Esimerkkejä huonosta kasvatuksesta.
Tuttavaperheessä on ekaluokkalainen. Kun tulevat kylään, laukoo tämä aina jotain epäkohteliasta. Esimerkkeinä mainittakoon "teillä on kyllä ihan huonot tarjottavat, ei mitään hyvää syötävää", "ihan tylsät juhlat, lähetään pois täältä". Ja mitä tekevät vanhemmat? Eivät suinkaan toru lasta vaan nauravat tämän jutuille. Eivätkä mitenkään nolostuneena vaan tyylillä, että voi kuinka olikaan hassu juttu! Odottaen, että muutkin nauravat lapsen "suloisen hassulle" jutulle.
Kommentit (126)
Ei nyt tarvii sotkea mitään aspergeria huonoon käytökseen. Okei, nämä lapset ei aina tajua sosiaalisia nyansseja (ei ehkä koskaan), mutta ei heidänkään silti tarvitse antaa käyttäytyä ihan miten sattuu.
Oma poika saa aina kehuja, kuinka osaa käyttäytyä esim. kirkossa yms.
Assikin osaa, kun opetetaan. Asperger-lapsi ei vaan opi "itsestään" mallia ottamalla niinkuin normaali lapsi, vaan tarvitsee joka asiaan käyttöohjeet, miten kuuluu toimia. Ei nää tyhmiä ole. Jos asperger-lapsi töksäyttää jotain sopimatonta, kukaan ei vaan oo tajunnut kertoa sille, että näin ei kuulu sanoa. Ja siinä kohtaa voi olla ihan paikallaan sanoa se. Ihan samalla tavalla, kun muistutan vähän päästä pojalle, että ei jätetä kaveria ku nallia kalliolle, kun ei enää huvita leikkiä ja jos toinen moikkaa, niin kuuluu moikata takaisin. Voi jopa opettaa, että voi tervehtiä, jos näkee jonkun tutun! (Omalla pojalla tosin kasvosokeutta, joten kovin montaa oikeasti tuttua naamaa ei kyllä tule ikinä vastaan...) Tai jos soittaa toiselle, niin kannattaa kertoa milloin aikoo sulkea puhelimen. Tuntosarvet saa olla pystyssä koko ajan, kun arjessa harvemmin tulee edes ajatelleeksi kuinka monessa tilanteessa meillä on kirjoittamattomia sääntöjä, joita asperger-lapsi ei edes huomaa, jos ei niitä hänelle ääneen kerro. Ei, vaikka kuinka olisi itse mallikelpoinen kansalainen ja esimerkillinen vanhempi.
[quote author="Vierailija" time="03.01.2014 klo 10:26"]
[quote author="Vierailija" time="02.01.2014 klo 17:53"]
[quote author="Vierailija" time="02.01.2014 klo 17:46"]
Olin kerran ystäväni kyydissä, mukana olivat sekä hänen oma lapsensa että erään toisen lapsi. Tämä n. 7 v. lapsi sitten tokaisi kesken matkan, että ystävälläni on huono auto ja että heillä on paljon hienompi. Ystävä päätti sitten opettaa lasta pysäyttämällä auton ja sanomalla "jos ei kyyti kelpaa niin tuossa on ovi, sopii kävellä". Pysyipähän mukula hiljaa loppumatkan.
Tuosta samasta lapsesta olisi vaikka mitä muutakin kerrottavaa, oli se niin ärsyttävä tapaus. Pilalle lellitty suoraan sanottuna. Tottunut siihen, että kaikki menee hänen tahtonsa mukaan.
[/quote]
Olet lapsellinen. Minun auto, minun säännöt. Voi herran jestas. Aikuinen loukkaantuu kun lapsi sanoo totuuden ja uhkaa jättää lapsen heitteille. Uhkailetko samalla tavalla myös aikuisia ihmisiä vai vain puolustuskyvyttömiä lapsia?
[/quote]
Et siis erota loukkaantumista ja lapsen opettamista. Lapsi oppi siitä, että aikuinen näytti, ettei päänaukominen ole vähäpätöinen asia varsinkin jos pentu harrasti sitä enemmänkin.
[/quote]
Tämä olisi huvittavaa jos ei olisi kyse näinkin vakavista asioista kuin lasten kasvatuksesta. Mammat jotka nurkuvat hyvästä käytöksestä latelevat lapsille tappouhkauksia ja kutsuvat heitä "pennuiksi".
