Olenko uskoton miehelleni kun...
kirjoittelen kerran tapaamani varatun miehen kanssa flirttailevia viestejä ? Molemmat ovat sitoutuneita suhteissaan, mutta mä kaipaan vähän säpinää ja varmaan se myös...Mitään tarkoitusta ei ole viedä juttua eteenpäin.
Kommentit (6)
Meillä tollaiset flirttailevat viestit olisivat ihan ok, niitä saatetaan joskus kirjoitella ihan toisen nähdenkin. Ja siinäpä se juuri onkin, joka tekee niistä sallittuja: niitä ei tarvitse piilotella eivätkä ne loukkaa toista. Jos mä joutuisin salassa niitä kirjoittelemaan ja tietäisin, että mies loukkaantuisi ja tulisi mustasukkaiseksi, silloin ne menisivät rajan yli, vaikken nyt ehkä varsinaiseksi uskottomuudeksi niitä laskisikaan - luottamuksen pettämiseksi kyllä.
Joissain parisuhteissa puolisoilla on hirveän erilaiset käsitykset siitä, mikä on sallittua ja mikä ei ja niissä varmaan pitää jonkinlaiseen kompromissiin päästä, mutta vaikeampaa se on kuin silloin jos molemmat ovat samoilla linjoilla. Kuitenkin nää on arkoja asioita ja yleensä se, joka antaa periksi lienee se flirttailevampi osapuoli. Flirttailemattomuus kun harvemmin toista loukkaa, flirttailu sen sijaan voi hyvinkin loukata. Mutta jos se flirttailu on ihan hirveän tärkeää ja elämän piristys... niin... vaikea sanoa. Ei kai sitä hyvää suhdetta kannata romukoppaankaan heittää siksi että näkemykset tässä asiassa eroaa, mutta toisaalta ei piilottelu ja syyllisyydentunnekaan hyvä vaihtoehto ole.
Tähän tulokseen olen tullut asiaa paljon pohdittuani. Kokemusta vastaavista jutuista on, ap. En suosittele jatkamaan - vaikka se tuntuu nyt hyvältä, niin myöhemmin saat paskat fiilikset. Toisekseen mitä pitempään jatkat, sitä suuremmaksi kasvaa riski mokata ihan oikeasti. Ja sitten ei ole kivaa enää kenelläkään.
Vierailija:
kuitenkin olen ajatellut niin, että koska työni on yksinäistä enkä tapaa päivittäin esim. miespuolisia työkavereita joiden kanssa heittää flirttailevaa juttua, tapani saada kaikkien meidän tarvitsemaa huomiota on tämä.
Siis häh?! Siis senkö takia sun täytyy tekstailla flirttailevia viestejä jonkun miehen kanssa kun et pääse työpaikalla flirttailemaan mieskollegoiden kanssa?!!! Onko sulla jotenkin huono itsetunto kun tuntuu, että täytyy saada ton tyyppistä huomiota muiltakin kuin omalta mieheltäsi?
En tajua yhtään. Omat läheiset kollegani ovat suurimmaksi osaksi miehiä, mutta en TODELLAKAAN koe tarvetta flirttailla heidän kanssaan. Hyvää läppää toki heitetään ja nauretaan paljon, mutta ei siinä ole mitään flirttailua. Nehän on TYÖkavereita. Itse asiassa olen joskus itse miettinytkin asiaa ja todennut, että ko miehet ovat minulle jotenkin ' sukupuolettomia' . En siis ajattele heitä mitenkään ' miehinä' vaan ainoastaan hyvinä kollegoina. Ja en kyllä usko, että hekään kauheasti pohtivat sitä tosiasiaa, että minä olen nainen - olin sitten kuinka fiksu tai hyvännäköinen tahansa.
Jos olette puhuneet ja sopineet että flirttailevat viestit ovat okei niin ei kai siinä sitten mitään, mutta jos asia pitää salata mieheltä siinä pelossa että tämä suuttuu tai loukkaantuu niin ei taida olla ihan okei.
Ei puolison loukkaamisen tarvitse uskottomuutta olla että se olisi väärin.
Mietihän tilannetta myös miehesi kannalta. Jos saisit tietää hänen viestittelevän toisen naisen kanssa samantyylisiä viestejä, miten reagoisit?
Olen muuten jokseenkin varma, että jos ko. tilanteessa (miehesi viestittelisi toisen kanssa) kysyisit täältä neuvoa, AV huutaisi kuorossa JSSAP! ;)
kuitenkin olen ajatellut niin, että koska työni on yksinäistä enkä tapaa päivittäin esim. miespuolisia työkavereita joiden kanssa heittää flirttailevaa juttua, tapani saada kaikkien meidän tarvitsemaa huomiota on tämä. En varmaan tykkäisi jos mies tekis samaa, mutta en yhtään ihmettelisi sitä, että se työpaikallaan (jossa on runsaasti naisia) flirttailisi muiden kanssa...