milloin ja miksi aloit juomaan kahvia?
Kommentit (20)
Töissä sai pitää kahvitaukoja vain jos joi kahvia. Siitä se sitten alkoi.
huvikseen, tai varmaan siksi kun niin kätsyä kahvikekkereillä suvun seurassa juoda itse asiassa kahvia :)
Siitä asti olen juonut satunnaisesti, erityisesti väsyneenä. Nyt jo puolen vuoden ajan on mennyt yksi kuppi aamuisin, kun kumppanini juo aamukahvin.
MEnin aina koulun jälkeen koulun lähellä asuvalle kaverille, koska asuin itse kaukana ja vietin kaverini kanssa aikaa bussia odotellessa ja hyppytunneilla. Siellä oli aina kahvia tarjolla.
Aikani kieltäydyin, koska kahvi haisikin niin pahalle. Pikkuhiljaa totuttelin pieniin annoksiin, koska tuntui tyhmältä katsella vierestä enkä halunnut olla se ainoa, jonka takia piti keittää teetä.
Meni sen oppimiseen aikaa, mutta nyt on vaikea tajuta miten olen voinut elää ilman kahvia.
Olen aina tykännyt kahvin hajusta ja kun huomasin, että kahvi oikeasti piristää hetken aikaa niin aloin juoda säännöllisesti.
aloin odottaa esikoista ollessani 29v. Raskaana ollessani minun alkoi tehdä kahvia mieli, ja sitä piti saada duunissa joka iltapäivä kaffetauolla. Sen jälkeen olen juonut kahvia jo 8 vuotta, myös seuraavat raskaudet...
Mummojen kanssa kahvien juominen kuului työnkuvaan. :) Onneksi mummojen kanssa juotiin mahdottoman hyvää vanhan ajan pannukahvia!
Iltapäiväkahvit joka päivä mummin kanssa on yksi lapsuuteni parhaimpia muistoja. Kahvissa oli puolet maitoa ja lusikallinen sokeria.
Vieläkin saan siitä samasta fiiliksestä kiinni kun kiireisen päivän jälkeen lösähdän tuoliin, otan kahvikupin ja lehden eteeni ja rentoudun.
mutta taisi puolet olla maitoa. oli hyvää.
nykyään juon paljon vähemmän kuin esim. 15v sitä keitettiin kokoajan. nyt jos on päivän juomatta edes sitä vähää niin alkaa pään särky.
Jos kahvi maistuisi sille, mille tuoksuu, voisin juodakin.
Kahvi on mielestäni pahaa. Ei voi mitään. Haluasin juoda kaikkia ihania latteja jne. Etenkin kun juon HYVÄÄ teetä - sitä saa harvoin muualla kuin kotonani...
Ainiin - juon kyllä kahvia silloin, jos sen seassa on runsaasti Vana Tallinna -likööriä ( :
ja varmaan siksi kun kaikki muutkin joi.
Mä aloin juomaan kahvia 13v:nä mä mastoin sitä 8v maidon ja sokerin kanssa, mutta en silloin tykännyt siitä, juon 7-10 kuppia päivässä. Ja aina pitää olla maitoa kahvissa mutta ei ikinä sokeria olisin ehkä tykännyt kahvista 8v:nä jos olisin jättänyt pois sokerin silloin
Mummo opetti minut juomaan kahvia tarha-ikäisenä. Aamuisin oli aina kahvia ja lämpimäisiä.
Aluksi join sitä maidon ja sokerin kera, nykyään mustana tai erikoiskahveja.
Tarhatädit olivat varmaan tyytyväisiä.
En ole ikinä juonut kahvia ja en pidä edes sen hajusta. Siedän hajua, mutta en pidä siitä. En juo edes teetä, jota aina tyrkytetään kahvin paikalle juotavaksi. En yleensäkään välitä ollenkaan kuumista juomista tai jotakin kuumaa mehua on kiva juoda pitkillä hiihtoreissuilla ja joskus kipeänä ollessa, mutta ei muuten.
Siskollani täsmälleen sama asia. Olen 45 vuotias ja siskoni on 50 vuotias. Mieheni alkoi juomaan 1-2 kupillista kahvia vasta joskus kymmenisen vuotta sitten, kun töissä ei oikein muutakaan juomista veden lisäksi saanut.
Parivuotiaana(silloin tais kupissa olla maitoa enemmän kuin kahvia). Ja siksi kun kaikkihan sitä joi.
Opettelin tuskalla 45v.
Pahaa kahvi on edelleenkin enkä ikinä juo mitää automaattikahvia tai juo kahvia kutsuilla.
Työpaikan kahvilassa osta latten joka aamu. Siis vähän kahvia paljon maitoa ja sokeria.
Kotona meillä ei ole kahvinkeitintä mutta miehellä jotain hifistelykoneita ja maidonvaahdotin.
Vaikka juon latten päivässä ei minusta koskaa tule kahvin ystävää. Lisäksi se saa vatsani sekaisin. Eli wcretki joka kupposen jälkeen 😑
Miksi-en tiedä :)