Kokemuksia koiran sitruunapannasta?
Onko ollut mitään apua haukkumiseen? Meillä kyseessä pentukoira.
Kommentit (28)
Meillä on sellainen ultraääni haukunesto. Se ei ole panta vaan se on sellainen pieni laite pöydällä. Meillä se auttoi heti. Kaverin koiralla sitruunapanta ja se auttoi myös heti.
En tiedä kumpi on parempi, koska tiedän muutamna tapauksen missä kumpikaan versio ei ole auttanut lainkaan.
Pannan voi kuulemma myös vuokrata joistain eläinkaupoista, jos haluaa testata sen toimivuutta
toimi toisinaan turhankin hyvin, kun tupsautti sitä sitruunaa jos koira puisteli itseään riittävästi.
Mutta haukkumiseen kyllä auttoi.
Lopulta riitti että laittoi pannan kaulaan ja jätti patterit pois, eli ei ollut edes toimiva enää siinä vaiheessa.
toimi toisinaan turhankin hyvin, kun tupsautti sitä sitruunaa jos koira puisteli itseään riittävästi.
Mutta haukkumiseen kyllä auttoi.
toimii huonosti, osa haukkuu säiliön tyhjäksi heti ja toiset vaihtaa ulvomiseen/vinkumiseen.
Me muutettiin sitten suosiolla ok taloon.
Pennusta en osaa sanoa miten toimii, ite kokeillu vaan aikuisilla koirilla.
Yhtä huonot kokemukset piippauspannoista.
koira tyhjentää koko sitruunapannan yhdessä päivässä! Naapurien mukaan ei kuitenkaan hauku?! Ilman pantaa ulvoo, haukkuu ja vaikka mitä. Tulee kalliiksi kun koko ajan saa olla ostamassa 20 euron täytettä!
Ollaan tehty niin ettei anneta haukkumalla mitään huomiota, mutta sitten räksyttää kyllä hamaan tappiin asti ja luulenpa ettei naapurit oikein tästä pidä :) ap.
heillä oli toiminut, kun oli sitruunamehua tuikannut koiran suuuhun aina kun haukkui. Oli loppunut haukkuminen nopeasti. Siis jos ongelmana on just se, että haukkuu omistajien kotona ollessa.
on laiskoja omistajia varten, sellaisia jotka eivät viitsi tai jaksa opettaa koiraa olemaan haukumatta. Varsinkin jos kyse on vielä pennusta niin kuin ap:n tapauksessa.
En suosittele, todella monella koiralle ei toimi laisinkaan eikä muutenkaan ole mikään järkevä tapa opettaa koiraa olemaan hiljaa.
tähän huomioimattomuteen sen, että koira saa huomiota kun on hiljaa ja istuu. Ei riitä että jätätte huomion pois, koiralle pitää myös opettaa millä sitä huomiota saa.
Huomion lisäksi koiralle voi myös tarjota herkkupaloja kun se on hiljaa. Aluksi odotatte että on ihan pienenkin hetken hiljaa ja alatte syöttää nameja. Alussa ihan peräkkäin, sitten parin sekunnin välein, sitten 10 sekunnin välein jne. Jos käy haukkumaan, namit ja huomio pois. Ja heti kun on hiljaa, saa taas nameja ja huomiota. Näin koira oppii nopeasti että hiljaisuus on kannattavaa.
Samalla saatte jo pohjaa siihen, että koiran pitää aina osata pyytää nätisti jos jotain haluaa. Eli mitään ei saa jos ei istu ja odota nätisti (leluja, ulospääsy, leikkihetki, huomio jne.). Pentu varsinkin oppii tämän nopsaan, ja silloin elämä koiran kanssa helpottuu kummasti.
Ollaan tehty niin ettei anneta haukkumalla mitään huomiota, mutta sitten räksyttää kyllä hamaan tappiin asti ja luulenpa ettei naapurit oikein tästä pidä :) ap.
hyvä keino on ihan tavallinen suihkupullo, suihkase sillä kun ilmenee ei toivottua käytöstä.
on laiskoja omistajia varten, sellaisia jotka eivät viitsi tai jaksa opettaa koiraa olemaan haukumatta. Varsinkin jos kyse on vielä pennusta niin kuin ap:n tapauksessa.
jonka mielestä kaikki koirat ovat aivan samanlaisia luonteeltaan ja haukkumistaipumuksiltaan.
Sitten on sellaisia, jotka oikeasti tietävät jotain koirista ja tietävät siten myös sen, että osa koirista on huomattavasti herkempiä haukkumaan kuin muut. Vaihtelua saattaa olla merkittävästi jopa saman rodun sisällä.
kai tiedän että koiria on erilaisia, mutta silti sitruunapanta on laiskan omistajan ratkaisu. Jos koira on haukkuherkkä, pitää tehdä enemmän töitä hiljaa olemisen opettamiseksi, mutta usein tätä ei jakseta tai viitsitä. Eihän sitä helpon koiran kanssa tarvitsekaan vaivaa nähdä, siitä tässä juuri oli kyse. Kun ei jakseta/osata/vaivauduta opettamaan koiraa jonka kanssa homma ei sujukaan helposti.
