Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miltähän maailma näyttää sitten kun Jeesus on hakenut uskovat pois?

Vierailija
08.04.2008 |

Tämä voi tapahtua hyvinkin pian, sillä se sukupolvi joka näki Israelin valtion perustettavan (vuonna 1948) ei katoa ennen Jeesuksen tuloa.

Kommentit (51)

Vierailija
1/51 |
08.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja taivaaseen pääsee vain uskomalla Jumalaan ja Jeesukseen.

Vierailija
2/51 |
08.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

80% kuuluu kirkkoon, eli 5% on niitä tosiuskovia, joille on taivaspaikka odottamassa. Itse jään maanpäälle pitämään hauskaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/51 |
08.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun kaikki uskikset on poissa eikä tarvitse kuunnella saarnoja

Vierailija
4/51 |
08.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun silloin kaikki loppuu.

Vierailija
5/51 |
08.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miettikää, esim. Jenkeissä katoaisivat kaikki kristilliset fundamentalistit Bushin johdolla. Maailma olisi heti parempi paikka.

Vierailija
6/51 |
08.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kadotukseen :(. Voi kun edes haluaisitte antaa uskoon tulolle mahdollisuuden.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/51 |
08.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tervejärkisyydelle mahdollisuuden ja lakkaisitte uskomaan tuohon mytologiaan muiden mytologioiden joukossa!



Miten kapea maailmanne onkaan, kun annatte moisen ohjata ajatteluanne!

Vierailija
8/51 |
08.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensimmäisenä kirkko ja kaikki sen työntekijät saavat saarnan tekemästään vääryydestä (Raamatun tulkinta vaihtelevasti, mm. naispappeus), sitten kuolevat tuskaisesti ja kaikki heidän jälkeläisensä myös (ihan Raamatun mukaan). Uskovaisista 95% on pelkkiä pelkureita, jotka uskovat pelkonsa ja sosiaalisen pakon takia ja läheisten auttaminenkin tehdään taivaspaikan toivossa, joten helvettiin vaan!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/51 |
08.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että jeesus hakee omansa pois ja maailma siis jää vielä jäljelle mutta tulee kauhea kaaos ja kauheasti kaikkea pahuutta.

Vierailija
10/51 |
08.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

...että ihmiset harrastavat esiaviollista seksiä, homotkin saavat rakastua, rakastaa ja harrastaa seksiä rauhassa, kukaan ei seuraa kristinuskoa ja joka kadunkulmassa ei ole käännyttäjää. Mun mielestä ihan ok. ;)



Mutta mitä tuohon tulee, että Jeesuksen haettua kristityt maailmassa ei enää olisi tiukkapipoisia uskovaisia... no, onhan muitakin uskontoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/51 |
08.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja just kun aloitin eläkesäästämisen! Taitaa olla turhaa tän uuden tiedon valossa??

Vierailija
12/51 |
08.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole mitään kuvittelua, sillä mulla ei kiristä pipo oikeastikaan mistään kohtaa. Eikä tunnu kireältä, vaan vapaalta. En tietenkään hyväksy mitä vaan. Pitäisikö?? Elämäntehtäväni ei myöskään ole toisten tuomitseminen vaan pikemminkin ilosanoman julistaminen Jeesuksesta, joka tuli orjuutettuja ja vangittuja vapauttamaan. Mutta kyllä Jeesus antaa sydämeen ihan oikeasti vapauden ja rauhan ja ilon. Se nyt vaan on niin, kuin Raamatussa sanotaan. Se nyt vaan on ihan totta, eikä satua. Uskomatonta, mutta kuitenkin totta :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/51 |
08.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä tapahtuu kun ihminen kuolee, onko se lopullinen pimeys, kuin nuijanukutus?

Vierailija
14/51 |
09.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

http: //spiritlessons. com/documents/Bill_Wiese_23_Minutes_In_Hell/Finnish_Bill_Wiese_23_Minuuttia_helvetissa. htm

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/51 |
09.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä hyväksymättä jättäminen on tuomitsemista.

