Sisustusapua! Olohuoneen raikastus...
Olosuhteiden pakosta olohuoneen vallitsevat elementit on meillä nyt punainen iso sohva, harmahtava lattia ja mustat matot, valkoiset seinät ja katto. Tästä tulee jotenkin niin ääägh-olo, tunkkaista ja kylmää... Haluaisin jotakin raikasta ja toisaalta "kotoisaa", tila on aika iso ja saisi lapsiperheen olohuoneena olla vähän epämuodollisempi ja enemmän tätä päivää (kun nyt tuntuu että ollaan jossain menneessä vuosikymmenessä vaikka sinänsä materiaalit on "moderneja"). Sohva on tosin sellainen vähän kurvikkaampi "romanttinen" kaarevine käsinojineen, helmakankaineen ja irtotyynyineen. En vain keksi mikä on sellainen väri (tai mitkä värit), jotka tuon puna-musta-harmaan voisi raikastaa! Sitä väriä voisin heitellä sitten verhoihin, tai seinälle tauluihin ja sohvalle/lattialle tyynyinä, jos vain keksisin miten sen toteutan. Paljon kaikkea väriä vaikka raitoina, vai joku yksi tarkkaan harkittu sävy jostakin sinertävän vihertävästä (punaisen vastaväri? ja ainakin määritelmällisesti raikas...)?
Voi olla että tumma lattia ja tummat matot on se ratkaiseva tekijä, joka tämän ahdistavan tunnelman tekee, ja sille ei nyt hetkeen voi mitään. Toivottavasti joku osaisi ideoida raikkautta :)!
Kommentit (13)
http://www.interior-design-it-yourself.com/images/living_red_sofa.jpg
http://www.oldtownfurnitures.com/images/red-sofa600.jpg
http://eclecticrevisited.files.wordpress.com/2010/04/red-sofa-living-ro…
http://www.interiorandproperty.com/wp-content/uploads/2010/09/Welcome-G…
http://designersofabed.com/wp-content/uploads/2010/09/Red-Sofa.jpg
Ikealla on yksi hyvä, vai vaatisko se modernimman
punaisen sohvan?
tuon yhden vastaajan linkkejä, joten en tiedä mitä hän ehdotteli, mutta oma ehdotukseni on tavallaan eri kantilta kuin keksiä uusi väri noiden tilalle:
Hauskuus.
En tarkoita mitään tylsiä mukeja joissa lukee Minäkö söpö näkisitpä äitini.. Vaan yllättäviä elementtejä, joita löytyy kierrätyskeskuksista, roskislavoilta jen. Heti tuli mieleen esim vanha CocaCola-valomainoskyltti (aito, ei krääsäkopio tiimarityyliin) tai joku liikennemerkki tai vaikkapa muutamasta lecaharkosta tai tiilestä tehty lehtihylly tms. Ideana siis luovuus, hauskuus, hulluttelevuus.
Se "nitistää" kyllä tummat lattiat ja tuo kodikkuutta ja eloa. Vaatii rohkeutta ja oman persoonan likoon laittamista, muttei välttämättä paljon rahaa (ellet sitten sorru johonkin upeaan huutokauppa tai antiikkilöytöön....)
Kiitos vastauksista :). Linkeistä löytyi inspiraatiota myös, ehkä yksi ongelma tässä huoneessa nyt on monotonisuus, mustat on mustia, harmaat melkeinpä tasaista harmaata ja sohvakalusteet on samaa punaista.
Kakkoselle, hyvä kun paikansit "kasarivivahteen" mattojen/lattian väriin, sieltä se tosiaan tuntuu tulevan :). Kasarivivahdekin oli ihan osuva termi! Nyt kun katson huonetta tarkemmin, niin eipä siellä kasarivivahteet lopu lattiaan :D... En tiedä osaanko välttää kasaria enää, kun on näin pitkälle näköjään tullut sitä suosittua ihan huomaamatta.
