Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mä käytän noin 3500€/kk "turhuuksien" osteluun

Vierailija
25.01.2013 |

Ostan kaikenlaista lapsille, ystäville, miehelle ja itselleni. Minä ja mies tienataan suurinpiirtein saman verran, mutta minä kyllä kulutan huomattavasti enemmän. Mies hoitaa lähinnä kaiken pakollisen kuten lainanlyhennykset, vakuutukset ym.

En ole ikinä sanonut kenellekään ääneen kuinka paljolla todella ostelen.

Shoppailu ei ole mulle mikään pakkomielle. Voin yhtä hyvin olla ostelematta mutta tällä hetkellä tulee vain kulutettua enemmän. Vanhoja tavaroita ja vaatteita lahjoitan eteenpäin niin nurkkiin ei kerry liikaa mitään.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
25.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän siinä mitään, jaxuhaleja sinne vaan. Minäkin kulutan, sillä ostan kossua parhaani mukaan.



Sitten kännissä aina nauraa hekotan naapurille. En maksa mistään mitään, sanon vaan kaikille: "Urea miehen tiellä pitää".

Vierailija
2/7 |
25.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos mulla olis siihen varaa, mä en tienaa perheelleni edes tuota summaa, jonka tuhlailet...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
25.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla ei olisi aikaa tuohon eikä myöskään aikaa siihen, että ne mahtuisivat meille eli vanhojen pois roudaaminen.

Vierailija
4/7 |
25.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

väkisin jää säästöön, vaikka matkustelenkin lähes joka kuukausi.

mikäs siinä, jos on varaa eikä osta älyttömyykisä.

Vierailija
5/7 |
25.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse tuhlaan n. 500 - 1.000 eur/kk turhuuksiin, ja tunnen siitä välillä huonoa omaatuntoa. Mutta nyt siis voin rauhoittaa omaatuntoani sillä, että on niitä suurempiakin tuhlareita. Tosin rehellisesti sanoen minulla ei kyllä olisi varaakaan ihan samanlaiseen menoon, kun omat nettotulot ovat "vain" tuota 3.500 euron luokkaa ja perheen elättämiseen osallistun ihan tasapuolisesti miehen kanssa.

Vierailija
6/7 |
25.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

tyhjältä elämältä vaikuttaa, jos pyörii noin rahan ja ostamisen ympärillä. Ihan hetkessä ei tuollaisia summia laiteta menemään ja epäilen suuresti ettei ole homma ihan hallussa muutenkaan. Kokeilepa pitää edes yksi kuukausi shoppailupaastoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
25.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan mielenkiinnosta, mitä ostelet kun saat noin paljon kulumaan? Tietty jos ostaa tosi paljon tai aina kalliimpaa niin ton varmaan saa menemään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi kolme