Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

*** ENSIKOT vko 33 *** ~13.8-19.8.2007~

13.08.2007 |

Huomenta ja ihanaa alkanutta viikkoa :)



Linkki viime viikon keskusteluihin:



http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?appid=102&m=10958393&p=2&tm…



-Sara-Maria-

Kommentit (37)

Vierailija
1/37 |
16.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tipu kyseli sairaalakassista. Juu viimeviikolla tuli pakattua, tai siis melkein kaikki. Eli neuvolakortti, puhelin ja hammasharja puuttuu. Mutta niistä on muistutuslappu kassin päällä. Enpä kyllä sinne kovinkaan paljoa laittanut. Lähinnä hygieniatarvikkeet, imetysliivit,kamera, pari pillimehua,suklaata, kolikoita, sisäjalkineet itselle ja miehelle ja parit omat alushousut. TAYS:ssa pitää ottaa omat läpyttimet mukaan. Näin ohjeistivat synnytysvalmennuksessa. Mitenkäs muualla? Ainiin sitten ajattelin vielä laittaa oman yöpaidan siltä varalta että osastolla on yhtä kuuma kuin silloin kun olin leikkauksessa. Tajolla oli vain pitkähiaisia ja suht paksuja sairaala vaatteita ja silloin sisällä oli lämmintä 27 astetta ja oli sentään vasta huhtukuu. Meikäläinen joka nukkuu yleensä alasti oli hieman tuskissaan niiden kaapujen kanssa. Mies tuo sitten vasta Nuuron tavarat kun tulee meitä kotiin hakemaan.



Gaiole oli julkaissut tekonimen tai ainakaan en sitä ole aiemmin huomannut. Aika hauska. :)



Lily76 tervetuloa joukkoon.



Malaika-vaaville paranemisia. Itselle kanssa iski flunssa ja olo on tosi tukala.



Naksu ei kannata tosiaankaan panikoida turhaan. Isommillakin viikoilla neuvolantäti sai ainakin meikäläisellä etsiä hetken ennen kuin sai äänet kuuluviin. Kyllä se pikkuinen sielä kuitenkin hyvin porskuttaa, usko pois. Hyvä että oli mukava neuvolantäti. Täälä on joskus kuulut myös juttua niistä ei niin mukavista tädeistä.



hannah oli shoppaillut yöpaitoja. Ite hankin sellasen puuvillasen venyvän naruolkaimisen jossa rintojenkohdalla leikkaus menee ristiinihan sairaalassa oloo varten jos sattuu oleen kuumat kelit ja ne sairaalan vaatteet ahdistaa. Joko muuten ne liivit löysit?



Huomenna sitten neuvolaan. Toivottavasti paino ei oo kauheesti noussu. Olin kyllä vähän kade tuolle Tipun saamalle paino/viikko tulokselle. :)



t: Buuffa ja Nuuro 37+4

Vierailija
2/37 |
16.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hannah ja tipu, mitä muuten ootte vauvalle sit aikonu pukee päälle kun lähdette pois. Ite ajattelin body ja sen päälle velourihuppari ja housut sekä pipo päähän. Tarvittaessa viltti mukaan riippuen keleistä. Onkohan riittävästi. Ajattelin vaan että kun tuola on yksi keskustelu missä puhuvat lokakuussa syntyvän kotiutumisesta ja aikovat jo äippäpakkauksen vanuhaalaria pukea.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/37 |
16.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sairaalakassin pakkauksesta ja sen sisällöstä täällä muut loppupääläiset utelivat... Vauvan kassin pakkasin viime sunnuntaina valmiiksi (37+5), sinne pakkasin sekä pitkähihaisen että lyhythihaisen bodyn ja puolipotkuhousut " alusvaatteiksi" ja sitten sellainen velourhaalari. Sekä tietty päähine ja ne ensitumput (raapimisenestoon, joita käskevät pitää ensimmäiset kaksi viikkoa, kun ei saa vielä kynsiä leikata). Lisäksi kassissa on pari äp:n harsoliinaa, joita voi sit tarpeen tullen heittää esim aurinkosuojaksi turvakaukalon päälle jos kotiinlähtöpäivä sattuu olemaan kovin aurinkoinen. Lisäksi kaukaloon pakkasin pari pientä peitettä, toinen villainen, toinen flanellinen. Kaveri tuossa synnytti noin kk sitten ja häneltä kyselin vinkkejä ja kuulemma sairaalassakin vauvaa pidettiin useamman peiton alla helteistä huolimatta. Ajattelin että saa sitten peitosta lisää lämpöä jos sattuu olemaan viileää kotiinlähtöpäivänä.



Niin ja omaa kassia en varsinaisesti ole vielä pakannut. Maanantaina (37+6) kirjottelin kyllä listan tavaroista jotka ajattelin ottaa mukaan. Eipähän tarvi sitten enää miettiä, kun pitäisi lähteä vaan saa heitellä kamppeet kassiin. Ja mikäli ite en enää kykene, niin listan avulla mieskin osaa kyllä kyseiset kamppeet kerätä kasaan. Uskoisin että mikäli synnytys käynnistyy suppareilla, niin ehdin varmasti itsekin vielä pakata kassin ennen kuin tarvii laitokselle lähteä. Ja mikäli taas käy niin että synnytys käynnistyy lapsivesien menolla ja pitäisi välttää liikkumista, niin sitten varmaan makaan sängyllä tyhjän kassin kanssa ja alan juoksuttaa miestä listaa lukemalla.



