Minua niin säälittää kun naapurin koira itkee taas yksinään
Kun omistajat ovat töissä varmaan. Naapurit tietävät kyllä asiasta, mutta eivät varmaan voi asialle mitään.
Kommentit (4)
Joo, eipä sille niin kauheasti mitään voi. Paitsi viedä koirapäiväkotiin, jos seudulla sellaisia on, mutta ne on kalliita, eikä kaikki koirat edes sopeudu niihin.
Monet koirat itkee lähinnä hetken kun omistaja lähtee ja sitten käyvät lepäilemään. Ainakin aikuiset, pennut voi toki yksinoloon tottumisvaiheessa enemmänkin itkeskellä. Jos itkeminen on ihan jatkuvaa ja tuntikausia kestävää, niin sitten eroahdistukseen voisi koittaa sekä koulutuksellisia, että jopa lääkinnällisiäkin keinoja. (Lääkkeitä ei ole tarkoitus syödä aina, vaan niiden avulla totuttaa rauhoittumaan yksin kotona).
Oletteko seinänaapureita? Jos, niin puhele koiralle. Meillä aikoinaan koira ”itkeskeli” yksinään, seinänaapuri alkoi jutella sille, ja itku loppui.
Koiran itkua ja rouvan sänky-valitusta on toisinaan vaikea erottaa toisistaan
Sinähän voisit tarjoutua koiralle seuraksi?