mitä mieltä sitten mun eilisistä syömisistä?
eli aamulla kaurapuuroa,mehukeitolla,veteen tehtynä,kahvi rasvattomalla maidolla
päivällä kanasalaatti ravintolassa,salaatissa,tomaatti,kurkku,salaatti,kanaa,mozzarellaa,pestoa hieman ja kevyt salaattikastike
illalla maitorahkaan tehty smoothie,jossa mehukeittoa ja vadelmia
10g cashew pähkinöitä
nyt mitat 170/68,5kg ja yritän päästä 60kg tuntumaan.
Kommentit (23)
No mikset syö ihan tavallista ruokaa? Ei esim. kalakeitossa ole yhtään sen enempää kaloreita kuin esim. tuossa salaatissa (kunhan et käytä liemenä pelkkää kermaa). Tai jauhelihakeitto: jauhelihaa, mausteita, kasviksia, liemi, jossa esim. vähän tomaattipyrettä. Siihen lisäksi 1 ruisleipä, päälle esim. (kinkkua ja) kasviksia ja juomaksi vesi/rasvaton maito.
Samoin lämmin ruoka ja vähän kaloreita on esim. broilerfilee (ei marinoitu) ja uunikasvikset/juurekset.
Aamupuuroon raejuustoa ja toinen ateria päivälliseksi niin ruokailusi näyttää paljon paremmalta.
Puntarille max. kerran viikossa. Annoskoosta saa käsityksen jos googlaat vaikka gfg-ruokavalion annoskoot.
Sun bmi on 23,7, joten ei tuosta painosta kovin nopeasti kiloja lähde. Ja onko ihan oikeasti tarve laihtua, pääsisitkö haluamaasi tulokseen liikuntaa (salitreeniä) lisäämällä. Kroppa kiinteytyy vaikka paino ei laskisikaan. Mä olen esim. 163cm ja 74kg ja vannon, ettet ikinä pitäisi mua lievästi ylipainoisena, sillä kroppa on sutjakka liikunnan takia.
Mehukeitossa ei ole mitään vikaa jos se on sokeritonta. Omalla kohdallani pelkkä puuro ei pitäisi nälkää ollenkaan. Raejuustolisä puurossa on joidenkin mielestä todella maukasta, kannattaa siis ehkä kokeilla. Siinä sitä proteiiniakin tulisi samalla vähän lisää. Itse en ole kokeillut ko. reseptiä kun en puuroa syö. Mutta kyllä minun logiikallani tuolla ruokavaliolla pitäisi todella laihtua.
[quote author="Vierailija" time="10.08.2013 klo 08:37"]
Syö parin tunnin välein mutta tosi vähän, sun aineenvaihdunta pysyy toiminnassa vaikka ravintoa olisikin vähemmän.
[/quote]
Aivan älytön neuvo. Eihän hampaatkaan kestä, jos happohyökkäys on joka toinen tunti. Ihminen pärjää 3-6 aterialla päivässä ja riippuu yksilöstä, millainen ateriarytmi on paras.
Toinen yhtä älytön neuvo on tuon proteiinin lisäys ja kanamunien syönti. Ap:n listassa on proteiinia ihan riittävästi: rahkaa, kanaa, juustoa. Kannattaa muistaa, että monet vegaanitkin voivat hyvin vaikka korvaavat proteiinin lähinnä pavuilla.
Ap:n lista kuulostaa hyvältä ja monipuoliselta. Varmasti laihtuu, jos jaksaa pitäytyä tuossa ateriarytmissä ja -määrässä.
tällä hetkellä ei varaa tai aikaa salitreeniin, pienet lapset,alakouluikäiset. En voisi jättää itsekseen tunneiksi ja teen 6h päiviä muutenkin niin ei varaa ylimääräiseen.
ap
Miksi proteiinien lisäys ja kananmunien syönti on älytön neuvo?? Proteiinit pitää kaikkien parhaiten nälkää, ne auttavat hillitsemään makeanhimoa ja ovat muutenkin laihduttajalle tärkeitä lihasmassan ylläpitoon. Lihaksista se laihtuminen lähtee helpoiten, rasva alkaa palaa vasta sen jälkeen.
[quote author="Vierailija" time="10.08.2013 klo 11:43"]
kahvi pois.