Minä puolestani ajattelin tyytyä käyttämään sairaalan vaatteita ja tohveleita siitäkin huolimatta että tiedän kuinka seksikkäiltä ne näyttävät. Kaveri kertoi että sairaalasta löytyy myös kertakäyttöalushousuja, joten yhdet omat ajattelin pakata vain kotimatkaa varten. Eipähän tarvi heti ensimmäisenä alkaa pyykkäämään omia vaatteita kun pääsee sairaalasta kotiin. Olettaisin että kotiutumisen jälkeen sitä pyykkiä alkaa ilmestyä muutenkin ihan tarpeeksi.... Niin tai tietty imetysliivit tarvii ottaa mukaan, niitä kun ei sairaalasta saa. Niitä mulla nyt on tossa muutamat hommattuna, saa nähdä kuinka sopivia ovat sitten kun niiden aika koittaa...



hannnah 38+2

Vierailija
4/37 |
16.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitokset kaikille rauhoittavista sanoista! Onhan se totta, että on vielä kovin varhaista niitä sydänääniä kuulla, mutta silti se vaan mietityttää - tänään kuitenkin jo huomattavasti vähemmän! :) On niiiin mukava kuulla teidän muiden kokemuksista, saa vahvistuksen että on ihan normaalia!



Onpas muuten näin alkupääläisen ihana lukea teidän loppupääläisten sairaalakassien valmisteluista ym. Ihan hassua edes ajatella, että sitten alkuvuodesta sitä voi itsekin jo noin alkaa valmistautua... Hih!



Gaiole: Älähän liikaa raada töissä!



Hannah: Sun löhöilyilta kuulostaa niin hyvältä, että taidan toteuttaa saman tänä iltana! :) Tosin mitäpä muuta olen näinä vapaapäivinä viime aikoina tehnyt, hmmm, en mitään! ;) Tuo sohva vaan kutsuu niin ihanasti...



Tipu: Hyvä että hemppa on kohonnut!



Täällä sama velttoilu jatkuu, toisinaan tunnen itseni kyllä niin turhaksi tämän laiskuuden iskettyä! Ei voi mitään, kun voimat ei riitä niin sitten ei! Olen ajatellut niin, että niin kauan kuin tätä vetämättömyyttä on, niin yritän vaan hoitaa työni niin hyvin kuin pystyn ja kotona sitten keräilen voimia - vaikka se sitten tarkoittasikin sitä, että koti on vähän rempallaan! Mies hoitakoon nyt hetken aikaa siivoilut ym.!! :) Tänään " pitää" mennä ostamaan pienelle pojalle ristiäislahjaa, sen kyllä hoidan mielelläni! Pääsee hypistelemään ja ihailemaan kaikkea vauvatavaraa, voi sitten fiilistellä siinä samalla! :)



Naksu 8+6

Vierailija
5/37 |
16.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiirettä on taas pitänyt töissä ja iltasin meillä koneen on vallanu mies. Väsynyt sitä vieläkin ite on ollu, saanu nukkua kunnon yöunia ja välillä päivätorkkujakin ottaa. Kai tää väsymys tai vetämättömyys joskus loppuu+



butterfly: täällä on ollut tosissaan taukoa noista koirakouluista kesän ajan ja tuossa missä mä oon käyny niin se kestää vaan tietyn kertamäärän keväisin ja syksyisin. Pitäis vaan yksinkin ahkerasti tuon hauvan kanssa treenata mutta kesällä oon ollu tosi saamaton. Tuo laiskuus on tullu mullekin tutuks ja tuntuu kestävän vieläkin. Tsemppiä



Naksu: kiva, että oli jo mukavampi täti neuvolassa :) kivempaa siellä on käydä ja soitella tarvittaessa. Noista sydänäänten kuulumisesta, mulla kuunneltiin ekalla neuvolakerralla rv 9+5 ja saatiinkin kuulumaan hetkellisesti. Ei se edes kauaa yrittäny kun oli ne ekan kerran kuultu.



Live: kiitokset synnärikertomuksesta.



Susanna: mukavia ultrakuulumisia :)



Tipu: Teillä kuullosti olleen mukava reissu miehen kanssa, mitäs raumasta piditte?



Lily: tervetuloa mukaan. Kävisikkö vielä laittamassa esittelyn tuonne meidän esittelypinoon niin päivittelen sen sitten sinne. Nää tietokoneet on mitä ihmeellisimpiä vekottimia ku viestejä kadottelee.



Aleida: tervetuloa myöskin tänne turisemaan



Malaikavaavi: Kesällä sairastaminen on viho viimistä touhua, paranemisia sinne suuntaan



Tervehdys myös muille, hannah, hermonie, buuffa ja teille loppupääläisille paljon suppareita.



Täällä voidaan paksusti. Mä en oikeesti käsitä tätä mun vatsan toimintaa, ei se ikinä oo tällänen ollu. Välillä on sika ähky olo ja hetken päästä nälkä ja sittten vielä tää olo... kuin pallo. Jonkinlaista turvotusta varmasti? Alavatsankivuista kärsin kyllä toisina päivinä kovin, kuinka paljon on normaalia? Siis olettaen että ne olis kasvukipuja vai voiko olla jotain muuta? Sitten tuon johdosta mietityttää, et onks kaikki kunnossa.



Koiran kanssa ollaan treeneissä käyty tällä viikolla, ja hyvää on meille tehnyt. Muuten en ookkaan kotona saanut oikeestaan mitään aikaseks. Vaatkaappi pitäis siivota/järjestellä. Ajattelin sieltä raakata hiukan vaatteita ylähyllylle, joiden tiedän olevan pieniä tai siis ei mahdu enää kauaa päälle. Tietää sitten ainakin mikä olis oma vaatevarasto ja mitä pitää mahan kasvaessa hankkia.



