Syntymättömän lapsen vakuutus? Kenellä paras?
Onkohan joku ehtinyt tekemään vertailua em. vakuutusten suhteen? Ainakin If´llä, Turvalla ja Tapiolalla näyttää olevan tämä vakuutus myynnissä.
Eli kiinnostaisi vakuutusten hinnat ja mitä korvaa; entä onkohan kaikille hakijoille myönnetty vakuutus?
Marke rv 20+4
Kommentit (8)
sanoisin samaa kuin edellinen, että kannattaa käydä itse kiertelemässä ja kilpailuttaa vaikka kaikki perheen vakuutukset samalla. Yleensä se keskittäminen kannattaa.
Meillä kilpailutettiin kaikki vakutuukset ja päädyttiin tapiolaan. Tykättiin niiden lapsivakuutuksesta.
If:n vakuutus ei ole niin hyvä. Siellä otetaan ensin syntymättömälle lapselle, joka on voimassa 2 kk ikään ja sitten otetaan uusi vakuutus siitä eteenpäin.
Pohjolan vauvavakuutuksessa korvataan kuluja yhteensä enintään 50 000¿ ja korvauksista vähennetään omavastuu kutakin korvauksenhakukertaa kohden, joka on 10% kuitenkin vähintään 100¿.
Fennia vauvavakuutuksessa korvataan koko vakuutuksen aikana hoitokuluja 60 000¿. Omavastuu 50¿ sairautta tai tapaturmaa kohden.
Hintoja en viitti tähän laittaa, koska meillä kilpailutettiin tosissaan kaikki perheen vakuutukset ja alennuksia sen takia tuli.
Kannattanee siis kilpailuttaa koska keskittämällä saa alennusta vakuutuksista. Kaikkialla mun mielestä piti syntymättömälle lapselle ottaa vakuutus kolme kuukautta etukäteen ja kaikkialla oli jonkinlainen selvitys terveydentilasta. Sen mitä kyselin myöntämisestä, ettei se ole yleistä että jätetään myöntämättä.
Toivottavasti tästä on hiukan edes apua. Netistä löytyy varmasti kaikkien vakuutusyhtiöiden sivuilta noi niiden vakuutuksien ehdot, jos haluaa etukäteen niihin tutustua.
-Sara-Maria-
Kuluttajien vakuutustoimiston sivuilta löytyy vertailua myös näistä jos haluaa tutustua vaikka esimerkkitapauksiin.
http://www.vakuutusneuvonta.fi/vertailut.html#henk
Meilläkin päädyttiin Tapiolaan mm.siksi että siellä oli jo suurin osa muista perheen vakuutuksista.
Kannattaa olla liikkeellä hyvissä ajoin sillä tuo varaus pitää olla siis jo hyväksyttynä 3kk ennen laskettua aikaa. Käsittelyyn kannattaa varata 1kk. Ilman varausta vakuutus voidaan myöntää vauvan ollessa 2kk eli silloin voi olla jo ilmennyt esim. allergioita tai vastaavia jotka sitten vaikuttavat korvausehtoihin.
Ainakin täällä pohjoisessa vakuutusmiehet tulevat kotiin asti näistä asioista keskustelemaan (ja tekee tarjouksen), mukavampaa kuin toimistossa ja on enemmän aikaa kysellä asioista.
TElli
Eli sen verran korjaan tuota TEllin viestiä, että se vakuutushakemus pitää olla jätettynä viimeistään 3 kk ennen laskettua aikaa. Esimerkiksi me haimme sitä 4.12 -07 kun laskettu aikani on 5.3. -08, ja vielä sen jälkeen pyysivät lisätietoja, mutta tuossa vajaa kuukausi sitten saimme vakuutuspäätöksen.
Ja tosiaan tähdellisin juttu on se, miten muut vakuutukset sopii. Nimittäin sitä vakuutusyhtiötä ei sitten lapsivakuutuksen osalta niin vain vaihdeta myöhemmin. Esim. jos lapsella on ollut korvatulehdus, niin yhtiötä vaihdettaessa tulevaisuuden korvatulehdukset jäävät korvauksien ulkopuolelle, eli vaihtaminen on miltei mahdotonta.
Kun ekalle vakuutusta hankittiin 5 vuotta sitten, niin varteenotettavia vaihtoehtoja ei ollut muita kuin pohjantähti ja tapiola. Pohjantähti tuntui silloin paremmalta, joten siihen päädyttiin. Jälkeenpäin on ollut pakko siirtää muut vakuutukset Tapiolaan, koska pt ei pystynyt kattamaan toimialaa. Lapsivakuutuksen takia myös koti-irtaimiston vakuutus piti jättää pohjantähteen, koska ovat kytköksissä. Tällaisia kytköksiä ei saisi lain mukaan olla, mutta hinnoittelullaan tekevät muut vaihtoehdot mahdottomiksi (Siis lapsivakuutuksen hinta nousee niin huimaksi, että koti-irtaimiston vakuutusta ei voi lopettaa.)
