Tässä teille WT-pikatesti:
Kiellä lapsiltasi viikon ajaksi mehun juominen.
A) ei ongelmia tai ette juo mehuja muutenkaan, eli ei ongelmia -> ei WT
B) typerä testi, minähän annan lapsilleni mehua jos haluan -> WT
Kommentit (20)
Ei tarvitse edes kieltää. Vesi on janojuoma. Kasvatan varmaankin sitten eliittilapsia?
Höh, entä jos ei ole lapsia ja haluaa tietää onko WT?
onko tää joku uus terveyskasvatusjuttu vai mitä toi lyhenne meinaa?
Idiootti ap. Sulla ei ole alkeellisintakaan käsitystä koko wt-käsitteestä saati tästä palstasta. Mehun tilalle kuuluu tässä tapauksessa limsa.
Ei ollu oikein logiikkaa tossa testissä.
Minä olen kai WT kun en tajua miksi pitäisi lapselta kieltää jotain mieluisaa ilman mitään syytä??? Minä kiellän lapsiltani aina systemaattisesti milloin mitäkin, kun siihen on hyvä syy olemassa, en mielivaltaisesti jos vain kieltämisen riemusta.
Kyse onkin siitä, että WT ei pysty kieltämään lapsiltaan järjestelmällisesti mitään, vaan antaa aina lopuksi periksi, perustellen itselleen, että olipas typerä sääntö.
[quote author="Vierailija" time="28.07.2014 klo 17:11"]
Kyse onkin siitä, että WT ei pysty kieltämään lapsiltaan järjestelmällisesti mitään, vaan antaa aina lopuksi periksi, perustellen itselleen, että olipas typerä sääntö.
[/quote]
Ota silmä käteen ja katso mitä tarkoittaa käsite White trash: http://en.wikipedia.org/wiki/White_trash
Tuota käsitettä ei voi käyttää näin mielivaltaisesti! Kyse on alakulttuurista.
Ei, kun kyse on KAIKISTA ASIOISTA JOISSA ON JOTAIN VIKAA! Esim. jos mä jäisin nyt työttömäksi niin mussa ois se vika että oisin TYÖTÖN eli WHITE TRASH. Tai jos mun mies kuolis niin mä jäisin yksinhuoltajaksi ja musta tulis siis sitä kautta viallinen, eli white trash. Tai jos alkaisin harrastaa zumbaa, niin musta tulis white trash, koska se on out. Ihme kun ei voi tajuta?!
Kyllä meillä mehua juodaan, mutta ei todellakaan joka viikko. Silloin tällöin ostetaan viikonloppuherkuksi tuoremehua. Ollaanko me nyt siis WT kun silloin tällöin sorrutaan?
En itse käytäisi sanoja whitei trash tässä yhteydessä, mutta ihminen, joka kokee tarvetta "systemaattiseesti kieltää lapseltaan jotain mieluisaa ilman syytä" on sairas.
Tuliko tästä nyt Wt-ketju?
Mehu ei ole janojuomaa.
Sokerimehu on eri asia kuin tuoremehu.
Olikohan tämä palstan ensimmäisiä wt-ketjuja, kovin seikkaperäisesti annettu kuvaus ;D
Miten ulkomaalaiset / maahanmuuttajat, heillä usein ruokajuomana limsa tai mehu, samoin juhlajuomana alkoholin sijaan. Tummaihoinen ei voi olla wt ihonväristään johtuen?
Vierailija kirjoitti:
En itse käytäisi sanoja whitei trash tässä yhteydessä, mutta ihminen, joka kokee tarvetta "systemaattiseesti kieltää lapseltaan jotain mieluisaa ilman syytä" on sairas.
Niinpä. Kokee ilmeisesti olevansa hierarkian pohjalla muualla elämässä ja ainoa paikka, jossa tuntee voivansa käyttää valtaa, on kotona LAPSIINSA.
Sääliksi käy lapsiparkoja.
Lapset ei juo mehua ollenkaan, mutta ollaan silti varmaan wt.
Vtun idiootti ainakin on se, joka kieltää lapseltaan mehun, jittei olisi jonkun mamman mielestä wt.
Ei ole lapsia, mutta teen testin vaimolla.
p.s. testin pointti ei ole mehu vaan se, pystyttekö kieltämään systemaattisesti jonkin lapselle mieluisen asian ilman mitään erityistä syytä.