Annatteko lasten olla nakuna kun teillä on vieraita?
Itse en ikinä ole antanut. Jos vaippaa vaihdetaan tai iltapesulle mennää vieraiden läsnäollessa on tietysti ok että vaihdon yhteydessä tulee nakuhetkikin eikä minua kiusaa jos lapsi juoksee hetken niin. Mutta...
olimme viemässä kummitytölle (2,5 v) joulupaketteja ennen joulua ja tyttö oli koko vierailun noin 1,5 tuntia ilkialasti. Eikä vahemmista siinä ollut mitään kummallista. Riehui vielä isoveljensä kanssa pylly pystyssä koko ajan.
Minusta se ei ollut kohteliasta meitä vieraita kohtaan, meillä on lapsille aina ennen vieriaden tuloa katsottu että on siistit ja puhtaat vatteet. En anna lasten juosta nakuna uimarannallakaan.
Onko muiden mielestä siis ihan normaalia että lapset juokseen nakuina vaikka tulee vieraita???
Kommentit (103)
Ei meillä käy niin vieraita, etteivät nakua lasta kestäisi.
Yleensä vielä vetäsen pienemmille lapsille (jotka kotona saattavat olla sukkahousut jalassa) housut sukkahousujen päälle, ennen vieraiden tuloa.
Jos tulee hiemankin " vieraampia" vieraita, eikä esim. lähisukulaisia, vaihdan yleensä koko vaatetuksen hieman siistimpään (kuitenkin rentoon) asuun.
Atooppinen iho ei tykkää vaatteista.
Pojalla oli kaksi vuotiaana sellainen vaihe, että riisui jatkuvasti kaikki vaatteensa (koska sen osasi), mutta ne laitettiin hänelle aina takaisin.
Nykyään 3 täyttäneenä riisuu päällys housunsa jo ennen vessaan menoa ja saattaa joskus unohtaa laittaa ne takaisin kun tulee vessasta. Alushousut kuitenkin pysyvät jalassa vessaan asti ja ne hän muistaa myös laittaa heti takaisin.
meillä pottailu harjottailla, niin tehty tälläinen ratkaisu
Alasti? Miksi pitäisi olla alasti?
meillä myös ydessä tuttava perheessa harrastetaan nakuilua kai urakalla_ lapset ikää jo 2 ja 4 tulevat kahvipöytäänkin ilman alusvaatteita jos tykkäävät. En ole asiasta suoraan maininnu, mutta en rehellisesti sanottuna tykkää.
Vihjaillu olen , et onko muksujen kaikki vaatteet pesussa kun alasti ovat.
Riehui vielä isoveljensä kanssa pylly pystyssä koko ajan.
Minusta se ei ollut kohteliasta meitä vieraita kohtaan, meillä on lapsille aina ennen vieriaden tuloa katsottu että on siistit ja puhtaat vatteet. En anna lasten juosta nakuna uimarannallakaan.
Onko muiden mielestä siis ihan normaalia että lapset juokseen nakuina vaikka tulee vieraita???
[/quote]
vieraamme eivät saa kiksejä lapsista.
En tajua. Johan siinä kylmettyykin?
vieraat mitään kiksejä saa, mutta en kyllä vieraiden aikana anna nakuilla, muuten saa vapaasti olla ilman vaatteita, jos niin tahtoo.
Vierailija:
En tajua. Johan siinä kylmettyykin?
Jos kutsumme vieraita, lapsilla on aina siistit vaatteet päällä, mutta kun käy " yllätysvieraita" (joita meillä käy päivittäin) olemme kaikki kotivaatteissa ja lapset saavat myös nakuilla rauhassa jos tahtovat.
Estoset ihmiset on hävinny meiän tuttavapiiristä aikapäiviä sitten. Meillä saa vieraatkin nakuilla vapaasti. Nakuilu on pop.
yllättää. Vai joka päiväkö ovenne takana seisoo uudet yllättävät vieraat?
Vierailija:
Jos kutsumme vieraita, lapsilla on aina siistit vaatteet päällä, mutta kun käy " yllätysvieraita" (joita meillä käy päivittäin) olemme kaikki kotivaatteissa ja lapset saavat myös nakuilla rauhassa jos tahtovat.
Kai nyt pieni lapsi saa nakuna omassa kodissaan olla?
Hyväksi iholle antaa hengittää ja ei tuu kesällä kuuma.
Tai lähinnä tämä 2 vee neiti. Selkäni kun käännän tytölle ni jo se on alasti. Sillä vaan ei ne vaatteet pysy päällä.
Mun sisko ihmetteli ääneen tänään että onpas neitillä ollut kauan vaatteet päällä.
meillä alaston lapsi täyttää seuraavaksi 5 vuotta. Siskonsa myös riisui itsensä alasti 3 v synttäreillään 1 min sen jälkeen kun äiti oli pukenut hienot vaatteet päälle. Meillä vieraat eivät ole ihmetelleet, monet sanovat että itsekkin mielellään olisivat alasti mutta häveliäisyys estää.
Vieraiden läsnäollessa lapsi ei kuitenkaan koskaan riisu, ja vaikka yrittäisi, niin ei annettaisi.
Sanoisin sitä opettamiseksi!
t. ap
Tosin samassa perheessä jossa lapset viuhtoo ilman vaatteita ne myös on aina juoneet tuttipullosta vielä 4 vuotiaina " kun ne kerran haluaa" . Minusta aikuinen on se joka määrittelee miten lapset toimii, ei lapset.
Meillä ei juosta alasti vaikkei vieraita olisikaan.