Mutta nyt syömään jotain ennen kun lähden rämpimään koiralle metsään jälkeä.



-Sara-Maria rv 14+0-

Vierailija
6/37 |
16.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lily: Tervetuloa mukaan vaan turisemaan=) Kyllä noitten vastailujen suhteen kehityt varmasti tai sitten joudut tekee saman ku minä et laittaa paperille ylös et kelle piti kommentoida mitäkin. Mulla ei muuten tulis ainakaan mitään vastailusta. On niin laho pää;)



Tipu: Ai kun kuulostaa kivalta tuo, että saatte autoa halvalla vuokrattua. Meillä ei kanssa oo omaa autoa. Johtuu kyllä siitä ettei oikeen ole varaa. Nyt ollaan kyllä sunniteltu et jos tossa keväällä auto hommattais ennen ku vauva syntyy. Pääsis paljon kätevämmin sukuloimaan yms.



Aleida: Kiva kuulla sustakin pitkästä aikaa:) Mä jo luulin että sä oot kokonaan kadonnu sinne maaliskuisiin. Oon sielläkin käyny välillä kurkkii juttuja, mutta en oo kirjottaa jaksanu...



Malaika_vaavi: Pikaisia paranemisia sinne:) Tuo äänen lähteminen ei oo kivaa. Itellä kesän alussa oli varmaan viikon ääni ihan täysin poissa.



Naksu: Onneksi et enää murehdi niin kovasti niitä sydänääniä:) Kyllä ne sieltä vielä kuuluu kun maltat odottaa!!! Odottavan aika on kyllä pitkä, mut koeta jaksaa:)



Gaiole: Toivottavasti sulla helpottaaa töissä pian. Ei kuulosta kivalta nuo ylityöt... Jaksuja:)



Sara-Maria: Täällä kans turvotusta ihan mielettömästi sekä vatsakipuja. Sit ku mä en vielä edes tiedä johtuuko noin vatsakivut kasvukivuista vai tästä vuodosta mitä mulla on ollu. Tai kenties siitä että mulla ois menkat pitäny olla just. Ite ku arvuuttelee ni meinaa tulla hulluks. Toivotaan että sulla olotila helpottaa pian ja kipuilut häviää:)



Vilkutuksia loppupään mammoille Hannahille ja Buuffalle:) Voi kun itekin pääsis jo pian kasseja pakkaamaan:)



Täällä meinaa kärsivällisyys loppua tän vuodon kaa, ku se alkaa ja loppuu ja taas alkaa. Vaikka sitä paljon ei tulekaan niin silti se vaivaa, kun on kestänyt jo näinkin kauan. Pinna on koko ajan kireällä ja sitten ku mieskin on vielä huonolla tuulella niin siitähän ei seuraa kuin riitoja. Sais kyllä jo helpottaa. No viikko enää pitäs kärvistellä siihen ultraan.



Onneks viikonloppuna saa vähän muuta ajateltavaa, kun pääsee reissuun. Vaikkakin vain 120 kilsan päähän, mutta jos siellä ois vaikka sen verran tekemistä, että ei ehtis koko aikaa aatella ikäviä asioita. Sit ens viikolla alkaa koulu ni vielä vähemmän ehtii ajattelemaan mitään:)



Mä aloin tässä tänään pohtimaan tosi " ajankohtasta" aihetta talvea. Ts. et mistä mä saan sellasen talvitakin päälle joka mahtuu mulle:) Muutenkin vaikee saada sopivan kokosta takkii talveks ja nyt viel jos on puolet isompi. Sit mietin viel sellasta et pitääks maha suojata talvella jotenkin ekstra vaatekerroksella vauvan takia vai aistiiks lapsi ees kohdussa onko ulkona kylmä vai kuuma. Kaikkea sitä tuleekin mieleen näin helteillä;)



Nyt täytyy lähtee kattelee huuto.nettiin ettei kukaan oo huutanu yhtii housui mitkä ite huusin:) Etteivät vaan mene sivusuun...



Hauskaa viikonloppua kaikille, koska en varmaan kirjota ennen sunnuntai-iltaa tänne.



Terkuin butterfly rv 11+2



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/37 |
16.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitkästä aikaa yritä jotain kuulumisten tynkää laittaa...



Ensinnäkin Gaiole; Rauhoitu! Ei enää ylitöitä! Mä oon melkein samassa vaiheessa menossa ja edelleenkään ei pidä riskeerata.



hannnahille mukavaa sohvapäivää tai iltahan tää jo on. Mä matkin sua kohta...



Tipu taidat olla saman tyylinen kuin minä eli miksi tehdä tänään se minkä ehtii huomennakin ;) Ota kassi ainakin jo esille...



Buuffa, mistä tuo tekonimi Nuuro? Aika jännä.



Naksu mulla ei edes neuvolassa yritetty kuunnella sydänääniä kuin vasta 11+ viikolla. Ja silloinkin joutui lääkäri jonkun aikaa niitä metsästämään.



Ja Naksu ja Sara-Maria; laiskuus ja vetämättömyys kuuluu alkuraskauteen, ainakin mulla kuului ja uskomaton väsymys. Väsymys helpotti joskus 13-14 viikoilla, silloin kyllä oli jo hieman parempi verikin eli oliko se sitten syynä. En tiedä.



butterfly; mä oon miettiny tuota talvitakkihommaa myös. Joku ehdotti et lainaa miehes takkia, ja meinasin sitä kyllä kokeilla... Ja tuosta kylmästä,mulle ainakin sanottu, et ennen kaikkea rinnat pitää suojata hyvin ettei kylmety. En usko et mahan sisään kylmä pääsee... tai mistä minä sen tiedän...



