Ehdotus: heinä- elokuussa toimeentulotuet katkolle
Tämä on suorastaan hävettävää:
Metsämme ovat heinä-elokuussa täpötäynnä arvokkaita marjoja; mustikkaa, vadelmaa, hillaa, puolukkaa, karpaloa. Lisäksi vielä sienet!
Mukavuudenhaluisina olemme kuitenkin liian laiskoja niitä poimimaan ja niimpä kymmenen tunnin lentomatkojen päästä lennätetään viitseliäämpiä ihmisiä niitä keräämään.
Samaan aikaan toimeentulotuki virtaa valtion kukkarosta liian monen suomalaisen, kotisohvallaan työttömyyttä valittavan tyhjäntoimittajan kukkaroon. Mielestäni pitäisi ryhtyä kunnon ryhtiliikkeeseen; kaikki terveet, työkykyiset toimeentulotuen saajat (ja muutkin työttömät) vaan marjametsään lisätienestiä hankkimaan.
Toki lääkärintodistuksella tai erityisanomuksella (esim. sairaat, yksinhuoltajat, joka ei lapsiensa takia pääse metsään) tuo toimeentulotuen kumoaminen voitaisi joissakin tapauksissa peruuttaa.
Kommentit (64)
lapsetkin voisivat osallistua näin perheen elättämiseen, vai mitä?
marjoja poimimaan, bussimaksuihin menee vähintään 20 euroa per kerta.
lapsetkin voisivat osallistua näin perheen elättämiseen, vai mitä?
Marjametsässä jo pienenä kyykkinyt mutta sossuun meno niin häpeällistä, että nälkään olisimme mieluummin kuolleet, mutta emme kuitenkaan, koska olimme ahkeria ja työtätekeviä ja säästäviä joita sanoja nykylaiskimukset eivät edes tunne...
Vanha provo. Vanha aihe.
Sitä paitsi Suomessa on ns. jokamiehen oikeus, eli jos olet huolissasi siitä, että hyvät marjat jäävät käyttämättä, niin voithan itsekin mennä poimimaan niitä.
Vai toimitaanko vanhan ohjeen mukaan: opettele tuntemaan sienet. Poimi vain niitä sieniä, joita tunnet.
Olen itse todella köyhästä perheestä (äiti lasten kanssa kotona, isän tulot ei tuhattakaan euroa kuussa), mutta ei meillä mistään toimeentulotuista oltu kuultukaan!
Äidin kanssa kerättiin kesälomat marjoja, myytiin tutuille tai marja-autoon ja me lapsetkin saatiin omaa taskurahaa (meidän keräämien marjojen rahat ei todellakaan menneet perheen yhteisiin menoihin, vaan saimme ostaa niillä omia juttujamme, leluja yms.)
Nyt vanhemmiten olen vasta alkanut tajuamaan, miten viitseliäs oma äitini on ollut ja kuinka helpolla nykyään ihmiset pääsevät, ilman että tarvitsee yrittää!
Ja mitä pahaa siinä marjojen keräämisessä on? Metsähän on parasta terapiaa kaikille; saa liikuntaa, mielekästä tekemistä, niitä lisätuloja jne.
Ja tiedän mistä puhun; nytkin rahoitan opintojani olemalla kaupan kassalla kesätöissä, mutta iltaisin minut kyllä löytää etsimässä (verottomia) lisätienestejä metsästä.
Parin vuoden kuluttua valmistuessani tienaan toivottavasti niin paljon, että minun tarvitsee kerätä enää marjoja (töiden lisäksi) itselleni ja tutuille.
AP
mutta sossuun meno niin häpeällistä, että nälkään olisimme mieluummin kuolleet
on jo suoranaista tyhmyyttä kirjoitella tuollaista. On se hassua, että ihmiset vaikka varastavat mieluummin kuin antavat lapsensa kuolla nälkään, mutta silti joku esittää, että lain mukaan itselle kuuluvan sosiaaliturvan nostaminen olisi niin noloa, että mieluummin sitten vaikka kuolee sankarina.
Tiedätkö, tuollaisilla teksteillä loukkaat eniten niitä ihmisiä, jotka ympäri maailman ihan oikeasti kuolevat nälkään ja joutuvat katsomaan lapsensa nälkäkuolemaa. Veikkaan, että heistä jokainen olisi mieluummin hakenut toimeentulotukea ja tuomitsisi tuon kaltaiset kirjoittelut kuin ajattelisi, että oma kohtalo on jotenkin "ylevä", kun ainakin kuolee "omillaan".
.. en tiedä kyllä, en tainnut kovin hyvin onnistua.
