Olen työttömänä, voinko
mennä äkkilähdöllä viikoksi Kreikkaan? Menetänkö ansiosidonnaisen siltä ajalta?
Kommentit (3)
6 arkipäivää se aika, minkä sai ulkomailla olla, ilman että menettää työttömyystukia.
Muistelisin kuitenkin lukeneeni, että tämä sääntö olisi poistumassa/poistunut. Eli jatkossa saisi olla vaikka kuukauden ulkomailla ja saada silti työttömyystukea.
Viikon kuitenkin saisi tuon vanhankin säännön perusteella olla.
Eikä työkkärille tosin ole pakko ilmoittaa menemisiään...
sen mukaan työttömän ei enää tarvitse ilmoittaa työkkäriin matkoistaan. Sen sijaan työttömän tulee muistaa, että jos loman aikana tulee työtarjous, on töitä haettava sieltä ulkomailtakin käsin. Kannattaa siis sopia, että joku käy katsomassa postit.
Ennakkotapauksia siitä, pitääkö loma keskeyttää vai ei, ei vielä ole. Todennäköisesti työnantajalla on oikeus kutsua työtön haastatteluun kesken loman ja jos ei paikalle saavu, tulee karenssia.
Tosin edelleen voi ilmoittaa työkkäriin, että ei loman aikana ole työmarkkinoiden käytettävissä. Silloin ei tarvitse haastatteluihin lähteä, mutta ei saa siltä pätkältä ansiosidonnaistakaan.
Sitäpaitsi miksi ihmeessä edes ilmoittaisit matkastasi työkkäriin, kun ei se ole tarpeen.