Malaika; toivottavasti olet jo paranemaan päin. Voimia! Ja onnittelut hyvistä sokruarvoista.



Aleida; tervetuloa joukkoon ja onnea plussasta!



Lily; samat sanat kuin edelliselle! Mulle on myös useammin kuin kerran käynyt noin et kirjoitan kunnon sepustuksen ja kaikki häviää. Se on ärsyttävää.



Susanna on jo ylittänyt puolivälin. Jee! Perässä tullaan. Onnittelut hyvistä ultra kuulumisista.



Vieläköhä jotain piti kommentoida... Ei muista enää.



No sit oma (.) Neuvola oli eilen ja sain sen vaihdettua lääkäriin, kun on noita supistuksia ollut aika reilusti. No lekuri tutki ja kaikki oli kunnossa ja paikat kiinteät ja kiinni. Kohtu kaunis ja symmetrinen... ihania nuo lääkäreiden ilmaisutavat... Pari viikkoa sairaslomaa sain ja katsotaan sitten uudestaan. Tässä muut " tulokset"

rv 19+3

paino +400/vko (kaikkiaan 4kg eka neuvolasta)

RR 113/71

Hb 127 (noussut ihan itestään)

Kohdun korkeus 21

Veden määrä N

Syke + 150

Liikkeet + + tai H (ei ota selvää)



Olo muuten hyvä ja maha on jo valtava! Kasvanut muutamassa päivässä ihan huimasti. Ja liikkeitä alan viimeinkin jo erottamaan. On tää niin jännää! Tasan 2 vkoa rakenneultraan vielä... odottavan aika on pitkä. Asuntokin on nyt myyty ja reilu kuukausi aikaa saada talo valmiiksi ja muuttaa... Hui!



Siinäpä kai tärkeimmät. Rentouttavaa iltaa enskoille!



Pore&Papunen 19+4

Vierailija
8/37 |
17.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onpas enskapalstalla tänään hiljaista¿ Missä te kaikki luuraatte?



Buuffa ja Hannah: olen varmaan aika samoilla linjoilla Buuffan kanssa vauvan kotiutumisvaatteiden kanssa. Eihän syyskuun alussa nyt voi niin kamalan kylmä olla, ja me tullaan sitä paitsi taksilla Kättärin ovelta kotiovelle, joten eipä sitä nyt pitkäksi ulkoiluksi voi sanoa. Meille sanottiin Haikaranpesässä että kannattaa ottaa jo sairaala-aikaa varten vauvalle tumput (tai sukat jotka tekevät tumppujen virkaa) mukaan juuri sitä raapimista varten, koska heillä ei niitä ole.



Yöpaidoista oli keskustelua myös. Mä nukun yleensä jossain isossa venähtäneessä teepaidassa (seksikästä, tiedetään), joten ehkä sellaisella pärjää myös sairaalassa, varsinkin jos onnistutaan saamaan perhehuone eikä tarvitse olla niin edustava.



Buuffa: ei kannata kadehtia paikallaan pysynyttä painoa, kyllä näitä kiloja on jo siunaantunutkin ihan tarpeeksi. Kotivaaka näytti kyllä kiloa plussaa mutta neuvolan vaaka oli armeliaampi tällä kertaa¿ Tulehan kertomaan neuvolakuulumiset!



Naksu: ota vaan iisisti jos siltä tuntuu. Ihan turha väsyttää itsensä turhaan, kyllä se koti voi hetken ollakin vähän rempallaan. Ei mene kauaakaan niin huomaat, että sulla on taas paljon enemmän energiaa. Mitäs löysit ristiäislahjaksi?



Sara-Maria: kovasti tykättiin Raumasta, lähinnähän me siellä vanhassa kaupungissa kierreltiin. Yhden leipomon sisäpihan terassilta sai tuoreita vaniljamunkkeja, nam! Näin niiden mainoksen kadulla ja miehen mukaan sain askeleeseen uutta lentoa kun suunnistin paikalle¿



Butterfly: tsemppiä sen vuodon kanssa. Toivottavasti loppuu pian ja reissu vie tosiaan ajatukset muualle. Talvitakista en osaa sanoa kun itse pärjäsin talven normaalitakilla, mutta muistelen (kuten Porekin) että rintojen suojaamisesta pakkaselta tuli neuvolasta ohjeita. Sanottiin muistaakseni, että voi vaikka kääriä kaulahuivin rintalastan ympärille kovilla pakkasilla. Jäi kyllä kokeilematta.



Pore: eikös olekin ihanaa, kun tuntee vauvan liikkeet! Ne ekat on niin hentoisia ja pieniä, ettei niitä edes kunnolla tajua, mutta jossain kohtaa ne käy paljon säännöllisemmiksi eikä niitä voi enää sotkea muihin mahan möyrinöihin. Otahan nyt iisisti sairaslomalla.



Olin just kaupungilla kaverin kanssa, istuttiin jätskillä Ruttopuistossa. Sain tän kaverin siskolta ison Ikea-kassillisen vauvanvaatteita, joista noin puolet laitan kyllä eteenpäin Uffiin tai vastaavaan kun ne on vähän liian kulahtaneita tai muuten vaan ei ihan mun maun mukaisia, mutta paljon oli myös käyttöön tulevaa tavaraa. Nyt alkaa kyllä olla Mini niin hyvin varusteltu, että saisi jo kohta tulla maailmaan.



