Onko ASPARTAAMI turvallista?
Onko Aspartaami turvallista?
Donald "Kemikaali-Don" Rumsfeldin toimiessa kemikaaliyhtiö G.D. Searlen pomona 1983 - ja
Reaganin & Bush vanhemman hallitessa valkoista taloa - aspartaamin käyttö
elintarvikkeissa hyväksyttiin - ja vuosien yrittämisen jälkeen. Kaksi vuotta myöhemmin
"koko ihmiskunnan pelastaja" Monsanto osti firman patentteineen ja Rumsfeld sai
operaatiosta 12 miljooonan dollarin bonuksen.
Aspartaami hajoaa elimistössä kolmeen osaan:
1. metanoli = myrkky
2. fenyylialaniini = laskee seratoniinin määrää, mikä taas aiheuttaa mielialanvaihtelua
sekä lisää ruokahalua.
3. asparagiinihappo = natriumglutamaatinkaltainen myrkky.
Google: "How Aspartame Became Legal - The Timeline", "World's top sweetener is made with
GM bacteria" ja "The Dangers of Aspartame (Artificial Sweeteners Sugarfree Diet Coke Zero
No Sugar Added E951)"
Aspartaami laukaisee makeudellaan sokeriaineenvaihdunnan, insuliinitaso nousee. Elimistö
ei kuitenkaan pysty käyttämään aspartaamia energiaksi. ->
1) jos nautitaan jotain hiilihydraattipitoista, muuttuu se entistä nopeammin ja vielä
normaaliakin enemmän rasvaksi elimistöön.
2) koska aspartaamia elimistö ei voi käyttää hyödyksi, varastoituu osa sen
hajoamistuotteista ihmisen rasvakudokseen ja hajoamistuotteena olevat myrkyt siirtyvät
maksaan.
Tässä tutkimus, jonka mukaan laihistuotteet lihottavat. "Dieetti elintarvikkeiden
syöttäminen lapsilla saattaa johtaa ylipainoon". Ilmeisesti vähäkaloristen
keinomakeutettujen ruokien maku hämää ihmisen elimistön. Elimistö päättelee ruuan maun ja
makeuden perusteella, miten energiapitoista se on, säätää aineenvaihdunnan sen mukaan, ja
kun elimistöön ei tulekaan odotettua energiaa, niin elimistö "huutaa" lisää ruokaa (nälkä
-> ylensyöminen). Dieettiruokien seurauksena saattaa olla lihomista sekä diabetes ja
sydäntauti riskin kasvaminen.
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2007-08/uoa-dff080307.php
Kommentit (45)
Tutkimuksessaan Survey of Aspartame studies: correlation of outcome and funding sources lääketieteen tohtori Ralph G. Waltonin selvitti 1980–1985 suoritettujen aspartaamin terveysvaikutuksia koskevien tutkimusten rahoitusta. 166 tutkimuksesta 74 oli kokonaan tai osittain makeutusaineyhtiöiden rahoittamia, 92 oli itsenäisesti rahoitettuja. Kaikki yritysten rahoittamat tutkimukset päätyivät siihen tulokseen, että aspartaami on turvallista. Itsenäisesti rahoitettujen tutkimusten tulos oli toinen. Niistä 92 prosentin mukaan aspartaamilla on haitallisia terveysvaikutuksia.
Meillä ei käytetä light-tuotteita. Katson aina tuoteselosteet ja ostan vain sokerilla makeutettuja.
Meillä ei käytetä light-tuotteita. Katson aina tuoteselosteet ja ostan vain sokerilla makeutettuja.
Mulle riittää pelkästään se tieto, että saan niistä ripulin. En muutenkaan halua syödä kauheasti lisäaineista ruokaa.
tuotteita ihan rauhallisin mielin.
tutkimuksia tajutakseni, että teknokemian tuote EI ole terveellistä elimistölle...
Mut kakkonen pärjäilee niillä aivosoluilla jotka on annettu.... (tai jäljellä;)
Uskon sen olevan turvallista, ainakin siihen asti, että joku _luotettava_ taho muuta todistaa.
