Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mies "hoitaa" lasta, mutta ei lääkitse :(

Vierailija
25.10.2010 |

Taas sama taistelu. Lapsella on kurkunpääntulehdus, kuumetta jne. Mieheni pihistelee särkylääkkeistä ja ihmettelee kun lapsi ei syö.



Taas tämä sama vänkääminen. Mulle on lastenlääkärit ja monet sairaanhoitajat ohjeistaneet, että kipulääkkeiden kanssa ei pihistellä kun lapsi on kipeä. Lääkitsemätön kipu on suurempi paha, kun muutaman päivän ajan nautittu kipulääkitys silloin tällöin.



Mua vituttaa. Miten helvetissä mä saan taottua mun miehen kaaliin, että kun lapsi on kipeä, hänelle tulee antaa säännölliseti lääkettä.



Mur. Är. Pur.



Muilla yhtä urpoja miehiä?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
25.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soitto lastensuojeluun auttaa usein kummasti.

Rakentavampia ehdotuksia?

Vierailija
2/3 |
25.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löydätkö netistä tai kirjastosta tieteellisiä tutkimuksia, joissa todetaan että lapselle on syytä antaa kuumeisena ja kipeänä särkylääkkeitä? Ehkä myös tieteellisen tai muuten vakavasti otettavan lehden artikkeli voisi tehota.



Tällainen lähestyminen tehoaa ainakin minun älylliseen ja järkeä korostavaan mieheeni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
25.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset


Meillä mies pihistelee kanssa herkästi lasten lääkitysten kanssa. Tai kyselee josko kokeiltaisiin taas vähentää astmalääkitystä jne.



Sitten kun itse hoitaa yön lasta joka itkeskelee kipuaan tai astmaa niin sitten ymmärtää lääkkeiden tarpeellisuuden. Toisaalta välillä on sitten pystyttykkin vähentämään astmalääkityksen annostusta jne kun olen vaan uskaltanut kokeilla (lääkärin luvalla toki).



Istu joskus rauhallisesti miehesi kanssa alas ja kysy miksi hän ei haluaisi antaa noita lääkkeitä. Ehkä hän pelkää mitä haittavaikutuksia niillä on tai jotain muuta. Älä syyttele vaan kerro rauhallisesti miksi sinusta kannattaisi antaa noita lääkkeitä. Ja mitä lääkäri on sinua ohjeistanut. Ja sopikaa sitten linjasta (ja anna miehenkin sanoa mielipiteensä ja vaikuttaa asiaan muuten ei ole kyse sopimisesta) siis tyyliin annetaanko särkylääkettä pieneen kuumeeseen, kurkunpään tulehdukseen (ei kait auta siihen mutta toki jos on kuumetta tai muuta kipua niin siihen kyllä), vai mihin.



Joskus kumpikin ajaa parisuhteessa omaa näkemystään niin kovin että toinen vastustaa jo siksi kun toinen tuntuu olevan jo melkein fanaattinen oman näkökantansa kanssa. Aseet alas ja rauhallista keskustelua. Anna sinä ensin vähän periksi niin miehesikin sitten helpommin kuuntelee oikeasti sinun näkökantaasi.