Myönnä pois: ns. "hyvä käytös" on sinulle vain lyömäase jolla voit kivasti saada muut näyttämään jotenkin viallisilta ja siten saat oikeutetuksi oman aggressiosi. Sinua itseäsihän tämä hyvän käytöksen -vaatimus ei koske. Ennen oli sellainen käsite kuin synti jolla saatiin kivasti pidettyä kurissa kaikki joiden naamasta ei tykännyt. Raamatulla päähän vaan. Nykyään synti ei ole enää muodissa mutta sen paikan on ottanut "huono käytös". Eikö ole ihanaa miten saa nolata, uhkailla ja nöyryyttää lapsia "loukkaantumisen" varjolla?
[quote author="Vierailija" time="02.01.2014 klo 16:50"]
[quote author="Vierailija" time="02.01.2014 klo 15:46"]
Koulumaailmassa törmää siihen, ettei huomaavaisuus ja kohteliaisuus ole kovn korkeassa kurssissa kasvatustavoitteissa. Kasvatuksessa olisi normaalin lapsen hyvä oppia yläluokille mennessä kohteliaan teeskentelyn jalo taito, esimerkiksi miten näyttää kohteliaan kiinnostuneelta, vaikka ei nappaa. Lapsen kanssa tulisi puhua siitä, että ryhmän ilmapiiri on kaikkien vastuulla, jokaisen oppilaan ja open. Ja lapsen olisi ymmärrettävä, että hän opiskelee työkseen muiden ihmisten verovaroilla.
[/quote]
Mihin tätä "kohteliaan teeskentelyn jaloa taitoa" oikein tarvitaan? Miksi minun pitäisi tehdä jotain vain sen takia ettei sinulle tule paha mieli? Siis tehdä jotta sinun tunteesi säästyisivät. Minusta tekeminen menee aina tunteiden edelle ja minusta on väärin vaatia ihmisiä tekemään jotain vain sen takia, että minusta tuntuu joltain.
[/quote]
Herraisä! Ilman kohteliasta teeskentelyä ihmiskunta kuolisi sukupuuttoon kun tappaisimme toisemme.
Niitä hävettää niin paljon, että yrittävät paniikissa kääntää jutun huumoriksi.
Jos se ei olekaan huonoa kasvatusta, vaan lapsi on erityislapsi, jolla esim. asperger/adhd tai muu, joka vaikuttaa "suodattimiin"?
Oli mitä oli, erityinen tai ei, niin kuuluuhan sitä lasta silti kasvattaa, edes yrittää! Normaalit kohteliaat ihmisen käytöstavat edellyttävät myöskin että vanhempi tajuaa tuollaisessa tilanteessa edes pahoitella sen penskansa rumaa käytöstä, eikä vain naura kuin joku vajakki ja sillä antaa samalla lapselleen viestin että ihan ok olla idiootti kylässä (tai muualla) muita ihmisiä kohtaan. Tuollaiset vanhemmat ovat vain ja ainoastaan MOUKKIA, toisin sanoen kyvyttömiä kasvattajia.
Lapsethan nyt voivat päästellä ties millaisia sammakoita, mutta mielestäni vanhempien tehtävä on huomauttaa näistä. Oma lapseni on esim. töksäyttänyt kylässä, että "tää on pahaa" ja tässä kohtaa olen sanonut ihan ääneen, ettei ole kohteliasta sanoa tuolla tavoin toisen ruuista ja siitä tulee paha mieli emännälle. Melkeinpä kerrasta on oppinut tällaiset asiat.
Mäkin veikkaisin, että vanhempia nolottaa kuitenkin samalla, mutta eivät nosta metakkaa, kun eivät halua nolata lasta. Toivovat ehkä tyhmien puheiden loppuvan aikanaan, mutta eivät ne välttämättä lopu.
Minusta moni 5-11v laukoo juuri tuommoisia, sitten samat hemmot teininä ovat vain tuppisuita.
Vanhemmat antavat mallin miten toimitaan.
Meillä on tuttavalapsi, jolle ei saa tulla paha mieli. Hän on alakoululainen.
Kerran yhteisellä reissulla ollessamme hän söi yksin salaa kaikille lapsille tarkoitetut karkit, joita ei ollut vielä lupa ottaa.