Vierailija
16/51 |
09.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmiskunnan tulevaisuus Raamatun mukaan

Raamattu kertoo että ihmiskunnan pahuus ja luopumus Jumalasta vain lisääntyy aikojen kuluessa. Samaan aikaan kuitenkin tapahtuu Jeesuksen antaman lähetyskäskyn loppuunsaattaminen eli " evankeliumin sanoman levittäminen kaikille kansoille todistukseksi" . Tänä aikana pelastettujen luku tulee täyteen eli Kristuksen seurakunnasta tulee täysilukuinen. Silloin ihmiskunnan aika on tullut täyteen ja maailmanlaajuinen vihan aika pääsee valloilleen. Siihen saakka elämme " armon aikaa" ja tänä aikana sekä hyvä että paha elävät maan päällä rinnakkain. Armon aika loppuu Kristuksen näkyvään paluuseen maanpäälle, jonka jälkeen alkaa Jumalan 1000-vuotinen valtakunta. Vasta tämän jälkeen seuraa viimeinen tuomio, jolla pahuus poistetaan maailmankaikkeudesta lopullisesti ja syöstään kadotukseen. Ihmiskunnan viimeisten päivien aika on Raamatun mukaan lohduton. Jeesus sanoi jo aikalaisistaan, että nämä olivat kieroutuneita ja täynnä pahuutta. Ihmiskunnan historian saatossa pahuus vain etenee. Raamatun ilmestyskirjan mukaan ihmiskunnan viimeiset ajat ovat samanlaiset kuin ajat Nooan päivinä ennen vedenpaisumusta, ihminen on täynnä pahuutta ja eksynyt kauas Jumalan olemuksen mukaisesta elämästä (Luuk. 17:26-37). Jumala ei lupauksena mukaisesti enää hävitä pahuutta ja sen vallassa olevia ihmisiä vedenpaisumuksen tavoin, vaan tuho tulee langenneelle ihmiskunnalle tulen muodossa ja sen takana on sielunvihollinen. Raamattu kertoo, että olosuhteet maailmassa tulevat ihmiskunnan lopun aikoina muuttumaan helvetillisiksi. Tämä vihan aika on täynnä sellaista tuskaa ja ahdistusta, jota ei koskaan aiemmin ole ihmisen historiassa ollut eikä tule koskaan sen jälkeen enää olemaan.



Jumalan sovituksen Jeesuksessa vastaanottaneita (Kristuksen seurakunta) nämä mullistukset eivät kuitenkaan koske, sillä heidät on armahdettu. Uskovaiset tullaan ottamaan pois maailmasta ennen tämän kaiken alkua. Samalla Jumala ottaa armonsa ja hyvyytensä pois maailmasta, joka on siihen saakka ollut ihmisten suojana ja maailmaa raiteilla pitävä voima. Kaikki annetaan pahuuden käsiin. Viimeisinä aikoina ei maailmassa tule enää olemaan myöskään Kristuksen seurakuntaa levittämässä sanaa Jeesuksesta. Lopulta tuhoon, vihan aikaan, ihmiskunnan johtaa ihmisen muodon ottanut persoonallinen paha, sielunvihollinen alias antikristus.



Raamatun mukaan tuo antikristus tulee julistautumaan jumalaksi ja se saa puheillaan kaikki todellisen Jumalan hyljänneet ihmiset palvomaan itseään samalla kun salakavalasti johtaa valheillaan maailman helvetilliseen tuhoon (Ilm 13:11-18). Sen maanpäällinen valta tulee olemaan niin mahtavaa että kukaan ei voi ostaa eikä myydä ellei hänellä ole otsassa tai oikeassa kädessä tuon pedon merkki. Tosin myös ahdistuksen aikana tulee maailmassa olemaan kristittyjä. Raamattu kertoo että osa ihmisistä tulee uskoon vasta kun siihen saakka olemassa ollut Kristuksen seurakunta on poissa. Nämä myöhäisemmät " ahdistuksen ajan myöhäisheränneet kristityt" joutuvat kestämään antikristillisten maailmanvallan vainoa. Hekin pelastuvat, jos eivät kiellä Jeesusta ja kestävät uskossaan loppuun saakka, aikana jolloin kristittyjä vainotaan.