Kyllä periaatteessa mattojen vaihto on mahdollista, jos niille löytyy joku muu paikka huushollista. Ongelma on myös hieman tuo budjetti, kun tämä yhdistelmä on väliaikainen (joskin hamaan tulevaisuuteen asti, eli en tiedä missä vaiheessa päästään tekemään ihan alusta asti uusiksi), ja sohva on luultavammin se mikä ensimmäiseksi vaihtuu, niin se taas vaikeuttaa hieman muita sohvakalustuksista riippuvaisia muutoksia.
Myös mustavalkoraidallista Ikean mattoa katselin jossain vaiheessa :D. En tiedä kuitenkaan auttaisiko se tässä tilanteessa, ehkä hieman ainakin epämuodollisempaan suuntaan veisi sisustusta. Ja onhan siinä taas uusia harmaan sävyjä kuitenkin.
Ja varmasti tuo hauskuus-elementtikin täytyy ottaa käyttöön, koska nyt olohuone näyttää niin persoonattomalta.
Miltä kuulostaisi teidän mielestä, jos lähtisin ostamaan joitakin värikkäitä isokuvioisia kankaita, joissa on hieman mustaa ja valkoista mukana skarppaamassa, vähän sitä punaistakan sitomassa kokonaisuutta, ja sitten lisäksi kaikenlaista piristeväriä, vähän ehkä Iittalan Origo-kuosin tyyliin raitana tai graafisena kuviona, eli mitä vaan kombinaatiota oranssia, keltaista, pinkkiä, vihreää, limeä, sinistä, lilaa eri sävyissä, ei näiden muiden värien osalta mitenkään sävyiltä mätsättynä (vai pitäisikö nimenomaan olla saman sävyistä, vaikkakin eriväristä?). Ja näistä tekisin sitten vaikka niitä isoja tyynyjä, ja verhoiksi laittaisin nyt ensi hätään valkoista, raikastaisiko se?
ja itse kun inhoan sellaista liian stailattua sisustusta (vaikka olenkin tavallaan ammattilainen, tai siis teen työssäni myös sisustuksia, lavastuksia jne) niin se ehdoton clou tai persoonallisuus tai siis TUNNE tulee juuri siitä että jokin tyyli tavallaan rikotaan. Kaikkien meidän ei tarvi olla peppipitkätossuja, mutta kaikissa meissä on myös muuta kuin yhtä väriä/tyyliä. sitä omaa enemmän esiin!
Joulun jälkeen tuli kamala villitys saada jotain raikasta,ostin 2 isoa vaaleaa mattoa ja vaaleat verhot.Nyt laitoin harmaiden sohvatyynyjen lisäksi limenvihreitä ja ihan kivasti ilme raikastui
sohvaa vastapäätä olevan seinän punaiseksi ja sitä vasten nojailemaan valkoisia kalusteita, esim. IKEAn Billy tai vastaava. Muutenkin paljon valkoista, esim matot ja verhot valkoiset joissa vaikka punaiset nyorit (ottaa vähän siitä romanttisesta sohvasta samaa tyyliä). Sohvalle vaikka hauskoja monivärikkäitä virkkaamalla tehtyjä tyynyjä. Sohvan lisäksi pari isoa, värikästä tyynyä lattialle lapsille ja muutenkin...
Katonrajaan voisi maalata pienen punaisen boordin (raidan) koko huoneen ympäri, se alentaa tilaa ja antaa kodikkuuden tuntua...
samanlaisesta kankaasta verhot tai paneeliverhot, joss yksi paneelli olis kirjava ja muut värit otettu siitä kankaasta. En maalaisi seiniä. Sitten joku hauska värikäs yksityiskohta tai pari.
on paljon hienoja kankaita, esim. ruutukaava. Se sopisi hyvin mustan-harmaaseen olohuoneeseen jossa punainen sohva.
Se hauskuus tulee minusta (huom.) myös siitä, etteivät kaikki tyynyt ole samanmallisia. Jo yksi erimallinen tyyny voi toimia piristävänä tekijänä. Alla olevissa linkeissä simppelimpää ja rönsyilevämpää versiota... :)
Minusta suunnitelmasi kuulostaa kivalta!