Mies on työkaverin häissä, joihin ei kutsuttu ollenkaan aveceja (outoa?), joten vietän rauhallista perjantai-iltaa yksin kotona. Taidanpa lämmittää saunan. Viikonloppuja kaikille!



Tipu & Mini 37+2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/37 |
17.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moi kaikille!!

En jaksa nyt sen kummemmin kommentoida mitään, viikonloppuna paremmalla ajalla ja jaksamisella. Töiden jälkeen olen ollut niin väsy etten ole jaksanut tehdä juuri mitään. Rankka viikko takana.



Huomenna kirjoittelen sitten lisää, voikaahan hyvin!



hermione ja Onni 33+3

Vierailija
10/37 |
18.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipäs ole pitkään aikaan tullut tänne puolelle kirjoiteltua. kotona ollut kone rikki, niin harvemmin päässyt netin ääreen.



Nyt on kaikki suuremmat hankinnat jo tehty, enää puuttuu oikeastaan vain vanna ja patja pinnikseen ja jotain pienempää tavaraa.



Minun serkku oli viikolla synnyttänyt esikoistyttönsä rv 31. Onneksi tyttö voi kuitenkin hyvin vaikka tehohoidossa luonnollisesti onkin. Nyt vasta tajuaa että tässähän saattaa itsellekin tulla lähtö oikeastaan ihan millon vain, vaikka LA onkin vasta 3kk päästä. Onneksi kivuliaita suppareita ei ole ollut, mutta kivuttomia sitäkin enemmän. Onneks ei oo enää pitkä aika lääkärinneuvolaan, niin sitten saa kuulla tuon kohdunkaulan tilanteenkin. Tuskinpa ne harkkasupparit siellä mitään aikaan saa, mutta eihän tuo varmaan ensimmäinen tapaus olisi, vaikka siellä jotain olisikin tapahtunut.



klo 16 ois serkun vihkiminen ja sitten hääjuhlat tiedossa. Pitäs varmaan lähteä vaatteita silitelemään ja muutenkin valmistautumaan pikkuhiljaa, ettei kiire tule.



Sanle ja Dj 27+4



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/37 |
18.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heh, täällä ensikko, joka näyttää loistavan keskiraskauden aikana siltä, kuin maantiejyrä olis ajanut yli ja joku kaivanut vielä silmät päästä... Pelottaa katsoa peiliin..

Eli lauantaita kaikille!



Buuffa: En ole oikein meinannut keksiä mitään ¿tekonimeä¿ vauvalle, mutta piiperöksi sitä on välillä tullut miehen kanssa sanottua, joten siitä se sitten jäi :) Tuo Nuuro on kyllä jännä, samaa pohdin kuin Pore, että mistä noin jännä nimi on saanut alkunsa?



Tipu oli käynyt neuvolassa, onko sinulla nla-käyntejä nyt joka viikko? Outoa muuten tuo, että tulee kutsu häihin ilman aveceja¿en ole ikinä moisesta kuullutkaan!



Naksu: Muista levätä! Tuohon kokonaisvaltaiseen väsymykseen ei kyllä auta mikään, ainakaan mulla ei auttanut. Eli unta kuulaan ja kroppa vaakatasoon joka siunaaman hetki, kun vaan on mahdollista! Ole laiska hyvällä omatunnolla :) (kun muistas itekin..)



Sara-Maria: Alavatsakivut kuulostaa tutulta. Ainaki täältä löytyi myös niitä.. vieläkin välillä koskee ja vihloo kovaa. Kai se on sitä kohdun kasvamista. Älä huoli!



Butterfly: Tsemppiä sen vuodon kanssa! Ei ole kiva asia, ja varmasti pyörii asia päässä koko ajan :( Itse mietin tuossa yksi päivä myös talvitakkiasiaa, eli mistä sellaisen toppateltan saa, joka mahtuisi päälle ja näyttäisi vielä hyvältä?! Onko mahdoton yhtälö.. mietin myös rinnanlämmittäjiä, että pitääkö sellaisia alkaa käyttämään jo raskausaikana? Rinnat kun ovat aika arat paleltumaan ihan normaalitilanteissakin, ainakin minulla¿ Ja syksyn viimat tulossa.



Pore: Hauska tuo ¿kaunis ja symmetrinen kohtu¿ :) Kommenttisi rauhoittumisesta herätti meikäläisen¿ Ja sinäkin olet suppareiden takia saikulla.. Olen nimittäin ihan tööt ja aamulla heräsin maha kireänä pallona. Töissä on aika kinkkinen tilanne, sillä teen sellaista työtä, jota ei noin vain voi siirtää muille tehtäväksi ja vielä minulla ei ole sijaista. Sitä kyllä etsitään par aikaa, mutta eihän nuo rekrytointiasiat ikinä kauhean nopeasti suju. Olen vielä aika tunnollinen tapaus, ja sekin vaikeuttaa työstä irtaantumisesta, vaikka aivot ja sydän sanookin, että pitäisi rauhoittua¿ On vaan vaikea lähteä töistä pois tasan klo 17, kun tietää, että hommia jää tekemättä ja suurimmassa osassa on deadline.

Aloin muuten itse erottaa liikkeitä samoihin aikoihin, siis ihan oikeita potkuja! Eikö olekin ihana tunne! :)



Sanlelle mukavia häitä!



Onko Malaika yhä pipinä, kun ei ole kuulunut mitään? Toivottavasti jo paranemaan päin.



