Kannattaako petidiiniä ottaa synnytyksessä?
Kokemuksia? Veikö kivun? Auttoiko avautumaan vai lopahtiko supparit?
Kommentit (9)
Petidiini menee sikiöön ja voi vaikuttaa siihen, että tämä on syntyessään niin pökerryksissä, ettei ymmärrä alkaa imeä.
2.vauva oli aivan voimissaan, rimpuili ja karjui =)
Mutta kyllähän ne lääkeaineet voi vaikuttaa vauvaan mitä on noita puudutuksia jne.
vastaavan tyyppinen lääke, ilman sikiövaikutusta, en muista nimee...
ja vauva ei hoksannut alkaa imeä synnytyksen jälkeen... vaikka olikin 9 pisteen vauva ja ihan terve
Pahoinvointia ja päässä pyöri, poika syntyi tästä 12h kuluttua joten ei varmaan vaikuttanut =)
Kaikki lääkkeet vaikuttavat tavalla tai toisella myös sikiöön. Sellaisessa illuusiossa ei kannata elää, että sikiö olisi niiden vaikutuksen ulkopuolella. Raskaana ollessa ja synnyttäessä on vain arvioitava hyöty/haittasuhde, mikä olisi paras ratkaisu mihinkin tilanteeseen. Sen tekee loppupeleissä henkilökunta eli lääkäri ja kätilö.
Mutta jos on kipeä ja tarvii jotain, niin alkuvaiheeseen petidiini on ihan hyvä. Jos supistukset siitä loppuvat, ne olisivat loppuneet muutenkin.
Ensimmäisessä ei mainittavaa apua, toisessa auttoi avautumisessa, ei tosin vienyt kipuja juurikaan, mutta auttoi rentoutumaan.
Ei auttanu avautumaan, ei lopahtaneet eikä vienyt kipua lainkaan. Väsytti vaan armottomasti.