en laskis postin hakua kotityöksi :)
Kommentit (6)
okei joo, jos matkaa on kilsa tai enemmän
mutta kuka hullu asuu niin, että postilaatikkokin on jossain helvetin kuusessa?
Käy joko kävellen tai pyörällä joka päivä hakemassa postin laatikolta joka on meiltä 500m päässä risteyksessä. Matkaa tulee siis kilsan verran.
Kaupungissa kun asuttiin lasten ollessa pienempiä laskin kyllä myös toisella puolella talonyhtiötä sijaitsevalla postilaatikolla käymisen kotityöksi. Matkaa kertyi ehkä sellainen 400m kaiken kaikkian kun siellä kävi.
Jos itse käyn laatikolla en laske sitä kotitöihini. Lapsille se kuitenkin mielestäni on kotityö, eipä heille niin usein postiakaan tule että pelkästään siitä ilosta juoksisivat kilpaa laatikolle! :D
kotimammat böndeltä, joiden päivän urheilu on postin noutaminen laatikolta.
mutta kun kuuntelee lapsia ikähaarukassa 5-15 niin se on takuulla yksi hoidettava homma. Tosin monesti aika mieluinen kotityö, mutta työ kuitenkin. Meillä vastuun on ottanut niin ikään syksyllä kouluun menevä 7 vuotias, joka samalla harjoittelee avainten ja oven kanssa pelaamista.
kyllä minun vanhempieni luona (ja myös minun mummolassa) maalla posti pitää hakea sen verran kauempaa, että sitä pitää lähteä hakemaan. Varsinkin viikonloppuna sanomalehti tulee aika kauas (ainakin näin kerrostalossa asuvan näkökulmasta).