Hannnahille myös tsempitystä loppupään oloihin, tosiaan sairaalakassin pakkauksen aikaa rupeaa lisäksesi jo moni enska kokemaan. Onko jännittynyt olo synnytyksen osalta? Miten muilla loppupään enskoilla?



ON: Tosiaan huono omatunto itsellä, että en anna piiperön levätä kunnolla. On ruvennut tulemaan uniongelmia tähän samaan syssyyn, eli ilmeisesti yliväsymyksen takia ei enää yöt suju nukkuen, vaan valvoen kaikkia maailman murheita. Aamulla onkin sitten tosi ¿pirteä¿ olo. Piiperö kyllä potkiskelee päivittäin aina samoihin aikoihin, ihana tuntea kumaukset. Jotenkin pitäisi saada nuo työkuviot vaan siihen malliin, että voisi nauttia elämästä. Menin siihen harhaan, että tunsin oloni niin loistavaksi, että haalin vielä kaiken maailman kekkereitä ja kaverien tapaamisia tähän samaan syssyyn, pakko ruveta karsimaan menoja. Tällä menolla ollaan sairaslomalla loppuvuosi, joten aloitan vaikka siitä, että en rupea siivoamaan, vaan annan kämpän olla kuin hävityksen kauhistus ja lähden lukemaan hesaria kahvikupin ääreen :) Viikonloppuna en aio tehdä mitään, ellei siltä tunnu!



Valituksen ja väsymyksen keskeltä kuitenkin aurinkoinen vilkutus kaikille enskoille!



Gaiole ja piiperö 21+2

Vierailija
12/37 |
19.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

...sunnntaiaamuun... edelleen yhtenä kappaleena, vaikken ole taas pariin päivään ehtinyt/viitsinyt tulla koneelle.. huomenna taas neuvola edessä, taitaa tulla mieskin mukaan pitkästä aikaa, kun sattuu olemaan vapaalla.



hannnah 38+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/37 |
19.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Palstailu on mulla jäänyt viime aikoina tosi vähiin. Viimeinen viikko töissä alkaa huomenna ja ajatukset kieltämättä pyörii jo sairasloman suuntaan. Väsymys on melkoista. Nytkin olen oikeestaan vaan pötkötellyt koko viikonlopun kun ei muuta jaksa tehdä. Töissä olen kyllä jaksanut ihmeen hyvin, en ole valittanut ja sepä se taitaa olla ongelmana. Kaikki työkaverit ilmeisesti luulee että mä jaksan tehdä töitä loppuun asti ihan niinku ennenki (kun en ole valittanut). Itse odottaisin jo saavani hieman kevyempiä hommia ja myötätuntoa ennen kaikkea haluaisin edes hiukan.

No, menen maanantaina töihin ihan sillä ajatuksella että jos vähääkään alkaa vituttaa niin soitan työterveyteen ja haen saikkua loppuajaksi. Eipä mulla ole enää ku 7aamua. Miestiskelin viime yönä että jos mä en itse ajattele omaa hyvinvointia ja jaksamista, niin ei sitä tee kukaan muukaan!



Anteeksi kun on niin omanapaista, nyt ei muuhun pysty.



Loppupään enskoille (Tipu, Hannnah ja Buuffa) hyviä vointeja ja kaikille muille myös!



vasynyt hermione ja Onni 33+5

Vierailija
14/37 |
19.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen taas aivan ulkona jutuista kun en ole viikkoon käynyt lukemassa. Oltiin kesälomareissulla pohjanmaalla ja siellä ei sitten tullut tietokonetta edes nähtyä ;)

Täällä kaikki aivan mallillaan. Kesälomaa vielä 2 viikkoa edessä ja vauva potkuttelee mukavasti. Närästys joskus vähän vaivaa, mutta ei niin kauhean pahasti. Huomenna olis neuvolakäynti, jospa sitten tulen kertomaan niitä kuulumisia.

Perjantaina kävin heti kotiin tultuamme hakemassa äitiyspakkauksen postista ja voi että niitä ihania pikku nuttuja!!! Ihan haltioissani olen niitä nyt tänään pessyt. Päätin aloittaa vaatteiden pesun vasta sitten kun pakkaus on tullut ja nyt niitä tuntuukin olevan kauhea kasa.

Onhan tässä vielä aikaa, joten ei haittaa yhtään. Ajattelin pestä kaikki isommatkin koot nyt samantien niin ei tarvii sitten ennen pestä kuin ovat olleet vauvan yllä ekaa kertaa.



Täällä oli hirmuisesti kaikkea juteltu, mutta nyt en muista yhtään ainoaa asiaa mitä piti kommentoida. No, eiköhän se tästä arki ala taas pikkuhiljaa....



Dragondream+kirppu 29+4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/37 |
19.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitti tsempityksestä tän laiskuuden suhteen, ihanaa kun saa ¿hyväksyntää¿ tälle vetelälle ololle! Kehtaa paremmin ottaakin rennosti kun tietää ettei ole ihan outolintu! :)



Sara-Maria: Siellä voidaan jo paksusti! :) Niin täälläkin, mutta vain iltaisin ja vain ilmavaivojen takia! ;) Eli turvotusta on täällä ollut ilmassa jo pidemmän aikaa, mikä onkin ilmeisesti ihan yleistä näin alkuraskaudessa...



