Voiko olla virtsteitulehdus?
4-vuotias tyttö kävi aamulla puolen tunnin sisällä kolme kertaa pissalla, joista kahdella jälkimmäisellä kerralla ei tullut pissaa, sanoi vaan että koskee kun pissaa.
Nyt sen jälkeen käynyt normaalisti pissalla, pissaa tulee ihan reilusti mutta sanoo että koskee pissatessa "kuin kirppu kävelisi", näin kuvaa tuota tunnetta.
Ei ole mikään kova kipu, ei itke tai ole tuskainen.
Jos pissaamisen välillä kysyy että sattuuko nyt niin vastaa joko kyllä tai ei.
Muuten ihan reipas ja hyvävointinen, ei kuumetta.
Veisitkö lääkäriin? Huomenna pitäisi lähteä syyslomareissulle niin mietin että pitäisikö tutkituttaa varalta jo tänään, voivatko vti:n oireet olla noin epämääräisiä ja lieviä?
Terkkariin pääsisi vaan päivystykseen joten yksityiselle olisi vietävä.
Kommentit (3)
lääkäriin ja pian, jos kerta lomailemaankin olette menossa. Se on niin kaamea tauti ettei sitä kestä jos pahenee, lääkettä äkkiä pikkuselle jos se sitä on.
Eli ei välttämättä tarvii lääkärille asti mennä vaan voi hyvinkin riittää että hoitaja katsoo pissanäytteen ja jos siinä on tulehduksen merkkejä niin sitten lääkärille! Tai pyytäkää labraan lähete!
Aika pian menisin lääkärissä käymään. virtsatietulehdus voi niin helpolla pahentua ja "mennä munuaisiin".Yhdellä tutulla ehti muuttua verenmyrkytykseksi 4 päivässä koska sai väärän lääkityksen.