Viimeisten aikojen merkit

Raamatun mukaan tämän pahuuden riivaaman maailman viimeiset päivät ovat täynnä ihmisen itsekkyyttä, ahneutta, rehentelevyyttä, pöyhkeilyä, raakuutta, herjausta ja kaikenlaisia iljettävyyksiä. Raamatussa mainitaan erikseen tunnusmerkkinä, että lapsetkin tulevat olemaan noina aikoina vanhemmilleen tottelemattomia. Raamattu ei siis jätä tulevaisuutta arvailujen varaan, vaan nimeää ennusmerkit, joiden perusteella uskovat voivat päätellä mikä aika ihmisen historiasta on meneillään. Nämä viimeiset ajat ennen Jeesuksen toista tulemusta on yleisesti ilmoitettu vaikeiksi ajoiksi (Tim 3:1-7).



Yksi merkeistä on se, että evankeliumin sanoma on julistettu kaikkialle maailmaan. Viimeisinä päivinä on maailmassa suuria herätyksiä ja Pyhän Hengen aktiivista toimintaa, mutta myös suurta luopumusta uskosta. Osan rakkaus kylmenee Jeesusta kohtaan, mutta samalla suuret joukot ottavat Hänet vastaan pelastajana. Raamattu varoittaa viime päivien vääristä profeetoista ja eksytyksistä. Jeesus varoittaa, että moni tulee esiintymään Hänen nimissään, mutta he ovat vääriä Messiaita (Matt 24:4-5,11). Myös Ilmestyskirja kertoo vastaavaa. Se varottaa viime päivinä esiintyvästä kristittyjä vainoavasta " portosta" . " Porton" on yleisesti tulkittu tarkoittavan viime päivien uskonnollista mahtia, joka on henkisesti luopunut Jeesuksesta. " Portto" on muuttunut maailmanmieliseksi ja " myynyt" itsensä maallisen asemana vuoksi. Raamattu ilmoittaa, että ihmisistä tullaan käymään näkymättömässä maailmassa ankaraa taistelua (Matt 24:1-14). Vaikka sotia ja nälänhätää tulee esiintymään, on kaikki kuitenkin vasta lopun alkua.



Toinen merkki on syntyvien itsenäisten kansakuntien määrä sekä Israelin jälleenperustaminen vuosituhansien hajallaan olon jälkeen. Raamattu ilmoittaa tämän kaiken liittyvän lopun aikoihin; " kun pyhän kansan hajaannus on lopussa, tulee kaiken tämän loppu" (Dan. 12:7). Samalla ilmoitetaan, että se sukupolvi, joka näkee Israelin uudelleen synnyn, ei katoa ennen kuin Kristus palaa maan päälle! Israelia koskevana tunnusmerkkinä Raamattu ilmoittaa myös että viime päivinä kaikki kansat tulevat kokoontumaan Jerusalemia vastaan, mutta kaikki, jotka kajoavat siihen joutuvat kokemaan vahingon, sillä Israel on viime päivinäkin Jumalan suojeluksessa. Viime päivien Israel tulee kuitenkin olemaan monin eri tavoin muiden kansojen ahdistama. Raamattu nimeää Lähi-idän ja Jerusalemin yhdeksi viime päivien merkiksi. Kolmas merkki on voimakkaan antikristillisen suurvallan synty, joka on muodoltaan valtioiden liitto ja muistuttaa jo edesmennyttä historiallista suurvaltaa. Tämä on valtakunta, jonka johtoon tulee aikoinaan asettumaan itsevaltias, jota Raamattu kutsuu antikristukseksi. Neljäs on luonnossa tapahtuvat suuret muutokset, maanjäristykset, sodat ja nälänhädät, jotka osoittavat ihmiskunnan elävän viimeisiä päiviä. Kaikkia mainittuja luonnonilmiöitä on ollut kautta historian, mutta viime päivinä niiden esiintymistiheys kasvaa ja ne esiintyvät yhdessä Raamatun ilmoittamien muiden merkkien kanssa.



