Onko miehesi hyvä keskustelija?
Millaisista aiheista yleensä keskustelette? Ei puhuta nyt arkijutuista (kumpi hakee lapset tarhasta) vaan aikuisten välisestä ajatusten vaihdosta :) Sellaisesta joka rikastuttaa ajatusmaailma ja sitä myöten koko elämää.
Kommentit (6)
Keskustelemme monenlaisista aiheista, monesti ihmissuhteisiin, tunteisiin ym. liittyvistä jutuista. Joskus myös yhteiskunnallisista ilmiöistä, tieteestä, työelämästä. Mieheni osaa ilmaista hyvin itseään ja on kiinnostunut monista aihealueista.
Toisaalta hän minusta paasaa liikaa omaa mielipidettään ja pitää turhan pitkiä monologeja aiheista jotka minua eivät varsinaisesti kiinnosta. :) Ja unohtaa herkästi kysyä minun mielipidettäni, joudun "tyrkyttämään" sen mukaan jos haluan sen saada sanottua. Hän kyllä kuuntelee kun sanon, ei puhu päälle tms. Ja usein kehottaa minua puhumaan asioistani, ajatuksistani ja tunteistani enemmän yleisesti, mutta tosiaan ei kuitenkaan yleensä itse kysele asioita.
Miehen kanssa keskustelemme tieteestä, filosofiasta ja harrastuksista kuten musiikista ja vapaalaskettelusta. (Avo)mieheni on vähän pakostakin hyvä keskustelija, koska ihan ensisijaisena parisuhdevaatimuksena pidän laajaa ja avointa kiinnostuneisuutta ajatuksista ja maailmasta.
Keskustelemme yleensä parisuhteestamme, matkoistamme, tapahtumista, juhlista, autoista.
Meille mielekkäistä aiheista.
Toisinaan saatamme keskustella viineistä ja ruoasta.
Muutakuin tosi harvoi. Mutta mitä enemmän tulee ikää sitä paremmaksi muuttuu, että jotain hyvää.
Tyhmä jankkaaja. Persu.
Akateemisesti koulutettu mutta idiootti.
ei koska miehet ovat tyhmiä. KAIKKI !!