Butterfly: Mä tuossa just joku päivä kyselin samaa takkiasiaa tuolla maaliskuisten pinossa... Enpä ymmärrä millaisen koltun sitä päälleen tunkee kun masu on isoimmillaan just kovimpien pakkasten aikaan! :) Mutta eiköhän tuosta selvitä ja jonkinlainen riepu löydy! ;) Muuten oon ymmärtänyt, että vauva voi tuolla masussa olla melkoinen lämpöpatteri, ainakin yhdellä tutulla oli aina lämmin ison masunsa kanssa ¿ jopa paukkupakkasilla. Mutta tisut kai pitää sitten talvella suojata kylmältä ¿ ja mulla kun ne palelee jo nyt toisinaan, ihan kananlihalle menevät! :)



Pore: Ihanaa että liikkeet alkaa tuntumaan jo kunnolla! Varmasti mahtava tunne!!



Sanle: Saipa serkku pienoisensa aikaisin syliin, hyvä että voivat kuitenkin hyvin!



Täällä on masua kovasti nipistellyt ja vihlonut tänään, hassusti tuolta melkein häpyluun kohdalta ja sitten siitä vähän ylempää oikealta... Tällaista ei ole aikaisemmin ollut, mutta toivottavasti tarkoittaa vaan kohdun kasvamista! Väsy on kova ja naama on ihmeen turpea, sellainen nesteen täyttämä pösilöpää! ;) Varsinkin silmien ympäriltä huomaa, että on nestettä kertynyt, kun aamuisin on aivan jyrän alle jääneen näköinen kaikkine uniryppyineen! Oksentelu on jäänyt toistaiseksi, toivottavasti ei palatakseen entistä karmivampana! ;) Mutta sellainen raskaanaoleva olo on kyllä, kokonaisvaltaisesti! Ja sekös vasta hienoa!! :D



Naksu ja nimetön toistaiseksi rv 9+2

Vierailija
16/37 |
13.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos pikaisesti yrittäisin vielä kirjotella ennen kun todellisesti aloitan ahertamaan.



butterfly: mukavaa ja rentouttavaa lomaa :) '



Hobbie: Sitä odottaa ku kuuta nousevaa, ensimmäistä neuvola käyntiä ja ultraa :) Niin kävi ainakin mulle.



Malaika_vaavi: Kiva kuulla, että siellä menee kaikki hyvin ja poika oppii :) Tsemppiä töihin paluuseen, muutama ensimmäinen päivä lomalta paluun jälkeen on yhtä tuskaa, mutta kyllä se sen jälkeen helpottaa.



Susanna: Tsemppiä rakenne-ultraan :) Mites ystävät suhtautuvat masuun ja masu-asukkiin?



Gaiole: On varmasti mukavaa tuntea päivittäin pikkukaverin liikkeet :)



Vilkutuksia muillekkin enskoille



Meille tuli viikonloppuna sen mun haluama hoitopöytä, vielä se meni yhteen " ylimääräiseen" huoneeseen odottamaan täydennystä. Välillä tuntuu typerältä et se on jo siellä, mutta mitäs sitä itselle voi ku jotain haluaa ja se olis saatavilla niin sitten hommaa. Porukat kävi ja nyt saadaan hetken rauhottua ilman vierailijoita. Koiratreenit alkaa tällä viikolla, sinne ollaan meidän hauvan kanssa kovasti menossa vähän harjottelemaan.



-Sara-Maria 13+4-



Vierailija
17/37 |
13.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja mukavaa alkavaa viikkoa kaikille enskoille!



Kiitokset Sara-marialle uudesta pinosta. Mukavia koirakouluhetkiä sinne sitten kun sinne pääsette.

Ja kiva että sait sen haluamasi hoitopöydän, parempihan se on että tavaroita on etukäteen kuin et jos ne hommais myöhässä.



Olekohan muistanut toivotella Hobbie sinut tervetulleeksi tänne.. No, lämpimästi tervetuloa kuitenkin =) Tulehan sitten kertomaan neuvolakuulumisia.



Susanna on päässyt jo yli puolivälin, onnittelut! Niin ne viikot kuluu loppujen lopuksi aika nopeesti. Itsekin muistan kun vasta tuli puoliväli täyteen ja nyt mennää jo yli rv30. Mitäs ne sun kaverit sanoi raskaudesta?



Gaiole, sinne myös onnittelut puolivälin ylityksestä! Enkä ole tehnyt aamukampaa mutta muistan kyllä jäljellä olevat työaamut ilman kampaakin =) Ja mukavia hetkiä sinne masujumppaajan kanssa.



Malaika-vaaville tsempit alkavaan työhön, ihme pöpöpesäke se teidän työpaikka kuulostaa olevan. Toivottavasti pysyt terveenä!



Butterfly, löysitkö etsimäsi housut? Hyvä että vuoto on loppunut!



Dajm, mukavaa kesälomaa sinulle!!



Tänne kuuluu ihan hyvää. Viikonloppu meni töissä, ihan kivasti jaksoin. Pe oli iltavuoro ja lauantaina aamu joten lauantaina olin kyllä ihan poikki. Onneks ei iltavuoroja enää ole, loput 11työpäivää on aamuvuoroja. Ja hoitotyössä siis olen vanhuspuolella(osastolla). Aika moni työkaveri veikkas jo keväällä etten varmasti pysty oleen loppuun asti töissä mutta uhkaavasti siltä näyttää. Ja mielelläni töissä kävisin, työkaverit on ihan huippuja ja muutenkin työpaikka on mukava.

Masussakin tuntuis olevan kaikki hyvin, vauva potkuttelee aika aktiivisesti. Taidettiin miehen kanssa bongata ekat hikkakohtauksetkin tässä viikonloppuna, tuntu et koko maha tärähteli..



Hyviä vointeja kaikille. Loppupään enskoille erityisesti hyviä vointeja Tipu, Buuffa sekä Hannah!



hermione ja Onni 32+6

Vierailija
18/37 |
13.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Hobbie: Onnea ekaan neuvolaan:) Millos se on?



