Legendaako? :)
Yhdessä dokumentissa tuli mainittua tällainen uskomus:
Jos odottaa tyttöä, jalkakarvat lakkaavat kasvamasta kokonaan tai ainakin muuttuvat pehmeiksi ja kasvavat hyvin hitaasti. :)
Miten on, onko koskaan tullut todettua? Tai edes kuultua tästä? :D
Kaikki nuo mahanmuoto-"testit" ynnä muut ainakin tuntuvat sopivan milloin kenellekin.
Tuli vaan mieleen, kun dokkarin yhtäkkiä muistin. Mieheni hieroi jalkojani nimittäin eilen illalla ja kehui kuinka pehmoiset ja sileät sääret mulla oli (ja olihan ne :D) ja muistin siinä sitten etten ollut kyllä ajallut sääriä n. 5 kuukauteen.. Ja siis ultran mukaan tulisi juurikin tyttö.
Että tällaista tänään :)
Kommentit (7)
ja aina karvat käyttäytyneet ihan normaalisti
..niin esikoista odottaessani - joka siis on tyttö - ei tarvinu kesällä säärikarvoja ajella :D
Ja ihmettelin miten ei sen karvasemmat jalat ollu.
Ultran mukaan tyttö tulossa.
Mäkin mietin tota ihan siltä kantilta että kaipa ne hormonit vaikuttavat siihen mahdollisesti, varsinkin kun hormonit ovat niin sidoksissa esim tuohon karvan kasvuun. :)
Joten kaipa se voisi olla ihan tottakin, en sitten tiedä päteekö kaikilla. Olis kiva kysästä samaa joltain lääketiedettä (tai muuten vaan ihmisen biologiaa) tuntevalta, olisko tuo selityksenä ok. Vaikuttaahan esim imetys ja raskaus jollain esim todella vahvasti hiuksiin.
niin kauan kun höyläsin, karvat pysyivät saman paksuisina. Talvella kun en häyläillyt, karvat olivat lyhyitä ja paksuja.
Kun aloin vahaamaan, ohenivat. Mutta silloin kun en vahaa niin usein, kasvavat aiempaa pidemmiksi!
jos vaiks muillakin olis kokemusta ^_^
Mulla kaksi poikaa ja karvojen kasvu oli niiden odotusaikaan niin hillitöntä, etten pystynyt ajelemaan tarpeeksi usein kun iho kärsi. Kuljin kesätkin pitkissä housuissa.
Nyt odotan tyttöä ja ensimmäistä kertaa n. 15 vuoteen mun säärikarvat kasvavat todella hitaasti ja hennosti! Todellakin toivon, että muutos olisi pysyvä! Liittyisikö tämä sitten hormoneihin jotenkin.