Kakkoselle sitten otettiin tapiolan lapsivakuutus, ja on sikäli kätevämpi kuin tuo pohjantähden, että kerran vuodessa menee yksi omavastuu. Pohjantähdellä omavastuu on sairauskohtainen, esim. korvatulehduksesta se maksetaan vain kerran. Mutta jos saman vuoden aikana sattuu tulemaan 5 eri sairauden syytä, niin jokaisesta menee omansa. Ja aina kun hakemusta kirjoittaa, saa miettiä tarkkaan mitä siihen laittaa että menisi mahdollisimman vähän omavastuita. Tapiolan on sikäli paljon helpompi, ei tarvi sumplia, eivätkä ole niin tarkkoja liitteistäkään.
Ja tälle kolmannelle tietty otettin Tapiolan vakuutus.
Maaria
Ja ollaan oltu tosi tyytyväisiä. Nyt kun lapsi täytti kaksi niin vakuutusmaksu tippui puolella. Aina ollut hyvä ja nopea palvelu, ainakin meidän kokemuksesta.Ja oli silloin meidän laskujen mukaan edullisin ja kattavin vaihtoehto, kun ei vakuutuksia viä missään muualla. Turvalla tuo lapsivakuutuksen ottaminen edellytti myös kotivakuutuksen,mut se sääntö kai aika monessa muussakin yhtiössä.Kotivakuutuksen tasolla ei sitten taas ollut merkitystä.
mitä ominaisuuksia pidät tärkeänä.
Itse otin pohjantähdestä näillä perusteilla
+ ainoa löytämäni vakuutus, mikä korvaa kela korvattavat allergia
ruoat esim. kalliit apteekista ostettavat maitojauheet, jos esim.
maitoallergia.
+ vakuutus ei katkea, kun lapsi on 18 tai 20v. Muissa tietämissäni
vakuutuksissa vakuutus katkeaa ja täytyy ottaa uusi vakuutus, missä
tietysti rajataan korvauksien ulkopuolelle kaikki sairaudet joita on
sairastanut alle siihen mennessä. Pohjantähdellä vakuutuksen nimi
muuttuu, mutta kaikki sairaudet korvataan maksukattoon asti 64
vuotiaaksi asti (on niitä sitten aikaisemmin ollut tai ei).
+ kokemuksesta olen ollut tyytyväinen korvauksien maksamiseen.
+ pitkäaikaissairauksista esim. allergia, astma menee vain yhden
kerran omavastuu.
- kallis
- jokaisesta sairaudesta menee oma omavastuu. Tietysti samaan
sairauteen liittyvät käynnit esim. kolme käynitä saman flunssan,
korvatulehduksen tms takia niin vaan yksi oma vastuu.
Jokaisen täytyy itse miettiä mitä pitää tärkeänä. Mulle nämä + puolet oli niin tärkeitä että päädyttiin tähän. Meillä esim. suuri riski allergioille. Jollekin toiselle yksi omavastuu kerran vuodessa on niin suuri etu että haluaa kyseisen vakuutuksen jo sillä perustein.
Iso on työ kun kaikki vertailee, mutta onneksi niitä on tarjolla paljon, joten kaikki varmaan löytää juuri itselleen sopivan.
Sofia perusteli mielestäni hyvin Pohjantähden plussat ja miinukset.
Lisäksi noihin erityiskorvattaviin lääkkeisiin ainakin meillä menevät myös atoopikkotyttömme rasvat, mitkä eivät muissa ilmeisesti kuulu.
Pidän myös Pohjantähden helposta ja vaivattomasta korvausten käsittelystä ja jotain kivaa (tämä tosin menee vain fiilispuolelle) on yhtiön pienuudessa.
Negana on ehdottomasti korvaus/sairaus ja kohtuullisen kallis hinta.
Tosin aiemmin joku totesi, että kannattaa miettiä nyt tarkkaan. Olen samaa mieltä. Meillä ei olisi esim. ollut mitään mahdollisuutta edes vaihtaa vakuutusyhtiötä odottaessamme kolmatta, koska joissain vakuutusyhtiöissä lastemme aiemmin sairastaneet sairaudet (esim. jatkuvat korvatulehdukset, allergiat) olisi automaattisesti suljettu pois.
Ja esimerkiksi saatko ammattiliiton tms. kautta etuja jostakin yhtiöstä.
Me päädyimme Tapiolan vakuutukseen, siellä meillä on tällä hetkellä kaikki muutkin vakuutukset (autot, koti, miehen tapaturma, henkivakuutukset). Omavastuu menee " kerran vuodessa" , eli vuoden sairastelut saa yhdellä omavastuumaksulla.
Pohjolassa oli myös ihan hyvä vakuutus tarjolla, mutta valitettavasti muut taloutemme vakuutukset eivät siellä ihan niin hyvää vastaanottoa saaneet, vaikkakin ammattiliiton kautta sieltä ois ollut hyvät edut tarjolla.
If:n lapsivakuutus olematon.
Suosittelen, että menette ihan itse kiertelemään ja kysymään tarjoukset, niin saatte parhaimmat tiedot ja vinkit oman perheenne vakuutuksista! Meillä ainakin vakuutusten keskittäminen yhteen vakuutusfirmaan kannatti, mutta kaikilla se ei ole kannattanut, riippuu ihan omista vakuutuksista ja vakuutustarpeista (sekä korvaussummista yms).
Myös netistä löytyy yritysten vakuutusehdot, joista selviää omavastuuosuuksia ja muita.