Mutta seison kyllä viimeiseen asti sanojeni takana: ehkä sekin sopisi, että toimeentulotukien saajat saisivat pitää toimeentulotukensa, mutta jollain heidät pitäisi saada ymmärtämään, että kannattaisi yrittää! Monet asiat (kuten köyhyyskin) on kuitenkin omista valinnoista ja viitseliäisyydestä kiinni, vaikka kaikilla ei olekaan samaa alustaa jolta elämään ponnistaa.
AP
Vanha provo. Vanha aihe.
Sitä paitsi Suomessa on ns. jokamiehen oikeus, eli jos olet huolissasi siitä, että hyvät marjat jäävät käyttämättä, niin voithan itsekin mennä poimimaan niitä.
Kuinkas monta työtuntia pitäisi tehdä normaalilla poimintavauhdilla, että saisi kasaan vaikka 1500 eur /kk? Ja maksetaanko takuupalkka myös - entäs, jos joku on jo tyhjentänyt meidän lähimetsät?
marjojen poimiminen tai mikä vaan "alempiarvoinen" työ häpeällistä?
Sitä paitsi Suomessa on ns. jokamiehen oikeus, eli jos olet huolissasi siitä, että hyvät marjat jäävät käyttämättä, niin voithan itsekin mennä poimimaan niitä.
Jos vaan jaksaa kerätä vaikka 8 tunnin työpäivän jälkeen vielä 4 tuntia mustikoita (ja on hyvä paikka), niin niillä tienaa lähemmäksi satasen. Ja niillä maksaa monen viikon ruoat talvella.
AP
AP
mutta nyt aikuisena en kyllä lähtisi sinne itikoiden syötäväksi ja kantamaan niitä ämpäreitä. Varsinkaan suolle.
maksaneet ansiosidonnaista töissä ollessa? Siirtäisikö tuo aika kuluvia päiviä kuten työnteko? Entä elokuun jälkeen, tulisiko korvaukset vasta seuraavan kerran syyskuun lopussa?
Olisiko tämä sovellettavissa myös työssäoleviin, kuten syyslomat ennen perunannostoineen?
Jos työssäkäyvä käy lomallaan mustikassa tulisiko lomarahoista vähentää se?
ja on ahkera, niin marjaa voi saada kahdeksassa tunnissa esimerkiksi 50 litraa/hlö, joka on euroissa satasen luokkaa. Eli ei mitään ruhtinaallista palkkaa, ja tuohon todellakin tarvitsee olla vikkelät kintut ja taipuva selkä! (itselleni kuitenkin ihan perussaalis)
Ja joo, tuohon ehdotukseeni kyllä liittyy ongelmia;jonkinlainen takuupalkka systeemi pitäisikin olla, että mentäisiin vaikka sossutätejen kanssa yhdessä metsään ja katsottaisiin, että kaikki yrittää:) eikä ketään jätettäisi nälkään kuolemaan, tietenkään.
AP
Kuinkas monta työtuntia pitäisi tehdä normaalilla poimintavauhdilla, että saisi kasaan vaikka 1500 eur /kk? Ja maksetaanko takuupalkka myös - entäs, jos joku on jo tyhjentänyt meidän lähimetsät?
ihan hallitsemattomaan paniikkiin hirvikärpästen takia? :(((
Lähtisin mieluusti marjametsään, mutta noi ötökät saa mut melkein psykoosiin.
Mies tekee pelkällä provikkapalkalla töitä ja kävi niin ikävästi, ettei heinäkuulle tullut euroakaan palkkaa maksuun. Minä kotiäitinä viiden pienen lapsen kanssa (työpaikkaa ei ole, jonne voisi palata). Aika paljon pitäis pystyä marjoja poimimaan että kykenisi heinäkuun vuokran maksamaan ja vielä perheen elättämään...
Vaikka provohan tuo ap:n juttu oli.
lapsetkin voisivat osallistua näin perheen elättämiseen, vai mitä?
No ne lapsethan on jo valmiiksi siellä virikehoidossa niin että ei niitä sinne metsään tartte raahata.
kerättyä vaikka 1500 e edestä marjoja ja niin käytännössä siitä jäisi puolet käteen soviteltuna päivärahana. Auton tuo vaatisi, jos olisi hyvä bisnes niin kyllä sitä tekisi aika moni.
"marjaa voi saada kahdeksassa tunnissa esimerkiksi 50 litraa/hlö, joka on euroissa satasen luokkaa. Eli ei mitään ruhtinaallista palkkaa, ja tuohon todellakin tarvitsee olla vikkelät kintut ja taipuva selkä! (itselleni kuitenkin ihan perussaalis)"
Mutta eikös marjat saa myydä verotta ja ilmoittamatta työkkäriin tai soskuun?
kyykyttämään köyhää. (ja en saa toimeentulotukea)