T. Sama aiempi linkittäjä
http://hollywest.typepad.com/blog/WindowsLiveWriter/sofa_pillows.jpg
http://www.livingroom-sofas.com/wp-content/uploads/2011/02/Sofa-Pillows…
http://www.homeinteriorwarehouse.com/blog/images/Rich_creme_sofa_with_l…
Hei!
Isokuvioisia tyynyjä sohvalle muhkeuttamaan ja väriä antamaan. Verhot jotain vaaleaa, leveät ja pitkät! Vaaleita kankaisia iso kupullisia pöytävalaisimia. Ikeasta saa todella edullisesti ja jos myöhemmin sisustukset vaihtuvat niin lampun kupua vaihtamalla saa sopimaan uuteenkin tyyliin. Verhon sävyisiä erimittaisia kynttilöitä ja viherkasveja, nekin ottaisin verhon sävyisinä ja jonkin piristevärin poimisin sohvatyynyistä. Itse tykkään viikonloppuisin ostaa olohuoneeseen ja keittiöön jotain kukkia, nekin ovat ihana piristys, valkoiset tulppaanit ovat suosikkejani :) Mukavia sisustus hetkiä! Tulethan kertomaan millaisiin ratkaisuihin päädyit!
Verhot onkin sitten ihan oma haasteensa, kun en ole oikeastaan ikinä osannut verhoja suunnitella ja meidän huoneessa on vielä verholautakin :D... Paneeliverhot mielestäni ei tähän tilaan käy, valitettavasti, koska ne olisi niin helpot toteuttaa, mutta ne ehkä korostaisi liikaa tätä kulmikkuutta.
Löysin (linkittäjän innoittamana ;) ) tällaisen kuvan, kun hain harmaata olohuonetta: http://images.cb2.com/is/image/CB2/bollasofaslotcoffeetblFC10?$sharelar…$ Sattumalta se olikin juuri tuo Marimekon Siirtolapuutarha-kuosi, jota ajattelin ainakin joihinkin tyynyihin, koska nuo kukat on niin suuria, että yksittäisissä tyynyissä ne ei juuri edes erotu. Tulee vain hauskaa monimuotoista graafista kuviota, mustaa, valkoista ja vähän väriä.
Tuossa kuvassa on muutenkin aika paljon samoja elementtejä kuin meillä, ainakin jos hieman käyttää mielikuvitusta... Harmaata, mustaa ja valkoista, laatikkomuotoa ja sitten sitä on kevennetty pienillä monenkirjavilla väripisteillä. Meidän sohva voi edustaa mielikuvissani tuota punaista kaarevaa valaisinta :D. Tuossakin kuvassa on vaalea matto, joten luulen että seuraavaksi tätä huonetta muutetaan budjetin salliessa niin, että matto ja sohva vaihtuu neutraalimman värisiin, ja toivottavasti ne uudet (vielä tekemättömät) koriste-/istuintyynyt jää.
10 ehdotti seinän maalausta ja valkoisia kalusteita, se olisi varmasti hyvä idea muuten, mutta kun tuo punainen sohva on tässä vain ns. hätävararatkaisuna, eikä punaista ole meillä täällä juuri missään muualla. Mutta muuten tulee mieleen 10 kuvauksesta yksi Ikean "mallihuone", jota itsekin katselin sillä silmällä, että siinä on saatu punaisesta "helmasohvasta" ihan kivan raikas ja kodikas kokonaisuus.
Se tuossa edellä linkittämässäni kuvassakin on tietysti, että ei se oikeastaan ole lainkaan kodikas. Mutta ehkä sitäkin puolta tuo sitten ne 14 mainitsemat viherkasvit ja leikkokukat. (Ja tietysti lasten lelut lattialla ja pyykkikorit huoneen nurkassa.)
Noissa väreissä ei ole muuten mitään vikaa, se musta tuolla tavalla käytettynä tekee sen kasarivivahteen. Laittasin lattialle helmenharmaat tai luonnonvalkeat matot ja sitten tehosteväriksi jotain limeä tms.
Mutta tätä neuvoahan sä et halunnut.