Aspartaamia on parjattu aivan syyttä suotta. Tämän vuoksi sitä on tutkittukin paljon enemmän kuin muita lisäaineita. Jos aspartaami todella aiheuttaa sellaisia oireita, joita kaiken maailman "aspartaamin uhrit" netissä toitottaa, olisi aspartaami aivan varmasti poistettu sallittujen lisäaineiden joukosta!
Evira:
Aspartaami (E951) lisäaineena
Aspartaami (E951) on erittäin vähän energiaa sisältävä keinotekoinen makeutusaine, joka koostuu kahdesta elimistössä tavallisesti esiintyvästä aminohaposta, asparagiinihaposta ja fenyylialaniinista. Aminohapot ovat orgaanisia yhdisteitä, jotka ovat proteiinien rakennusaineita. Aspartaami on 100-200 kertaa makeampi kuin tavallinen sokeri. Se ei kestä kuumentamista. Aspartaamin hajoamistuotteet ovat asparagiinihappo, fenyylialaniini ja metanoli. Hajoamistuotteena syntyvä metanoli metaboloituu nopeasti ja mitattavia pitoisuuksia veressä on ainoastaan, jos aspartaamia nautitaan runsaasti eli yli 50 mg ruumiin painokiloa kohden.
Aspartaamia sisältävissä tuotteissa pitää olla merkintä "sisältää fenyylialaniinin lähteen". Kyseinen merkintä on varoituksena PKU-tautia sairastaville. PKU-tauti eli fenyyliketonuria on Suomessa erittäin harvinainen aineenvaihduntasairaus. PKU-tautia sairastavien on noudatettava tarkkaa ruokavaliota, joista on poistettu mm. fenyylialaniinia sisältävät soija sekä naudan liha ja maksa. Tarkempia tietoja ruokavalio-ohjeista saa Väestöliiton perinnöllisyysklinikalta.
Aspartaamin turvallisuusarviot
Elintarvikelisäaineiden turvallisuusarviointi on Euroopan elintarviketurvallisuusviranomaisen EFSA:n tehtävä. Se on julkaissut aspartaamin turvallisuudesta arviot vuosina 2006 ja 2009.
Ennen EFSAn perustamista turvallisuusarviointityö kuului Euroopan elintarvikealan tiedekomitealle SCF (Scientific Committee for Food). Se on julkaissut aspartaamista turvallisuusarviot vuosina 1984, 1987, 1988 ja 2002.
SCF antoi vuoden 1984 lausunnossaan aspartaamin hyväksyttäväksi päiväsaanniksi (ADI) 40 mg painokiloa kohden päivässä. EFSA on lausunnoissaan vuosina 2006 ja 2009 todennut, ettei aspartaamia koskevissa tutkimuksissa ole tullut esille mitään sellaista, jonka vuoksi nykyistä ADI-arvoa olisi syytä muuttaa.
ADI- arvo on saatu jakamalla sadalla se annos - 4000 mg/painokilo/päivä - jolla ei ole todettu haittavaikutuksia. ADI-arvon perusteella laskien ja olettaen, että juomaan on käytetty suurin sallittu määrä aspartaamia, voi 60 kiloa painava henkilö joka päivä juoda aspartaamilla makeutettu juomaa neljä litraa eli kahdeksan puolen litran pullollista ilman, että ADI-arvo ylittyy. Suomalaiset juovat keskimäärin1,5 litraa erilaisia juomia päivässä.
onko turvallista vai ei, välttelen sitä kuin ruttoa. Mulla menee maha sekaisin siitä ja tulee pää kipeäksi. Lisäksi maistuu kuvottavalta. Tuleville lapsilleni en aio antaa.
aspartaamiin skeptisesti.
Painoni on jo pudonnut hieman, kun pari kuuakutta sitten vaihdoin keinomakeutuksen pois siideristä, kahvista ja energiajuomasta.
