Onko kissoille kuukautiset?
kun koirilla ainakin on. Mutta käytiin tässä miettimään että meidän tyttö kissalla ei kyllä ole ollut. Miksi kissoilla sitten ei ole?
Kommentit (4)
Naaraan fysiologiaa
Kissanaaras saavuttaa sukukypsyyden noin 4-12 kk ikäisenä. Vaihtelua esiintyy, kotikissat noin 5-8 kk ikäisinä, rotukissat noin 4-18 kk ikäisinä. Sukukypsyyden aika korreloi ruumiinpainoon, on myöhäisempää uroksilla kuin naarailla ja siihen vaikuttaa syntymän vuodenaika. Vaihtelu on suurempaa eri rotujen välilllä verrattuna saman rodun eri yksilöiden väliseen vaihteluun.. Eri roduista esim. siamilaisellle poikkeuksellisen myöhään olisi 15 kk ikäisenä, kun sen sijaan persialaiselle se olisi täysin normaalia. Sukukypsyys saattaa jatkua jopa 10 vuoteen asti, monesti tämänkin ohitse.
Kissan lisääntymiskierto on kausittainen ja polyestrinen, ts. valojaksoisuuden mukaan on useita kiimoja tiettynä vuodenaikana, ja sitten on hiljainen jakso (pimeä kausi). Kiimakierto tavalisesti alkaa tammi-helmikuussa ja päättyy kesä- lokakuussa. Hiljainen jakso on tavllisesti lyhyt, vain muutaman kuukauden. Kierron huiput ovat helmi-maaliskuussa, jolloin hedelmällisyys on parhaimmillaan. Jos kissaa pidetään jatkuvasti sisällä ja valojaksoisuus on jatkuvasti ainakin noin 12 tuntia, on kiimakierto tavallisesti koko vuoden ajan.
Kiimaväli on kotikissoille noin 3 viikkoa, rotukissoilla on suuria vaihteluita, itämaisella kiimojen väli voi olla muutamia päiviä, persialaisilla välit voivat olla kuukausia. Kiiman pituus vaihtelee runsaasti, kotikissat noin 7 vrk, itämäisilla paljon pidempi, kiimakäyttäytymistä tavataan myös ilman varsinaista kiimaa. Munasolun kypsymisen saa aikaan aivolisäkkeestä erittyvä hormoni FSH. Munasolu erittää estrogeenia, joka saa aikaan varsinaisen kiimakäyttäytymisen huutamisineen, kieriskelyineen ym. merkkeineen, emättimestä erittäin harvoin erittyy mitään eritettä päinvastoin kuin koiralla.
Munasolu vapautuu ohjatusti, siis astutuksen tai muun emättimen stimulaation seurauksena.
se loppui kun leikkautettiin kisu.
ap
Ei ole. Kissan kiima on erilainen kuin koiran. Kissanomistajalle tulee useimmiten yllätyksenä kiiman alkaminen.
"Kissan kiima voi olla täysin oireeton, vaikka yleisimmin kiimaoireisen kissan oireita ei voi olla huomaamatta. Kissoilla on nk. indusoitu ovulaatio, eli niiden munasolut vapautuvat astumisen seurauksena."
Kiima-aika kylläkin, jolloin mouruaa ja tarjoaa takapuoltaan.. :)))