Mitä teette jos huomaatte kotimatkalla /kotona että
vaunuihin on vahingossa jäänyt joku pieni juttu kaupasta (esim. kurkku, suklaapatukka)? Menettekö kauppaan maksamaan sen?
Kommentit (7)
Tietenkin, jos se ois ollut joku kalliimpi juttu, ni oisin varmasti palauttanut.
Mutta tarkistaisin huolellisesti seuraavilla kerroilla ja jos siis kyseessä pieni ja halpa juttu.
Joskus tässä parkkipaikalla huomasin kärryyn jääneen voipaketin ja palasin maksamaan. Kassa oli aivan ihmeissään. Ilmeisesti moni ei siis palaisi.
Toisaalta en myöskään jaksa mennä etsimään / hakemaan kassalle jäänyttä jo maksettua tuotetta jos ei ole joku kallis juttu. Esim. olen unohtanut lukemattoman määrän hiivapaketteja, maustepusseja, suklaapatukoita jne. Kotona on tullut sitten ihmeteltyä että mihin se jäi ja kun tarkistaa kuitista niin maksettuakin ko. tuote on tullut.
kymmenen kilon kinkku, viijen kilon lohi ja kolome kilon pötkylää venäläistä meetvurstii. Enkä sanont mittää!
Tytto oli laittanut sellaisen puutarhavalineen, pienen ja ei niin arvokkaan. Vein takaisin silla en olisi silla tehnyt mitaan.
Yleisesti ottaen jos olen jo kotona niin en mene takaisin. Autolta viela voisin menna. Eli en ole koskaan mennyt kauppaan maksamaan jos olen vasta kotona huomannut.
Taannoin huomasin autoa lastatessani, että turvakaukalon alle oli jäänyt purkkapussi, en viitsinyt raahautua takaisin.