Siirryin siis sokerivaihtoehtoon ja paino on tullut 1-2 kg alas. Vannomaan en mene siitä, mistä tuo pudotus johtuu, mutta voi hyvinkin olla sokerin lisäämisen takia. Urheilua en ole lisännyt, enkä mielesäni muutenkaan muuttanut elintapoja. Hieman enemmän on ehkä mennyt grillimakkaraa, kun grillikausi alkoi meillä pari viikkoa siten.
http://www.luontaisnetti.fi/artikkelit_lisaaineistahaittoja_08.htm
Lisäaineista ollaan montaa mieltä, toisten mielestä ne ovat välttämättömiä, toiset haluavat välttää kaikkia lisäaineita ja toiset taas eivät välitä onko niitä vai ei. Eräs amerikkalainen nainen oli huolissaan perheenjäsentensä riippuvuudesta kevytlimsoihin, sillä hänestä aspartaamipitoiset tuotteet tulisivat aiheuttamaan heille vakavia terveysongelmia. Perhe ei kuitenkaan uskonut hänen vakuuttelujaan asiasta, joten hän päätti tehdä oman aspartaamikokeensa rotilla. Hän halusi silminnähtäviä tuloksia ja niitä hän todellakin sai, kasvaimet ovat valtavan kokoisia. Kuvat kertovat enemmän kuin tuhat sanaa.
Nainen hankki 108 rottaa, joilla oli mahdollisimman laaja geenipohja eli ne eivät olleet sisäsiittoisia, sillä suurin osa erilaisissa tutkimuksissa käytettävistä rotista on sisäsiittoisia, jopa 30 sukupolvea veli ja sisko yhdistelmiä. Nainen jakoi rotat kahteen ryhmään. Aspartaamiryhmään kuului 30 urosta ja 30 naarasta ja verrokkiryhmään 24 urosta ja 24 naarasta. Kaikille rotille syötettiin samaa ruokaa ja ne elivät samanlaisissa olosuhteissa, mutta aspartaamiryhmälle laitettiin juomaveteen NutraSweet nimistä makeutusainetta, joka sisältää aspartaamia.
Aspartaami E951
Päivittäiseksi annokseksi tuli vähemmän, kuin esim. yhdessä Light Pepsin 0.33 l pullossa on aspartaamia. Koe kesti kokonaisuudessaan 2 vuotta ja 8 kuukautta, kunnes verrokkiryhmän terveetkin rotat kuolivat luonnollisen kuoleman. Hän otti kuvia rotista säännöllisesti ja kirjasi kaiken tarkasti ylös. Näkyvimmät aspartaamivaikutukset tulivat rottien elinajan viimeisellä kolmanneksella, josta voi päätellä aspartaamin ”elimistöön kerääntyvän” vaikutuksen. Aspartaamiryhmässä 11 naaraalle ja yhdelle urokselle kehittyi silminnähtäviä kasvaimia. Yleisimmin muodostui nisäkasvaimia ja imusolmukekasvaimia. Neljällä naaraalla silmät alkoivat pullistua ulos, mikä on merkki kilpirauhashäiriöstä, jota aspartaamin on myös todettu aiheuttavan. Yhden uroksen takajalat halvaantuivat. Aspartaamiryhmässä ilmeni myös torticollista eli vinokaulaisuutta, näköhäiriöitä, huojuvaa kävelyä, iho, turkki ja kynsioireita sekä ylipainoisuutta. http://myaspartameexperiment.com
Aspartaami valmistetaan geenimuuntelua käyttäen fenyylialaniinista, aspartaamihaposta ja metanolista. Se sai myyntiluvan USA:ssa 1981 ja vuoteen 1990 mennessä FDA:lle (ruoka- ja lääkeministeriö) oli ilmoitettu 92 aspartaamin aiheuttamaa oiretta. FDA:n aspartaamioirelistalla numero 3 on näköhäiriöt, nro 61 on huojuva kävely, nro 65 on ihomuutokset ja nro 66 muutokset hiuksissa tai kynsissä ja numerolla 71 on kuolema. Aspartaamin haitoista on tehty lukemattomia tutkimuksia, mutta edelleen sitä käytetään 6000:ssa eri ruoka- ja lääketuotteessa. Dr. Janet Star Hull on kirjoittanut kirjan omasta aspartaamimyrkytyksestään, kirjan nimi on Sweet Poison, makea myrkky ja hänellä on myös nettisivuilla paljon tietoa aspartaamista. http://www.sweetpoison.com
Aspartaamin yleisiä haittavaikutuksia ovat päänsärky ja migreeni, ahdistus, ärtyneisyys, masennus, unettomuus, huimaus ja uupumus. Syövän lisäksi sen on todettu aiheuttavan myös epileptisiä kohtauksia. Suurin osa purukumeista sisältää aspartaamia, yhden purukumityynyn syöminen voi laukaista pahan päänsärkykohtauksen, kuten myös kalkkitabletit ja muut tuotteet, jotka sisältävät aspartaamia. Jos kärsit päänsäryistä, tarkista kaikki käyttämäsi tuotteet, sillä monilla päänsäryt ovat loppuneet aspartaamituotteen lopettamisen jälkeen.