Malaika_vaavi: Tsemppiä työntekoon! Toivottavasti ei pöpöt tartu sinuun!



Susanna: Voi kun tuo aika meniskin nopeesti. Nyt kun on ollut näitä pienoisia vuoto-ongelmia niin tuntuu että aika matelee. No ehkä sitten ultran jälkeen aika lentää siivillä täälläkin=) Tsemppiä rakenneultraan!



Gaiole: Kiitos tsempityksistä:) Jotenkin aina helpottaa kuulla että muillakin on ollut vuotoa ja kaikki mennyt hyvin. Mulla tuli eilen taas niukkaa vuotoa, mut loppu melkein samantien. Kohta soittamaan neuvolaan jos vaikka ajan sais sitten sinne:)



Sara-Maria: Onkos teillä ollut joku kesätauko noissa koiratreeneissä? Me aateltiin kanssa lähteä ton puolvuotiaan kaa vähän koirakouluun, että se oppis tavoille. Toivon vaan kovasti, että siihen ryhmään mahtuu mukaan, ku tuntuu olevan aika täynnä. Sit taas ku vauva syntyy ni en tiiä kuinka tulee lähettyä koiraharrastuksiin, jos nyt ei lähde mukaan.



Hermione: Kävin ostamassa housut, mutta nyt jo ostos vähän kaduttaa... En jaksanut Helsinkiin asti lähteä housujen metsästykseen ja valitsin täältä mitkä ekana tuli vastaan. Ne ei siis tosiaan oo mammahousut vaan ihan normimitotuksen housut. Yritin kyllä katella äippähousujakin, mutta ne oli kaikki oikeastaan farkkuja. En ole siis mikään farkkuihminen ja meillä täällä ei ole muuta liikettä kuin Lindex mistä ylipäätään voi ostaa äitiysvaatteita. Ehkä ensi kerralla siis Helsinkiin....



Mua jotenkin nyt laiskotuttaa ihan hirveesti. En saa mitään aikaseks. Tiskit ollu tuol varmaan kaks päivää oottamassa ja vuori senkun kasvaa:( Tentteihin en ole lukenut juuri ollenkaan. Muutaman hassun sivun. Ärsyttävää:/ Mieskin on vähän kipee ni ei voi ees kauheesti sitä passuuttaa. Plääh... Sit mua on närästäny varmaan viis tai kuus iltaa putkeen ja vatsa ollu sekasin. Menee hermot pikkuhiljaa. Toivottavasti ens viikolle helpottaa sit ku alkaa koulu...



Sori tänään tuli vähän tälläi negatiivinen oma napa, mut ehkä ens kerralla vähän pirteempänä taas:)



-Butterfly- rv 10+6

Vierailija
19/37 |
13.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Hobbie: Onnea ekaan neuvolaan:) Millos se on?



Malaika_vaavi: Tsemppiä työntekoon! Toivottavasti ei pöpöt tartu.



Susanna: Voi kun tuo aika meniskin nopeesti. Nyt kun on ollut näitä pienoisia vuoto-ongelmia niin tuntuu että aika matelee. No ehkä sitten ultran jälkeen aika lentää siivillä täälläkin=) Tsemppiä rakenneultraan!



Gaiole: Kiitos tsempityksistä:) Jotenkin aina helpottaa kuulla että muillakin on ollut vuotoa ja kaikki mennyt hyvin. Mulla tuli eilen taas niukkaa vuotoa, mut loppu melkein samantien. Kohta soittamaan neuvolaan jos vaikka ajan sais sitten sinne:)



Sara-Maria: Onkos teillä ollut joku kesätauko noissa koiratreeneissä. Me aateltiin kanssa lähteä ton puolvuotiaan kaa vähän koirakouluun, että se oppis tavoille. Toivon vaan kovasti, että siihen ryhmään mahtuu mukaan, ku tuntuu olevan aika täynnä. Sit taas ku vauva syntyy ni en tiiä kuinka tulee lähettyä koiraharrastuksiin, jos nyt ei lähde mukaan.



Hermione: Kävin ostamassa housut, mutta nyt jo ostos vähän kaduttaa... En jaksanut Helsinkiin asti lähteä housujen metsästykseen ja valitsin täältä mitkä ekana tuli vastaan. Ne ei siis tosiaan oo mammahousut vaan ihan normimitotuksen housut. Yritin kyllä katella äippähousujakin, mutta ne oli kaikki oikeastaan farkkuja. En ole siis mikään farkkuihminen ja meillä täällä ei ole muuta liikettä kuin Lindex mistä ylipäätään voi ostaa äitiysvaatteita. Ehkä ensi kerralla siis Helsinkiin....



Mua jotenkin nyt laiskotuttaa ihan hirveesti. En saa mitään aikaseks. Tiskit ollu tuol varmaan kaks päivää oottamassa ja vuori senkun kasvaa:( Tentteihin en ole lukenut juuri ollenkaan. Muutaman hassun sivun. Ärsyttävää:/ Mieskin on vähän kipee ni ei voi ees kauheesti sitä passuuttaa. Plääh... Sit mua on närästäny varmaan viis tai kuus päivää putkeen. Menee pikkuhiljaa hermot... Toivottavasti tää loppuu ennen ku koulu alkaa.



Sori tänään tuli vähän negatiivinen oma napa. Ens kerralla sitten pirteämpänä:)



-Butterfly- rv 10+6

Vierailija
20/37 |
13.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ollu tarkotus lähettää samaa viestii kahteen kertaan...