Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ihan sama onko häirikkölapsi huippuälykäs, häirikkö se on kuitenkin

Vierailija
09.04.2010 |

joten POIS NORMAALILUOKASTA PILAAMASTA MUIDEN OPPIMISTA!!!

Kommentit (24)

Vierailija
1/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja on lääkityksellä. On tosi kiva ja huolehtivainen, oikein mukava tyttö. Tytöllä ei tunnu olevan kovin samanikäistä seuraa, mutta aivan ihanasti huolehtii pikkusiskostaan ja sen kavereista, toimii isona siskona. Nytkin kulki pienempien kanssa palmusunnuntaina virpomassa, huolehti taustalla pikkuisten turvallisuudesta.

Vierailija
2/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tämä nyt liittyi adhd-ketjuun, niin mistä tiedät, että kaikki adhd-lapset häiriköivät?



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos eivät kerran yllä ADHD lapsen tasolle? Vai tarkoititko, et adhd siirrettäisiin johonkin erityislahjakkaiden luokalle? Olisiko sinun lapsesi ap siellä?

Vierailija
4/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

On häirikköjä ja on häirikköjä. Ne pahemmanlaatuiset häiriköt haluan pois normaaliluokasta. Mutta en näe sitä pahana, että siellä on joku levoton yksilö - kyllä minun lapseni pitää oppia keskittymään vaikeissa tilanteissa.

Vierailija
5/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

erityislahjakkaiden luokkia voitaisiin perustaa sitten, kun saataisiin ensin häiriköt pois tavallisista luokista omille ongelmaluokilleen. t: kakkonen

Vierailija
6/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

sillä eniten tästä perusopetuksen uudistuksesta tulevat kärsimään ne, jotka ovat hieman keskitason alle.



Vaatikaa että luokalle tulee riittävästi avustajia niin homma voi jopa toimia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

työpaikalla on huippuälykäs tyyppi, joka saa aikaan paljon enemmän kuin muut, mutta samalla heittelee työtovereitaan nitojilla ja laulaa koväänisesti kaksi tuntia putkeen, niin pitäisikö muut työntekijät siirtää omaan huoneeseen vai tämä huippuälykkö?

Vierailija
8/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä sanoa, että sun heitto avustajien vaatimisesta on aika epärealistinen ja osoittaa sun tietämyksen tason ikävästi. Avustajia ei saa vaatimallakaan, sille ei voi mitään.



Fakta on sekin, että moni pieni ja köyhä kunta pihtaa esimerkiksi siinä, että opettajat ja terveydenhuolto ovat yksinkertaisesti saaneet ohjeituksen olla myöntämättä diagnoosia oppimisongelmaisille vaikka taustalla olisikin sairaus tai siihen verrattava oireyhtymä. Diagnoosi nimittäin tarkoitaa sitä, että kunnan ON LAIN MUKAAN JÄRJESTETTÄVÄ ERITYISOPETUS ja koska nykyisin ongelmatapauksia on niin paljon, monen kunnan koulutoimi romahtaisi täysin.



Yhden lapsen erityisopetus tai ongelmatilanteen huomioiminen mm. avustajalla maksaa Kuntaliiton tuoreen tilaston mukaan keskimäärin 52000 euroa vuodessa. Jos pienessä kunnassa on kaksikin erityisoppilasta per vuosi, se tarkoittaa, että koko koulutoimen budjetti voi kaatua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan esimerkiksi Helsingissä ei saa henkilökohtaista avustajaa millään "miedolla" diagnoosilla. Itselläni on asperger-lapsi, jolle pitäisin likipitäenj Jumalan lahjana tai lottovoittona saada henkilökohtaisen avustajan, mutta ei ole mitään mahdollisuutta.



Henkilökohtaisen avustajan saaminen täällä edellyttäisi vakavaa toimintaestettä tai potentiaalista hengenvaaraa (vaikeahoitoinen diabetes, sydänvika, pyörätuoli...)



