Rippilahja pojalle
Mitä olette antaneet pojalle rippilahjaksi? Mieleen tulee vain joku koru tai raha.... Kumpikaan ei oikein innosta...
Kommentit (18)
Älkää rakkaat ihmiset ostako ainakaan leijona-riipusta ja paksua kettinkiä siihen. Puistataa ajatellakin moista. Kyseinen koru antaa kantajastaan varsin negatiivisen kuvan, olkoonkin että väittää olevansa isänmaallinen. Ahdasmielinen ja kapeakatseinen pikkuskini ja sitten vähän isompi ja lopulta liivijengiläinen.
Harrastukseen liittyvää? Oletko kummi, perheenjäsen..?
Olen kummi ja sen vuoksi mietityttääkin erityisesti tämä lahja... ap
Koru on todella henkilökohtainen eli pitäisi tietää todella tarkasti oikea maku. Esim onko enemmän KalevalaKorun "Elämän roihu"- tyylinen poika vai puuhelmi-tyylinen.
Raha on aina hyvä. Tuonikäisillä on usein mopo, joten siihen menee bensarahaa. Lisäksi elokuva ja muita sen tyylisiä menoja on tuonikäisillä paljon.
Kolmen rippikoulun käyneen pojan äitinä ja muutaman kummina: Anna rahaa. Voi sinusta olla tylsää, mutta valitettavasti muu ei kiinnosta.
Eikös kummi yleensä anna sen ristin? Vai antaako toiset kummit sen?
[quote author="Vierailija" time="14.02.2015 klo 14:45"]Eikös kummi yleensä anna sen ristin? Vai antaako toiset kummit sen?
[/quote]
Tämä kannattaa sopia etukäteen. Meillä pojat eivät edes halunneet omaa ristiä, vaan käyttivät äidin vanhaa.
[quote author="Vierailija" time="14.02.2015 klo 14:41"]
Kolmen rippikoulun käyneen pojan äitinä ja muutaman kummina: Anna rahaa. Voi sinusta olla tylsää, mutta valitettavasti muu ei kiinnosta.
[/quote]
Juuri näin! Tosin minulla ei ole kuin kaksi rippikoulun käynyttä poikaa, mutta raha kelpasi molemmille.
Toinen osti mopon ja huristeli sillä monta vuotta ennen autoa. Ja toinen säästi autoon ja myöhemmin ostikin ihan mukavan auton, jolla nyt täysi-ikäisenä ajelee.
Okei, ehkä se raha tosiaan on paras tuonikäiselle. On jo jonkun aikaa ollut tosi vaikea miettiä synttäri- ja joululahjaa hänelle, kun tuntuu, etten tiedä mistä sen ikäinen tykkää. Omat lapset on niin pieniä, että tuo murrosikäisen maailma on aivan vieras :) Kiitos hyvistä vinkeistä! ap
Muistan, kun aikoinaan sain rippilahjaksi jotain koruja, kirjoja ja rahaa. Ehkä jotain muutakin, mutta siitä on jo niin kauan, että jotain olen voinut unohtaa. Kyllä se puhdas raha oli lahjoista oma suosikkini: sillä saattoi ostaa keskiolutta ja tupakkaa...
Meilläkin poika toivoi rahaa, mutta piti kyllä myös aurinkolaseista, kirkkoristikalevalakorusta, ja jääkäripatsaasta jotka sai. Rahoilla osti tietokoneen.
Korut ovat hyvin perinteinen tapa osoittaa kunnioitusta ripille pääsemisen johdosta. Annoin itse kummipojalleni lahjaksi jotakin, mikä yhdistää perinteistä tapaa nykyajan, siis sosiaalisen median valtakauden, ajamana. Kaulakorun sijaan annoin pojalle rannekorun, joka pysyy kuitenkin lahjabudjetin alla. Nyt (1 vuosi myöhemmin) kummipoikani on kysynyt minulta kaupan nimeä josta rannekkeen hänelle hankin, sillä hän haluaisi ostaa kaverilleen lahjaksi vastaavanlaisen. Ei tainnut siis huonompi lahja olla.
Haluaisin siis kantaa korteni kekoon ja kertoa mistä itse löysin hienon, edullisen lahjan :)
Tässä siis vielä suora linkki kauppaan josta lahjan löysin. Classy Men Collection
Ei pussilakana settiä ainakaan. Edes tytöille.
Mikä olisi kummeilta hyvä summa rippilahjaksi?
Vierailija kirjoitti:
Okei, ehkä se raha tosiaan on paras tuonikäiselle. On jo jonkun aikaa ollut tosi vaikea miettiä synttäri- ja joululahjaa hänelle, kun tuntuu, etten tiedä mistä sen ikäinen tykkää. Omat lapset on niin pieniä, että tuo murrosikäisen maailma on aivan vieras :) Kiitos hyvistä vinkeistä! ap
Itsellä kaksi murrosikäistä poikaa kotona ja kyllä heidänkin lahjat minultakin päin on käytännössä rahaa. Joko ihan käteistä tai lahjakortteja Stadiumiin, Play-kauppaan tms. Nykynuoret ei paljon tavaraa enää halua, musa tulee spotifyistä kännykkään, leffat netflixistä samoin kännykkään ja kirjat samoin. Vaatteet on lähes ainoa tavara hyvän puhelimen ja kuulokkeiden lisäksi. Ja nekin on parempi ostaa lapsen kanssa yhdessä niin tulee sellaiset kuin toivotaan.
Jääkäripatsas rippilahjaksi!? ,,,, no huh huh. On siinäkin rippilahja