nyt loppui kärsivällisyys
poikaa on kiusattu jo ala-asteella saman luokkakaverin toimesta. Yläasteelle siirryttäessä oli hetken rauhallista ja taas se alkoi. Lippistä tungetaan roskiin, nimitellään, tuupitaan. Tänään oli viimeinen niitti: kiusaaja oli repäissyt bussikortin pojan kädestä ja viskannut sen päin naamaa. Tuloksena vertavuotava vekki nenänvarressa. Olisi ihan hyvin voinut osua silmään. Perkele!
Huomenna soitetaan opettajalle ja saa kutsua palaveriin kiusaajan vanhemmat. Vaadin että toinen siirretään, ei väliä minne ja että perheestä tehdään sosiaaliviranomaisten toimesta tilannekartoitus.
Kommentit (4)
on puhuttu asiasta ennenkin, poikia on pidetty erillään, mutta opettajat vaan levittelevät käsiään.
vaikka lapsensa onkin kiusaaja, tarviiko sosiaaliviranomaisiin ottaa yhteys?
Hyvä, että vihdoin alat vaatimaan sentään jotain.
kiusaaja on varsinainen sosiopaatti, jonka vanhemmat ovat luovuttaneet jo ajat sitten. Haluan selvityksen millä he estävät lasta vahingoittamasta muita.
ap
Mutta miksi et soittanut poliisille, tuohan ON pahoinpitely ja jos jäljet on näkyvissä (?) niin ehsottomasti rikosilmoitus. Ja jos tuota on oikeasti noin kauan kestäny, niin miksi ihmeessä toimit vasta nyt?