Kauhea huutohan siitä tuli kun muut lapset huomasivat karkkipussin olevan tyhjä.
Mitä tekivät lapsen isä ja äiti, eivät edes toruneet, äiti vaan nauroi miten lapsi on niin makeanhimoinen tapaus!.
Lapsen isä kävi kaupassa ostamassa uuden karkkipussin. Se jaettiin tasan kaikkien lasten kesken, myös tämä kaikkien karkit syönyt sai oman osuuteensa.
"Eivät halua nolata lasta"... no voi sentään mitä yököttävää curlingia. Onko kieltäminen ja väärin tehdyn asian selittäminen fiksusti ja tarpeettomasti ärhentelemättä lapsen nolaamista? Mitenköhän nämä tämmöiset mitä vaan saa tehdä -keisarilapset pärjää elämässä sitten myöhemmin, heitä kun ei koskaan kasvatettu oikeissa tilanteissa (siis sun mielestä yhtä kuin nolattu)? Voi tulla aikalailla ongelmia myöhemmin kun menee opitulla tavalla väärissä paikoissa latelemaan vähän mitä sattuu. Äiti ja isi eivät ole aina tasoittamassa tietä, eivät koko elämän ajan.
Ap, miten muuten lapsi voisi ilmaista ettei viihdy kuin sanomalla sen suoraan? Aikuinen voi aina keksiä jonkin tekosyyn ja paeta tylsistä juhlista mutta lapset ovat riippuvaisia aikuisista joten heidän ilmaista heille oma tahtonsa. Vai yritätkö nyt sanoa, että hyvää käytöstä on se, että lapsi aina sivuuttaa omat tarpeensa ja mukautuu siihen mitä vanhemmat haluavat? En näe mitään syytä sille miksi lapsia tulisi pitää pikkuorjina jotka tekevät tasan sen mitä heidän isäntänsä heiltä odottaa. He ovat ihmisiä joilla on oma tahto ja omat tunteet.
[quote author="Vierailija" time="02.01.2014 klo 14:09"]
Ap, miten muuten lapsi voisi ilmaista ettei viihdy kuin sanomalla sen suoraan? Aikuinen voi aina keksiä jonkin tekosyyn ja paeta tylsistä juhlista mutta lapset ovat riippuvaisia aikuisista joten heidän ilmaista heille oma tahtonsa. Vai yritätkö nyt sanoa, että hyvää käytöstä on se, että lapsi aina sivuuttaa omat tarpeensa ja mukautuu siihen mitä vanhemmat haluavat? En näe mitään syytä sille miksi lapsia tulisi pitää pikkuorjina jotka tekevät tasan sen mitä heidän isäntänsä heiltä odottaa. He ovat ihmisiä joilla on oma tahto ja omat tunteet.
[/quote]
Siis apua.
11, voi vmp. Mustanhan saa aina halutessaan käännettyä valkoiseksi, näemmä.
Normaaleille ihmisille käytöstavat ovat aika tärkeitä, tiesitkö? Kukaan normifiksu aikuinen ei varmastikaan oleta että lapset aina osaisivat käyttäytyä nätisti kylässä tai missään muuallakaan, mutta se onkin jo vakavampaa, jos sen lapsen käyttäydyttyä tyhmästi selviääkin sillä seuraavalla sekunnilla että jahas, mistäköhän johtuu... Iso huono esimerkki se vain siinä vieressä hyväksyy huonon käytöksen eikä ymmärrä ohjata parempaan, vaikka se on ainakin minun mielestäni vanhemman velvollisuus aina. Lapsia kuuluu kasvattaa. Piste.
[quote author="Vierailija" time="02.01.2014 klo 14:09"]
Ap, miten muuten lapsi voisi ilmaista ettei viihdy kuin sanomalla sen suoraan? Aikuinen voi aina keksiä jonkin tekosyyn ja paeta tylsistä juhlista mutta lapset ovat riippuvaisia aikuisista joten heidän ilmaista heille oma tahtonsa. Vai yritätkö nyt sanoa, että hyvää käytöstä on se, että lapsi aina sivuuttaa omat tarpeensa ja mukautuu siihen mitä vanhemmat haluavat? En näe mitään syytä sille miksi lapsia tulisi pitää pikkuorjina jotka tekevät tasan sen mitä heidän isäntänsä heiltä odottaa. He ovat ihmisiä joilla on oma tahto ja omat tunteet.
