Mitä tarkoittaa 1,5-kerroksinen talo? ev
Kommentit (16)
Meilläkin on tuollainen talo, eli yläkerrassa katon lappeet leikkaavat huonekorkeutta huoneen laidoilta. Ja pohjakerroksessa ei ole vaadittua huonekorkeutta.
yläkerran seinät eivät ole täyskorkeat.
tätä olen miettinyt.
Onko jollain tarkkaa tietoa?
sulle vastattiin.
tätä olen miettinyt. Onko jollain tarkkaa tietoa?
eli yläkerran seinät eivät ole täyskorkeat.
eikös se vaikuta sitten samalla myös siihen, miten talon pinta-alaa lasketaan? Että asuinpinta-ala on sellaista, jossa on tietyn korkuinen katto, vai olenko ihan hakoteillä :)?
AP
1½ -kerroksinen pinta-ala lasketaan niin, että alakerrassa on täydet neliöt ja yläkerrasta lasketaan vain se ala, jonka seinän korkeus on vähintään 1,6m, eli huoneiden sivuseinät ovat usein katon kaltevuuden suuntaisia ja matalia. Ts. yläkerran seinien korkeus vaihtelee 1,6-2.5m välillä.
1½ -kerroksinen pinta-ala lasketaan, että alakerrassa on täydet neliöt ja yläkerrasta lasketaan vain se ala, jonka seinän korkeus on vähintään 1,6m, eli huoneiden sivuseinät ovat usein katon kaltevuuden suuntaisia ja matalia.
se ei kerro seinien korkeudesta eikä rinne/tasamaaratkaisusta mitään. Kyse on vain ja ainoastaan asuinpinta-alan suhteesta eri kerroksissa. Eli kakkoskerroksessa on asuinpinta-alaa tasan puolet siitä, mitä ykköskerroksessa on. Samoin esim 1 ja 2/3 -talossa yäkerrassa on asuinpinta-alaa 2/3 siitä, mitä alakerrassa on.
ASuinpinta-alaan ei sit lasketa tilaa, joka on matalampaa kuin 1,60m tai jossa ei ole ikkunaa.
voihan alakertakin olla puolikas, jos mennään rinnetalossa yläkertaan sisään ja alas ei mahdu rinteen takia koko kerrosta vaan pelkästään puolikas.
voihan alakertakin olla puolikas, jos mennään rinnetalossa yläkertaan sisään ja alas ei mahdu rinteen takia koko kerrosta vaan pelkästään puolikas.
Kun näistä puolikkaista puhutaan, ei kyse ole lattiapinta-alasta vaan huonekorkeudesta. Harvemmin rinnetalon alakerrassa kuitenkaan on 1,60 metria matalampia tiloja.
...tarkoittaa parvellista taloa, siis parven pinta-ala vajaa- tai noin puolet alakerran vastaavasta :)
Ilmeisesti olin jotenkin kärryillä kuitenkin..
ja lappeen on alakertaa ylempänä.
josta osa puoli kerrosta korkeammalla? En siis tiedä, mutta näin arvaisin.