Selkeästi myös kerrotaan, että viime päiviä koskevien ilmoitusten oikea tulkinta pysyy salassa viimeisiin päiviin saakka, jolloin tieto lisääntyy ja " viisaat ymmärtävät" . Ihmiset siis pystyvät sijoittamaan Raamatun kertomat tapahtumat omaan aikaansa ja näkemään Jeesuksen paluun olevan lähellä (Mark 13). Ymmärräys lopun ajoista ei kuitenkaan koske kaikkia, sillä Raamatun mukaan " jumalattomat" eivät ennusmerkkejä tule ymmärtämään. Ymmärrys koskee siis uskovia, jotka haluavat oppia tuntemaan kirjoitukset ja sovittavat niitä elinaikaansa. Jeesus kehottaa seuraajiaan seuraamaan ajan ilmiöitä ja merkkejä, jotta häneen uskovat voisivat havaita Herran paluun lähenevän. Tarkoitus on että he saavat myös voimia kestää koetukset nähdessään Jumalan ilmoittamien suunnitelmien toteutuvan. Jeesuksen toinen tulemus tapahtuu kuitenkin yllättäen näiden merkkien ilmaantumisen jälkeen eikä kukaan voi Raamatun mukaan tietää tarkkaa päivää milloin se tapahtuu. Uskosta osattomien ihmisten kannalta kaikki näyttää olevan kuten ennenkin.



Vaikka elämme turmeltuneessa ajassa, niin Raamatun mukaan elämä tulee näyttämään loppuun saakka jokseenkin " normaalilta arjelta" . Suurimmalle osalle ihmisiä ilmiöt ovat pelkästään näkyvän maailman poliittisia, sosiaalisia, taloudellisia tai ekologisia ilmiöitä vailla sen kummempaa hengellistä tulkintaa. Monet puuhaavat vain arkisissa askareissa, eikä Jeesus kiinnosta heitä (Luuk 14:17-35). Siksi Jeesuksen paluu tulee yllättämään monet (Luuk 21:34-35, Matt 24:36-44).

Vierailija
17/51 |
09.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä me uskovaiset ollaan täällä maan päällä ihan yhtä pitkään kuin ei-uskovaisetkin. Sitten kun Jeesus tulee omiansa noutamaan, se on maailmanloppu, eikä tänne enää ketään jää. Viimeisellä tuomiolla erotellaan kuka minnekin menee. Jos maailmassa olisi maailmanlopun aikaan pelkkiä ei-uskovaisia, niin kenelle Jeesus esittäisi kutsun: " Tulkaa minun isäni siunatut" .

Vierailija
18/51 |
09.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

MIkä oikeus kenelläkään on vaatia uskovaista elämään omaatuntoaan vastaan, vaikka juomaan, varastamaan ja tekemään huorin, jos ko. henkilö kokee nämä asiat kielletyiksi ja moraalinsa vastaiseksi.



Uskomisessa säännöt eivät ole se juttu, vaan uskominen Jeesuksen pelastustyöhön.



Hän on kuollut syntiemme takia, meidän sijastamme. Me syntiset olemme teoillamme ansainneet kuolemanrangaistuksen, mutta Jeesus kuoli puolestamme. Me olemme vapaat, saimme lahjaksi uskon, saimme lahjaksi vapauden. Ei meidän tarvitse ketään kytätä. Jumala on armahtanut.

Vierailija
19/51 |
09.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heidän joukossa on paljon niitä jotka ovat tehneet maailman pahaksi ja saastaiseksi paikaksi elää.



Sillä niillä teoilla joita uskovaiset ovat tehneet menneisyydessä on vaikutus tulevaisuudessa. Ihan jokaisella teolla.



Ihmiset näkevät maailmassa nälkää. Uskovaiset odottavat maailmanloppua kulutusyhteiskunnassa tekemättä yhtään mitään. He ajelevat autoilla saarnoja kuuntelemaan. (tärkeintä on oma pelastuminen) He syövät itsensä yltäkylläisiksi, shoppaillen huolettomasti tavaroita joita he tarvitsevat. Muut saavat painua helvettiin.

Vierailija
20/51 |
09.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

He eivät näe että he ovat itse syyllisiä siinä missä Matti ja Maija Meikäläinenkin.



He surkuttelevat Matin ja Maijan joutumista helvettiin. Matti ja Maija yrittävät pelastaa maapallon valinnoillaan. Uskovaiset yrittävät pelastaa vain itsensä. Jeesus tulee ja noutaa heidät parempaan paikkaan jossa ei saastepilvet leiju.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi kuusi