Meillä nimittäin on haukkuherkkä koira, ja vielä varsin itsepäinen luonteeltaan. Asumme lisäksi kerrostalossa joten koira ei todellakaan voi haukkua, eikä haukukaan sillä olemme opettaneet sen olemaan hiljaa, ilman sitruunapantaa.
on laiskoja omistajia varten, sellaisia jotka eivät viitsi tai jaksa opettaa koiraa olemaan haukumatta. Varsinkin jos kyse on vielä pennusta niin kuin ap:n tapauksessa.
jonka mielestä kaikki koirat ovat aivan samanlaisia luonteeltaan ja haukkumistaipumuksiltaan.
Sitten on sellaisia, jotka oikeasti tietävät jotain koirista ja tietävät siten myös sen, että osa koirista on huomattavasti herkempiä haukkumaan kuin muut. Vaihtelua saattaa olla merkittävästi jopa saman rodun sisällä.
mukaan suihkepulloa käyttävät omistajat joutuvat useammin purruiksi kuin sellaiset, jotka eivät käytä suihkepulloa.
Miksi ei edes yritetä opettaa koiraa olemaan hiljaa, ennen kuin sitä aletaan rankaista asiasta jota se ei vielä osaa. (Suihkepullolla sumuttelu ei nimittäin ole opettamista)
hyvä keino on ihan tavallinen suihkupullo, suihkase sillä kun ilmenee ei toivottua käytöstä.
menee etsiessä se tilasto kun ei ole suoraa linkkiä, laitan kyllä tähän sen kun löydän
Ei ollut meillä mitään apua. Myöskään namuilla palkitseminen, tai suihkepullo eivät auttaneet. Kieltäminen, tai huomionkääntäminen ei tepsinyt. Käskyttäminen es. istumaan ei myöskään auttanut... Onneksi asutaan OK-talossa.
According to a new veterinary study published in The Journal of Applied Animal Behavior (2009), if you're aggressive to your dog, your dog will be aggressive, too.
Some Techniques Triggered Aggression
The highest frequency of aggression occurred in response to aversive (or punishing) interventions, even when the intervention was indirect:
• Hitting or kicking the dog (41% of owners reported aggression)
• Growling at the dog (41%)
• Forcing the dog to release an item from its mouth (38%)
• "Alpha roll" (forcing the dog onto its back and holding it down) (31%)
• "Dominance down" (forcing the dog onto its side) (29%)
• Grabbing the jowls or scruff (26%)
• Staring the dog down (staring at the dog until it looks away) (30%)
• Spraying the dog with water pistol or spray bottle (20%)
• Yelling "no" (15%)
• Forced exposure (forcibly exposing the dog to a stimulus – such as tile floors, noise or people – that frightens the dog) (12%)
In contrast, non-aversive methods resulted in much lower frequency of aggressive responses:
• Training the dog to sit for everything it wants (only 2% of owners reported aggression)
• Rewarding the dog for eye contact (2%)
• Food exchange for an item in its mouth instead of forcing the item out (6%)
• Rewarding the dog for "watch me" (0%)
kunnes koira oppi haukkumaan pannan tyhjäksi. Meillä haukkuminen oli oire pahasta eroahdistuksesta, joten meillä lopullisesti haukkumisen lopetti koiran kokonaisvaltainen koulutus. Koira oli muutenkin jo perustottelevainen, mutta saatiin kouluttajalta lisää ohjeita ja osattiin harjoitella oikeita asioita. Haukkuminen loppui n. 3 viikon treenien jälkeen. Yhä käytämme kuitenkin pantaa kun koira on omin päin pihassa. Haukkuu ohikulkijoita ja siihen panta auttaa kyllä. Neuvoisin teitä hakeutumaan kouluttajalle, joka katsoo tilanteenne ja antaa juuri teille sopivia ohjeita. Todennäköisesti kieltämällä ette saa haukkumista koskaan loppumaan, oli panta tai ei. Oikeampi tapa on opettaa vaihtoehtoinen, hyväksyttävä käytös koiralle.
Ohiksena tässä luen, ja meillä on nyt 9kk ikäinen alkanut haukkua, syystä tai syyttä...
vaikuttaisi siltä että koiratietosi ovat vanhentuneita, jos oikeasti uskot olevasi lauman pomo. Toinen virhe on se, että olet antanut koirasi ymmärtää että jotain vartioivaa on tai että jonkun pitää vartioida jos kerran sinä toimit "vartijana" paikalla ollessasi.
Sinun pitää opettaa koiralle a) että ei ole mitään vartoitavaa ja b) on kannattavampaa olla hiljaa kuin haukkua ohikulkevia. Nyt koira on hiljaa sinun ollessa paikalla vain siksi, että tietää ettet pidä haukkumisesta ja todennäköisesti torut/rankaiset koiraa siitä. Koira ei siis ole hiljaa siksi että se itse haluaisi olla hiljaa, se pitäisikin siis saada haluamaan sitä hiljaa olemista.
En ole koirankouluttaja, enkä väitä tietäväni kaikkea. Suosittelisin ottamaan yhteyttä pätevään kouluttajaan niin tuokin ongelma ratkeaisi. Netistä olen kuitenkin löytänyt paljon esimerkkejä ihan samankaltaisista tilanteista kuin sinulla, ja niissäkin koira on opetettu olemaan haukumatta ilman sitruunpantoja tai vastaavia.