[/quote]
kahvin todettu edistävän laihtumista ja ruuansulatusta. Juon vain 2 kuppia per päivä. Miten olisi haittaa? Itsellä vatsa toimii kahvin ansiosta ja muuten en herää aamulla.
ap
Lisää mustaa kahvia ja tupakkaa. Laihtuu ja vie nälän pois.
Tuossa on niin vähän kaloreita, että et pysy tuossa. Huono dieetti, raju laihduttaminen ei koskaan anna pysyviä tuloksia.
Joten ehdottomasti lisäisin tuohon jotakin, vaikkapa päivällisen (ja joisin sen smoothien vaikka välipalana). Lisää 400-500 Kcal, jos haluat pysyviä muutoksia - et repsahta syöpöttelemään ja jaksat jatkaa pysyvämmin sitä kevyempää ruokavaliota.
Komppi edelliselle, yrität laihtua liian rajulla kuurilla. Pysyvämmän ja paremman tuloksen saat, kun vähän hellität tahtia. Tuollaista dieettiä et jaksa pitää yllä pitkään.
Liian vähän proteiinia. Ota kananmunia ruokavalioon ja jätä mehukeitot pois ainakin.
Lisää kalan määrää ja rasvattomien maitotuotteiden.
Oliko nälkä jossain vaiheessa päivää
Syö parin tunnin välein mutta tosi vähän, sun aineenvaihdunta pysyy toiminnassa vaikka ravintoa olisikin vähemmän.
[quote author="Vierailija" time="10.08.2013 klo 08:37"]
Syö parin tunnin välein mutta tosi vähän, sun aineenvaihdunta pysyy toiminnassa vaikka ravintoa olisikin vähemmän.
[/quote]
ongelma tulee siinä että mitä söisin parin tunnin välein?
ap
No hyvin pieniä annoksia esim: Kalaa, kanaa, kananmunia, raejuustoa, kaalia, palkokasveja, porkkanaa, tomaattia, rasvattomia maitotuotteita jne... pidät sen proteiinin saannin reilusti isona ja hiilarit todella minimiin, ihan max 40g päivässä.
Ei alkoholia eikä sokerilitkuja!!
Ei ole mitään järkeä syödä parin tunnin välein jos nälkä ei ole.
OMG miten tää laihduttaminen onkin näin vaikeeta. Että on yhdestä ruuastakin kiinni laihtuminen? Olen paljon jo muuttanut elämäntapoja, lisännyt liikuntaa,jättänyt herkut pois, jättänyt valmisruuat pois ja nyt pitäisi hiilaritkin jättää kokonaan? Mistä sitä nautintoa ruuasta enää saa? Juustoa en syö vaan vähärasvaisia leikkeleitä ja voi on vähärasvasta. Lihan paistan oliiviöljyssä jota tulee vähän kerrallaan. Eli pitäisi olla terveelliinen ruokavalio. Syön korkeintaan 2 palaa tummaa leipää päivässä. En juo alkoholia tai syö pullia. Joskus vaihdan ruisleivät aamupuuroon kuten eilen. Silti lihonut eilisestä hieman. Olen sentään laihtunut nyt 3viikossa 3kg, että tyytyväinen olen. Ihmetytttää vaan tuo että syön terveellisesti ja samalla tapaa ja paino nousee ylöspäin.
ap
Tuostahan puuttuu kokonaan kaksi ateriaa: päivällinen ja välipala. Itse söisin noiden lisäksi välipalaksi raejuustoa tai rahkaa ja päivälliseksi kanaa/kalaa/vähärasvaista lihaa, kasviksia ja täysjyväriisiä tai pastaa. Sen "kevyen salaatinkastikkeen" jättäisin väliin, mitälie sisältää.
ei kait kukaan vo syödä pelkkää rahkaa? tarviihan se jotain makua? Mitä siihen voi laittaa jos ei mehukeittoa voi laittaa tai marjoja?
Syön noin 1000kaloria/pvä, kulutukseni on noin 1800kaloria/pvä.
Lasken kaloreita, tosin siihen hommaan ei olisi pitänyt lähteä, saa koko elämänsä laskea ja merkata ruuat.
Nää ruokailujen suunnittelut vaan on vaikeita että mitä sitä söisi. Ei aina jaksa vääntää salaattia, kaipaa jotain lämmintäkin. Ja sitten välipalat.
ap