siinä määrin kuin sitä pystyy noista keinomakeutetuista juomista/karkeista tms. saamaan. Metanolia syntyy hyvin pieni määrä, fenyylialaniini ja asparagiinihappo taas ovat tavallisia aminohappoja, joita on muiden ruoka-aineiden proteiineissa luonnostaan. Ainoastaan harvinaista fenylketonuriaa sairastaville fenyylialaniini on vaarallista, koska heidän elimistönsä ei pysty hajottamaan tuota aminohappoa, jolloin sen johdoksia kertyy, mikä puolestaan vaurioittaa monia elimiä. Heidän ruokavalionsa on muutenkin rajoitettu, koska heidän pitää välttää kaikkia ruoka-aineita, jotka sisältävät fenyylialaniinia.
Juon pari kertaa vuodessa kokis lightia ja siinä oma aspartaamin käyttöni, jonka koen senkin turhaksi ja liialliseksi. Mies samoilla linjoilla.
Kemiaa opiskelleena en käsitä, miten sitä saa lähes vapaasti käyttää elintarvikkeena, kun kemikaalina se on syöpävaarallinen ja maksaa vaurioittava...
Omille lapsilleni syötän sokeria tai hedelmäsokeria, jos makeuttaa pitää.
Kemiaa opiskelleena en käsitä, miten sitä saa lähes vapaasti käyttää elintarvikkeena, kun kemikaalina se on syöpävaarallinen ja maksaa vaurioittava...
Omille lapsilleni syötän sokeria tai hedelmäsokeria, jos makeuttaa pitää.
Kyllä näissä kaiken maailman suosituksissa ja julkaistuissa tutkimustuotteissa vaikuttaa myös raha ja lobbaus. Esim. energiajuomat: eräs 16-v poika sai sydänkohtauksen käytettyään energiajuomia säännöllisesti. Lääkäri ei osannut sanoa sydänkohtaukselle muuta todennäköistä syytä kuin nämä juomat. Energiajuomien vaikuttavia aineita on tutkittu kyllä, mutta niiden yhteisvaikutusta ei. FST:llä oli viime syksynä ohjelma tästä.
vältän kaikkia aspartaamilla makeutettuja tuotteita, saan niistä hirvittävän päänsäryn. Kesti aika kauan tajuta mistä nuo päänsäryt tulivat.
ei tarvita kovin suurin älynlahjoja sen tajuamiseen, ettei tunnetusti karsinogeenista ainetta kannata nauttia huvikseen kun kerran vaihtoehtojakin on.
kun yks sukulainen juottaa lapsilleen Fun light -mehua. Jos pelkää kaloreita, niin miten ei pelkää aspartaamin mahdollisia sivuvaikutuksia? Lapset siis eivät ole mitenkään lihavia, ihan normaaleja ovat. Mä en antaisi mehua ollenkaan, jos ei kerran sokerilla makeutettua voi antaa.
enkä ole yhtään tutkimusta lukenut, jossa se olisi vaaralliseksi tuomittu?
tietää minkälaisia vaihtoehtoja on diabeetikolle, kun normaalissa sokerimehussa/limpparissa on paljon hiilihydraatteja ja nuo aspartaamijuomat kun ovat "myrkkyä"?
http://www.muskleforum.com/viewtopic.php?f=11&t=1656