Yleensä adhd (tai as) diagnoosilla varustettu lapsi työnnetään normaaliluokkaan "integroituna eriyisoppilaana", mikä täällä stadissa tarkoittaa, että koulu saa hiukan eri rahaa niin, että luokassa (siis koko luokan käytössä, ei siis välttämättä keskity siihen erityislapseen) on koulunkäyntiavustaja käytössä 4 VIIKKOTUNTIA! Siis neljä! Kun tunteja on ekaluokkalaisellakin viisi kertaa se määrä.



Tai sitten nuo lapset tungetaan laaja-alaiseen erityisluokkaan, jossa on iloisessa sekamelskassa kaikki oppimishäiriöiset, ylivilkkaat, assit ja muut.



Paljon on mätää Suomenmaassa, mutta sitähän ei ap ymmärrä.

Vierailija
10/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarkoitat häiriköllä erityislasta? Jo on lapsellinen ja rajoittunut mielipide "normaalilta" aikuiselta (?) jota tuskin olet. Enpähän boi kun nauraa..



t. normaali häirikkö!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai erityislapsi joka häiriköi. ap

Vierailija
12/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

oma lapseni on normaaliluokalla vaikka on eritysluokkapäätös ja tämä vain siksi,että se on rehtorin visio,toki me haluttaisiin lapsi pienryhmään,muttei se onnistu. No nyt hän häiriköi siellä normiluokalla,tosin siellä häiriköi "normiluokkalaisetkin" diagnoosittomat sellaiset...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai erityislapsi joka häiriköi. ap


sitten olen samaa mieltä. Avauksesta sai sen käsityksen että taas poljetaan e-lapset maan rakoon. Hieno ajatushan tuo olisi, mutta ei varmaan resursseja sen toteuttamiseen.

Vierailija
14/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainahan häiriköitä on ollut ja kaiketi meistä monista luokkatovereista on kuitenkin tullut aivan tavallisia ja ymmärtäväisiä ihmisiä? toki erityisluokat ovat tarpeellisia, mutta kyllä normi emmi-aleksinkin täytyy oppia keskittymään omiin askareisiinsa ja suvaitsemaan erilaisia ihmisä. huippuälykkäät, jotka työpaikoille tulevat entisinä häiriköinä ovat yleensä jo lauleluvaiheen ohittaneita :) ja sopeutuneet työpaikkojen sosiaalisiin sääntöihin. ei mikään firma pidä multilahjakastakaan häirikköä kauaa palkkalistoillaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kusipäisyyteen sisältyy useimmiten myös kusipäisyys koulussa. Jos nämä kusipäälasten vanhemmat yrittäisivät kasvattaa lapsiaan, niin että lapset eivät pilaisi häiriköinnillään sekä omaa että muiden oppimista, koulut ehkä voisivat antaa myös erityisopetusta sitä ihan oikeasti tarvitseville erityislapsille!

Vierailija
16/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedätkö että 1-2-luokalla oppilaiden kypsymisasteessa on vielä hurjasti eroja? Siksi näitä kutsutaan alkuopetukseksi ja siksi niillä luokkakoot pidetään pienempinä. Todella suuri osa niistä lapsista jotka häiritsevät opetusta ekalla ja tokalla ja osa vielä kolmosellakin, oppii myöhemmin käyttäytymään paremmin ja sopeutuu normaalikouluun. Se tapahtuu kärsivällisen opetuksen, ohjauksen ja ihan luonnollisen kehityksen avulla.



Jos alkuluokilla levottomat siirrettäisiin saman tien erityisluokille se olisi paitsi kallista, lisäisi näiden hitaasti kyspyvien varaa kehittyä huonompaan suuntaan sopeutumisen sijasta. Levoton joukko kun lisää kaikkien levottomuutta. Paras ratkaisu olisi avustajien saaminen alkuopetuksen luokille, se helpottaisi opettajan työtä ja rauhoittaisi tilannetta muiden oppilaiden kannalta, mutta kokemus on osoittanut että jos on kyse normaalista lapsesta (lievä adhd tms ehkä, mutta normaali äly), tilanne usein tasoittuu ajan myötä muutenkin.



