Porvoossa asuvat!! Suositteletko asuinpaikaksi?
Meillä todennäköisesti paikkakunnan vaihto tiedossa viim parin vuoden päästä. Nyt tässä mietitään minne päin suunnataan Helsingistä. Porvoo on tällä hetkellä ykkös vaihtoehtona. Askola on tuttu paikka, mutta Porvoossa ei ole tultu hirveesti käytyä, eikä siellä asu ketään tuttuja.
Mikä Porvoon alue sopisi lapsiperheelle, omakotitalo olisi tarkoitus ostaa. Entä onks päiväkodit ja koulut lähellä? Harrastetoiminta niin lapsille, kuin aikuisillekkin, onko hyvät ulkoilumaastot? Plussia ja miinuksiakin saa kirjoittaa! :)
Kommentit (18)
Ovat tyytyväisiä kyllä....
Miksi ei sitten Askola jos se on tuttu paikka?
Aloitan miinuksilla... Porvoon politiikka ei ole kovin lapsiystävällistä. Päiväkoteja lakkautetaan ja sitten mietitään, mihin päiväkotiin lapset sijoitetaan, kun kaikki paikat on täynnä. Koulumatkaraja on 5 km eka luokasta lähtien, joten asuinpaikka kannattaa katsoa tarkasti! Kaksikielisyys on tietysti jossain asioissa haaste...
Mielestäni kuitenkin plussia on reilusti enemmän! Mukavia asuinalueita löytyy, niin uusia kuin vanhempia. Peippola, Kevätkumpu, Huhtinen, Hamari/Lehtimäki ovat ainakin lapsiperheille sopivia paikkoja, joista voi ostaa omakotitaloja. Jos haluaa uutta aluetta, niin Toukovuori ja Omenatarha voisivat olla sopivia.
Ulkoilualueet on loistavia, puru/hiihtolatuja löytyy. Harrastusmahdollisuuksia on paljon ja monipuolista.
Kyllä mä oon ainakin kovasti tykännyt Porvoosta.
Pitääkin sitte olla tarkkana pk ja koulujuttujen kanssa. Tällä hetkellä jos pysymme täällä helsingissä, niin päiväkoti on todennääköisesti 500m päässä ja koulu 800m. Mulle on tärkeetä, että koulumatkan voi lapsi mennä kävellenki. Kiitos siis tästä tiedosta! :) Kiitos myös asuinaluista, pitää laittaa ylös niin voi sitten käydä kattelemassa mimmosta aluetta on!
Mökkimme on Askolassa ja se riittää meille. Asumme myöskin mielummin isommassa paikassa (:
pk-seudulta muutettiin. Todella hyvin on viihdytty, pienessä kaupungissa kaikki tuntuu olevan lähellä, tosin me asumme melkein keskustaassa (empirekaupungissa).
yksi asuinalue lisää listaanne: Hornhattula. Tässä ei ihan vieressä ole kyllä koulua, mutta bussi-/pyöräilymatkan päässä on uusi AE-koulu (luokat 1-9), jossa meidän tyttö oli (ei ole enää perustkoulussa), ja se oli minusta oikein hyvä koulu.
paikallinen Kontula, eli sillä ei ole erityisen hyvä maine, vaikka ihan kivan näköistä sielläkin on. Gammelbacka on toinen huonomaineinein paikka.
Porvoosta mutta sen mitä paikasta tiedän on etanat. Loytyi tosi hyvä etanarafla, nami nami!
Löysin pari muutakin ketjua porvoosta ja melkein mieli jo ehti muuttua muuton suhteen :D Aika hurjia tarinoita oon nyt lukenu, mut onhan täällä helsingissäkin noita huonomaineisia paikkoja, hyvienki keskellä..
Miten porvoossa toimii terveyskeskukset?
Entä onks porvoo niin pieni paikka, että kaikki tuntee siellä kaikki? onko hyvä vai huono juttu?
Saa edelleen heittää hyviä ja huonoja puolia :)
Ei Kevätkumpu mielestäni mikään paha paikka ole asua, ihan rauhallista täällä on asua. Gammelbacka oli kyllä rauhaton.
Terveyskeskuksiin on ollut vaikea löytää riittävästi lääkäreitä, mutta se taitaa olla yleistä joka puolella Suomea. Porvoon lääkärikeskus on yksityisellä puolella tosi käytetty ja hyvä. Rakentavat juuri uutta lääkäritaloa.
Kyllä kai ne, jotka täällä koko elämänsä on asuneet, tuntevat paljon porukkaa. Itselläni tuttuja on tullut ihan normaalisti työn, lasten ja harrastusten kautta. Tietenkin niitä tuttuja sitten vastaan tulee kaupungilla useammin kuin suuressa kaupungissa.
Tervetuloa vain Porvooseen! :)
Varmaan kaikki av-palstalla suosittelee ;D
Pitäisi varmaan käydä vähän katselemassa noita alueita, että miltä näyttää :)
Lisätään vielä Hamari (jossa itsekin asun) ja Haikkoo sekä joenrannan asutusalueet. Läntinen terveysasema vetää hyvin sisäänsä. Siihen johon itsekin kuulun. Palvelu hyvää.
Koulumatkoja kannattaa katsella! Täällä on nyt käytössä ekaluokasta asti 5 kilometrin raja.
Täällä on kuitenkin suomenkielisiä kouluja (ala) aika tiuhassa, että jos kaupunkialueella asuu niin mahtaakohan tulla yli kolmea kilsaa matkaa mihinkään. Ruotsinkielisillä ja taajaman ulkopuolella tilanne taitaa olla toinen. Päiväkotipolitiikka on kyllä syvältä. En asu Gammelbackassa enkä Kevätkummussa ja täytyy sanoa, että tosi rauhallista on. Lasten harrastukset lähellä, että aika nuorena voivat kulkea niihin itse.
Minkälainen paikka Porvoo on nykyään?
Vierailija kirjoitti:
Minkälainen paikka Porvoo on nykyään?
No kun muistaa, että Helsinki ja sen palvelut ovat 45 min ajomatkan päässä, niin ok.
Itse Porvoo on talvisin nukkumalähiö ja kesäisin turistirysä. Palvelut ja toiminnot sen mukaisia.
Umpisurkea mesta mitä ei hienot terassit ja talot pelasta..
Liikenne aivan hanurista, pitäisi olla useampi reitti kaupungin läpi mut ei..
Suomen surkein cittari..
Asunnoissa hintalisää koska Helsinki.
Mitään spesifiä ei löydy Porvoosta varsinkaan järkevällä hinnalla, haettava Helsingistä tai tilattava..
Hieman sisäänpäin lämpeävä tuppukylä.
Onko Porvoossa nopea netti että voi trollata rivakasti vauva-palstalla?
Porvoo on ihan paras asua!
En ihan hakemallakaan kesäksi mitään ongelmia.
Harrastusmahdollisuuksia on paljon ja lyhyet välimatkat
Ei ole kesäisin turistirysä eikä talvella nukkumalähiö.
Ei, kaikki eivät tunne kaikkia.
Auton kyllä tarvitset, kun julkinen liikenne Ei ole mitenkään kätevää. Ihanat kahvilat ja ravintolat ihmisiin on helpompi tutustua kuin Helsingissä. Omakotitaloalueita on paljon lähellä keskustaa.
Onko minkälaiset pyörätiet? Pärjääkö polkupyörän kanssa jos ei ole autoa.
porvoolaisia? :)