[/quote]
Tässä toteutuu ketjun otsikko.
[quote author="Vierailija" time="02.01.2014 klo 14:09"]
Ap, miten muuten lapsi voisi ilmaista ettei viihdy kuin sanomalla sen suoraan? Aikuinen voi aina keksiä jonkin tekosyyn ja paeta tylsistä juhlista mutta lapset ovat riippuvaisia aikuisista joten heidän ilmaista heille oma tahtonsa. Vai yritätkö nyt sanoa, että hyvää käytöstä on se, että lapsi aina sivuuttaa omat tarpeensa ja mukautuu siihen mitä vanhemmat haluavat? En näe mitään syytä sille miksi lapsia tulisi pitää pikkuorjina jotka tekevät tasan sen mitä heidän isäntänsä heiltä odottaa. He ovat ihmisiä joilla on oma tahto ja omat tunteet.
[/quote]
No voisikohan sitä lasta vaikka ohjata esittämään mielipiteensä ja toiveensa hienovaraisesti? Meillä lapsi on esim. tullut kuiskaamaan minulle, että voitaisiinko kohta lähteä tai kysynyt voiko jättää loput syömättä (kun ei ole tykännyt)? Ei ole sitten pikkulapsiajan töksäytellyt mitään muita loukkaavaa, kun on säännöllisesti hyvistä tavoista keskusteltu ja ohjattu.
[quote author="Vierailija" time="02.01.2014 klo 14:05"]
"Eivät halua nolata lasta"... no voi sentään mitä yököttävää curlingia. Onko kieltäminen ja väärin tehdyn asian selittäminen fiksusti ja tarpeettomasti ärhentelemättä lapsen nolaamista? Mitenköhän nämä tämmöiset mitä vaan saa tehdä -keisarilapset pärjää elämässä sitten myöhemmin, heitä kun ei koskaan kasvatettu oikeissa tilanteissa (siis sun mielestä yhtä kuin nolattu)? Voi tulla aikalailla ongelmia myöhemmin kun menee opitulla tavalla väärissä paikoissa latelemaan vähän mitä sattuu. Äiti ja isi eivät ole aina tasoittamassa tietä, eivät koko elämän ajan.
[/quote]
Hyvä, järki päässä! Huvittavaa kun heti joku on tarjoamassa erityislapsi- selitystä, useimmiten kuitenkin on kyse siitä ettei vaan viitsitä/uskalleta kasvattaa ettei tule paha mieli.
[quote author="Vierailija" time="02.01.2014 klo 14:09"]
Ap, miten muuten lapsi voisi ilmaista ettei viihdy kuin sanomalla sen suoraan? Aikuinen voi aina keksiä jonkin tekosyyn ja paeta tylsistä juhlista mutta lapset ovat riippuvaisia aikuisista joten heidän ilmaista heille oma tahtonsa. Vai yritätkö nyt sanoa, että hyvää käytöstä on se, että lapsi aina sivuuttaa omat tarpeensa ja mukautuu siihen mitä vanhemmat haluavat? En näe mitään syytä sille miksi lapsia tulisi pitää pikkuorjina jotka tekevät tasan sen mitä heidän isäntänsä heiltä odottaa. He ovat ihmisiä joilla on oma tahto ja omat tunteet.
[/quote]
olet aivan oikeassa. Lapsen pitää sanoa asioista suoraan, mutta omille vanhemmilleen - ei siis totuudentorvena suureen ääneen. Perusasia kasvatuksessa. Toisekseen lapselle täytyy pienestä pitäen opettaa, ettei aina ole kivaa ja mukavaa ja joskus joutuu sietämään tylsyyttä ilman, että siitä valittaa suureen ääneen.
[quote author="Vierailija" time="03.01.2014 klo 10:22"]
[quote author="Vierailija" time="02.01.2014 klo 23:30"]
Toivottavasti, et opeta lapsellesi yhdyssanoja tai muutenkaan mitään ; D
[/quote]
Tämä oli hauska! :D Ehkä sinä sitten opetat lapsillesi kirjoitustaidon, pilkun käyttöä myöten! :D
[/quote]
Sulla muuten kirjoitustaito-sanan jälkeen turha pilkku. Ei suomea kirjoiteta samoilla säännöillä kuin muita kieliä.