. Ei siis välttämättä juu kylmästä johdu mut on noitakin vältettävä.
ap