Pari ekaa kouluvuotta ovat yhtä paljon koulunkäynnin ja ryhmän sääntöjen kuin tietojen opettelua. Jos kolmoselle mennessä osaa lukea ja laskea, saa vielä hyvin kiinni muut, vaikka alku olisikin ollut takumpaa.

Vierailija
17/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kumpi sitten onkaan kunnalle edullisempaa.



Erityisluokka, jossa erityisopettaja + lapset tuodaan koulukyydillä.



vai



Lähikoulu normaaliluokka + 1 avustaja.

Vierailija
18/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

häiriköivä ihminen, oli lapsi tai aikuinen, ei ole koskaan älykäs. Älykäs ihminen ei häiriköi.



Ja tosiaan, häirikkölapset erityisluokille.

Tälläkin palstalla aina puhutaan ns. erityislapsista, miksei asiasta voi käyttää sen oikeaa nimeä: häiriintynyt lapsi!

Vierailija
19/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kumpi sitten onkaan kunnalle edullisempaa. Erityisluokka, jossa erityisopettaja + lapset tuodaan koulukyydillä. vai Lähikoulu normaaliluokka + 1 avustaja.


Siellähän on yksi opettaja ja yleensä 1 avustaja eli kunta pääsee kahden ihmisen palkkakuluilla.

Koulukyydit ovat kirkkaasti pienempi kuluerä kunnalle kuin se, että kymmenelle erityislapselle kullekin palkataan oma avustaja.

Kyllä nämä ratkaisut ovat pitkälti rahakysymyksiä. En tunne laajasta e-lapsien vanhempien tuttavapiiristäni yhtäkään, joka ei ilosta kirkuen ottaisi lapselleen henkilökohtaista avustajaa mieluummin kuin erityisluokkapaikkaa (joka toki sekin on yleensä parempi vaihtoehto erityislapsen kannalta kuin täysin ilman tukitoimia jääminen)

- muistaakseni nro 13/as-lapsen surullinen äiti-

Vierailija
20/24 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

häiriköivä ihminen, oli lapsi tai aikuinen, ei ole koskaan älykäs. Älykäs ihminen ei häiriköi. Ja tosiaan, häirikkölapset erityisluokille. Tälläkin palstalla aina puhutaan ns. erityislapsista, miksei asiasta voi käyttää sen oikeaa nimeä: häiriintynyt lapsi!

Älykkyyttä on monenlaista. Tosi on, että jos esimerkiksi oma asperger-lapseni olisi sosiaalisesti älykäs, hän ei saisi hepuleita rutiinien rikkoutumisesta (hän ei tosin hepuloi koulussa ollenkaan, on päinvastoin hyvinkin kiltti - mutta monet assit saavat hepuleita MYÖS koulussa). Sellaiset hepulit tietenkin häiritsevät muita ja altistavat assin kiusaamiselle.

Kyse on esim. juuri aspergerin ja adhd:n kanssa synnynnäisestä aivojen toimintahäiriöön liittyvästä sairaudesta, jota ei kasvatuksella synnytetä. Siinä mielessä lasta siis ei ole kotona HÄIRITTY eli hän ei ole häiriintynyt.

Mitatun älykkyyden kanssa kummallakaan esimerkiksi mainitsemallani sairaudella ei ole tekemistä. Aspergerissa tosin on tutkittu asiaa niin päin, että keskimäärin assit ovat normaaleja älykkäämpiä.

Omani esimerkiksi on matemaattisesti ja avaruudelliselta hahmotuskyvyltään hyvin lahjakas. Tutkittu on neurologien ja psykiatrien ja erityisopettajien toimesta aika perusteellisesti, joten tämä ei ole mutua. Oppii asiat (muutkin kuin matemaattiset) kertakuulemalta, eli akateemisesti pärjää varmaan erittäin hyvin. Mutta tarvitsee ohjausta siirtymissä ja suhteissa muihin lapsiin!

Älykkyys on siis hyyvinkin monimutkainen asia. Voi olla älykäs/taitava sosiaalisesti, voi omata matemaattista älykkyyttä, voi olla kielellisen päättelyn alalla älykäs...

- as-lapsen surullinen äiti -

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi neljä