Näistä LAHJOISTA pidin! Ope kommentoi...
Suklaarasia (erikoinen pakkaus, laatusuklaata)
Kynttilä
Värikyniä
Kylpytuotteita
Huivi ja käsineet
Kaulakoru (käsityötä)
Näistä en välittänyt, vaan annan eteenpäin:
Tiimarin koristeet ja kynttilänjalat
Maustekahvi ja maustetee (jaiks, kuka näitä oikeesti juo?!)
Kommentit (50)
miksi opelle pitäisi viedä lahja, korkeintaan kortti.
Eilenkin toi meille taasen osan saamistaan lahjoista, eivät jaksa appiukon kanssa sitä kaikkea keskenään syödä.
meidän lasten opet sai joulukahvia ja -teetä. No, kaikkia ei voi miellyttää...
Minun mielestäni taas punaviinipullo joulun alla on oikein sopiva lahja opelle - aina sanotaan, että jotain kuluvaa ei kaappiin jäävää. Ja suurin osa ihmisistä juo punkkua joulupöydässä. Sattumoisin myös tiedän, että tämä kyseinen opettaja pitää punkusta.
t. se jonka lapsi vei punkun
En ole ope, mutta minusta alkoholi ei ole sopiva lahja lapselta!
ja sinä sanot ettet välitä, jaiks. Sietäisit hävetä! Pidä mölyt mahassasi.
ja sinä sanot ettet välitä, jaiks. Sietäisit hävetä! Pidä mölyt mahassasi.
Ei ajateltu sopiiko lahjan saajalle.
Kyllä aina löytyy joku tuttava joka tyykkää niistä.
Ensinnäkin, mitä helvetin lahjuksia opettajat tarvitsevat? Uskomattoman törkeää tekstiä aikuiselta (akateemiselta?) koulutustasoon liian hyväpalkkaiselta ihmiseltä. Oletko ajatellut että ne Tiimarin halvalla ostetut krääsät on kenties ostettu yh:n tai lomautetun tai työttömän rahoilla? Jonka lapset tietysti ovat opettajan silmissä samanlaista paskasakkia kuin vanhempansakin.
Yst. terv. DI, jonka molemmat vanhemmat ovat opettajia, jotka joka kevät ja joulu liikuttuivat oppilaiden säälittävistä valkovuokoista ja hyasinteista.
edullisella ostettu Tiimarista?!
Köyhä antaa vähästään, rikas ei paljostakaan. Säästäkää te köyhät opettajien lahjoista, ylenkatsetta niillä vain saa :o(
teille edes kelpaa, roudatkaa ihmeessä jämät meille yläkouluun. Kun ne lapsoset kasvavat isoiksi (ja haastaviksi), ne ei tuo enää mitään eikä kiitä tai toivota joulua edes sanallisesti. Myöskin vanhemmat te olette kuuden vuoden aikana onnistuneet katkeroittamaan tavalla tai toisella, kun jo ennen ensi tapaamista vanhemmat lähettelee kiukkuisia viestejä vaikka mistä asioista yläkouluun.
Meidän opehuoneeseen siis vaan kaikki maustekahvit ja teet! Luokassa voisin käyttää mielelläni myös Tiimari-tavaraa, esim. joulukoristeita tarvitaan ensi vuotta varten!
t. yläkoulun ope, jonka lahjasaldo oli odotusten mukainen eli 0 pakettia
Luokittelee täällä lapsilta saatuja lahjoja!
Toivottavasti et ole lapsemme opettaja, en toivo kaltaisesi sydämen sivistystä vailla olevan ihmisen opettavan alakoulullamme!
koska sen ikäinen ei saa pitää alkoholia hallussaan.
Vanhemmille sakot!
Ap ei varmasti ole edes opettaja, kunhan kiristää teiltä pipoa näin joulun alla.
ne kalliit kahvit ja suklaat on vanhempien valitsemaa ja ruokakauppareissulla ostettua ja se Tiimari-krääsä on lapsen varta vasten opelle ostamaa? Meillä ainakin lapset ihastuu kaikkeen joulun tingeltangeliin ja kuvittelee kaikkien muidenkin ilahtuvan siitä...
Hyvää joulua toki toivottelin joulujuhlan jälkeen.
lähtenyt jo ihan käsistä. Muistin viime hetkillä taas, että pitkääkö sille opettajallekin jotakin viedä joulujuhlaan.
Vietiin hätäpäissämme (tai poika vei) jotkut naurettavat tuikut ja suklaat, ja eikö siellä ollut opettajan pöytä notkollaan kaikenlaista isoa pakettia ja kukkaa. Oli ostettu koiralle leluja yms. Mä en vaan jaksa tätä, sitten lapset keskenään vertailee että mitä sä toit, noin pienen ! Pysyn kyllä lujana, enkä lähde tähän tohottamiseen mukaan.
sellaisen meidän 8v poika vei opelleen.