Nyt on jääkaapissa 3,6kg Floraa ja 3L Flora-ruokakermaa sikalentsuvarasto.
Pärjätään niillä ainakin viikko jos sattuu sikatauti taloon tulemaan. Paitsi tietty haen kaupasta kuumeessakin pikku täydennystä.
Kommentit (12)
jos sairastutte sikainfluun niin vedätte vaan flooraa ja ruokakermaa??? Entäs leipä/maito/jauheliha? :D
Ihme ruokavalio teillä!
ruokakermoilla saa muumimukin. Ostin kerralla ettei tartte sit sikalentsussa ainakaan niitä kuitteja alkaa etsiskelemään.
Myös leipää ja valmiiksi paistettua ja maustettua jauhelihaa löytyy jos keitot ei riitä pahimpiin päiviin. Myös 3 litraa hyla-maitoa on kaapissa jos maito sattuu loppumaan, niin lapset saavat kaakaota ja maitoa muroihin.
Mulla on oikeesti haasteellista jos mä sairastun kun mies on arkipäivät työmatkoilla ja meillä on 3 pientä lasta. Eniten pelkään sitä että sairastutaan kaikki, miten pystyn huolehtimaan pienistä potilaista jos itse on kovin sairas ja viemään heitä lääkäriin sillä tukiverkkoa ei ole.
12x 2,5dl on ainakin mun laskujen mukaan 3L. En tilannutkaan kuin yhden pyyhkeen ja yhden mukin.
vai pitäiskö sanoa, että nimenomaan siellä!
Voi hyvää päivää taas näiden keräilyhullujen kanssa, hyvä että kaapeista löytyy tilaa...
ennenkuin sikalentsu kaataa petiin. Lapsen kummi saa sen pyyhkeen ja sen lapsen kummi saa sen mukin. Maksaa vain postikulut 1,80€.
Ei siinä flunssa kourissa muuta evästä tarvikaan.
kiitti nauruista. Pitäisikö munkin, tekee niitä mukeja mieli...
Meillä kyllä kuluu ruokakermoja paljon ja samoin floraa, vaikka ei oo kun kolmihenkinen perhe. Meillä on nyt 6 litraa kermaa jääkaapissa ja aattelin hakea vielä ne 6 rasiaa floraa. Ne kuluu ihan varmasti 3 kk aikana eli sinä aikana kun päiväyskin vielä riittää.
Otan ihan mielelläni muumimukin ja pyyhkeen vastaan, kun ilmaiseksi saa.
No näin äkkiseltään tuntuis, että vähän isompaakin täydennystä ruokavalioon vois laittaa...
Riittääköhän varmasti viikoksi tuo määrä?