Työelämäkonsultti auttoi AKT:n henkilöstöä selviytymään vaikean johtajan kanssa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012031015309023_uu.shtml
"Opetettiin miten Rädyn kanssa tullaan toimeen"
Lauantai 10.3.2012 klo 14.10
Työelämäkonsultti auttoi AKT:n henkilöstöä selviytymään vaikean johtajan kanssa.
Timo Rätyä pidetään luonteeltaan vaikeana johtajana.
"Lähtökohtana AKT:n hyvä maine"
Konsultin työn alkuvaiheessa AKT:n vahvuuksiksi todettiin muun muassa hyvä brändi, hyvä maine, liiton hyvä talous, henkilöstön sitoutuneisuus ja hyvä yhteishenki.
Tiedonkulkua haluttiin kehittää "ylös, alas ja sivuille". Jossain vaiheessa kehitys kuitenkin kääntyi toiseen suuntaan.
Vaikka työelämäkonsultti paiski töitä AKT:ssä lähes kuusi vuotta ei liiton hallitus tiettävästi tavannut häntä koskaan. Konsultti työskenteli liiton johdon apuna ja ohjauksessa.
Konsultin kerrotaan olleen toisinaan aika useinkin AKT:n toimistossa, mutta vähintäänkin pari kertaa kuukaudessa. Paljon työtä tehtiin myös mobiilisti. Liiton työntekijät arvelevat kehittämisprosessin 2005-2011 tulleen varsin kalliiksi.
AKT:ssä aloitti loppuvuodesta 2005 ulkopuolinen työelämäkonsultti, jonka työrupeama liitossa kesti aina syksyyn 2011 asti eli lähes kuusi vuotta. Konsultti tilattiin liittoon johdon eli käytännössä puheenjohtaja Timo Rädyn toimesta.
Konsultin työstä kehittyi projekti, joka loppuraportissa sai komean nimen "AKT ry Kehittämisprosessi 2005-2011". Projektin aikana tehtiin toimintaohjeita ja pelisääntöjä, kehitettiin hyvinvointia ja työviihtyvyyttä, käytiin läpi henkilöstökäytäntöjä ja johtamista sekä myös AKT:n perustyötä eli edunvalvontaa ja järjestötyötä.
Hankala luonne
Lopulta konsultin tehtäväksi jäi joissakin hankalissa tilanteissa toimia viestin välittäjänä puheenjohtaja ja henkilöstön välillä. Lopulta konsultti arvioi joillekin henkilöstön edustajille, että puheenjohtajalla on hankala narsistinen luonne ja hän alkoi antamaan neuvoja siitä, miten Rädyn kanssa voisi yrittää tulla toimeen.
Puheenjohtaja Rätyä oli järkevää lähestyä tärkeissä asioissa vain "hyvinä päivinä". Tuolloinkin piti muistaa tiettyjä perussääntöjä.
- Täytyy pyrkiä tilanteeseen, missä puheenjohtaja saa aina olla oikeassa.
Konsultti lupasi, että hänelle voi aina soittaa jos puheenjohtajan kanssa tulee ongelmia.
- Räty ei siedä sitä, jos hänestä "alempiarvoinen" työntekijä on jostain asiasta eri mieltä hänen kanssaan, kertoo pitkään AKT:n toimistossa työskennellyt henkilö.
Rädyn äitihahmo
Aiemmin tällaisesta tilanteesta saattoi seurata raivokohtaus. Sittemmin puheenjohtaja siirtyi välikäsien käyttöön, hän ei tällaisissa asioissa ja tällaisten alaisten kanssa suostunut itse olemaan tekemisissä. Ja joidenkin kohdalla tilanne saattoi sitten johtaa täydelliseen vaikenemiseen jopa vuosiksi.
- Konsultti näytti olevan Rädylle äitihahmo, joka auttoi puheenjohtajaa vaikeissa asioissa. Konsultti on ihmisenä ihan mukava, ja auttoi henkilökuntaakin selviytymään puheenjohtajan kanssa, mutta ei tämä mielestäni ole kunnollista työyhteisön kehittämistä, sanoo toinen henkilö.
Sudenpentuopas
Konsultin toimesta koottiin myös kansiollinen erilaisia toimintaohjeita, pelisääntöjä, kaavioita ja muuta materiaalia kaikkiaan arviolta noin parisataa sivua. AKT:n toimiston sisällä materiaalia kutsutaan leppoisasti "sudenpentujen käsikirjaksi" viitaten Aku Ankan veljenpoikien Tupun, Hupun ja Lupun ohjekirjaseen, josta löytyy lääke tilanteeseen kuin tilanteeseen.
Siitä AKT:n toimiston väki oli nyreissään, ettei ohjeistuksia ja projektia koskaan käsitelty yhteistoimintalain mukaisesti yhdessä. Työntekijäpuoli ei siis koskaan virallisesti hyväksynyt ohjeistuksia. Niitä kuvataankin ylhäältä annetuiksi.
Projektiin liittyi kuuden vuoden aikana myös erilaisia tilaisuuksia: strategia-iltoja, pelisääntöpäiviä ja muita sisäisiä seminaareja. Vierailevana esiintyjänä kuultiin muun muassa televisiotohtori Tapani Kiminkistä.
miettikää 6 vuotta konsultille palkkaa ja ei kommunikaatio toiminut sittenkään.
Lisäksi liiton maine on mennyt ja koko ammattiydistysliike kärsii tästä.
Lisäksi maksettavaa tulee liitolle Hilkka Ahteen potkuista, oikeusprosessi ja korvaukset jota Hilkka Ahde tulee ansaitusti saamaan.