Huono olo syömisen jälkeen, mikä avuksi?
Aina kun syön, tulee tosi turvonnut ja tuskainen/väsynyt olo. Olen käynyt laajoissa verikokeissa, ei ongelmaa verensokerissa tai kilpirauhasjutuissa. Ihan sama syönkö roskaruokaa tai kanaa ja riisiä, aina ällöttää. Aamulla teen kaurapuuron latkoosittomaan maitoon gluteenittomista hiutaleista (kokeilu, ei ole diagnosoitu keliakiaa), sekaan heitän raejuustoa ja pari munaa kylkeen. Tästäskin seuraa outo olo pariksi tunniksi. Pelkistä kananmunista ei tule samaa tunnetta. Olen normaalipainoinen.
Tänään söin töissä kananmunan ja proteiinivanukkaan ja ällötystä ei tullut jeejee. Haluaisin kuitenkin syödä normiruokaa enkä laihtua. Mitään mahakipuja ei ikinä ole. Help?
Kommentit (30)
Onko mitään lääkitystä, mikä voisi vaikuttaa? Syötkö happosalpaajia?
Syö inkivääriä/inkivääripastilleja ruokailun jälkeen.
Itse kokeilisin probiootteja, hapankaalia, hapanmaitotuotteita tuossa tilanteessa. Joka päivä ainakin kahden viikon ajan.
Kaura ei myöskään sovi kaikille, vaikka Suomessa niin uskotaan.
Todella outo ruokavalio. Raejuustoa JA PARI kananmunaa?
Syö lihaa ja eläinrasvaa sekä juo vettä. Ei mitään muuta niin olo korjaantuu. Jos liian extremeä niin myös vhh/keto-ruokavalio korjaa turvotuksen ja väsymyksen.
Vierailija kirjoitti:
Syö lihaa ja eläinrasvaa sekä juo vettä. Ei mitään muuta niin olo korjaantuu. Jos liian extremeä niin myös vhh/keto-ruokavalio korjaa turvotuksen ja väsymyksen.
Tähän liittyen eli kun syö riittävästi niin ei laihdu mutta olo on parempi.
Syö vähempi, hiilarit tekee ähkyn olon.
Se muna ja vanukas on sopiva määrä ruokaa sun vatsalle?
Keliakia
Ärtynyt suoli
Tai jos kovin juot - maksakirroosi
Sokeritauti
Matoja
Syö hitaammin, pureskele kunnolla, hotkimalla saa ilmaa vatsaansa ja se turvottaa. Eli rauhassa noin 10 kertaa puraisu nielaise odota hetki ja uusi lusikallinen, juo vasta kun lautanen on tyhjä
Kaura sen tekee ! Minä en pysty syömään kaurapuuroa enkä leipää, neljän viljan puuroa kyllä veteen keitettynä
Vierailija kirjoitti:
Lopeta hiilarit
Jos ”lopettaa” hiilarit, ne täytyy korvata rasvalla, josta suuren osan on hyvä olla tyydyttynyttä. Ei ole ihan jokaisen juttu. Sen sijaan voisi etsiä hh-lähteitä, joista ei tule huono olo. Piimä, jogurtti, kasvikset, hedelmät?
Resistentti tärkkelys eli kerran jäähtynyt peruna, pasta tai riisi voi myös olla kokeilemisen arvoista. Ei tietenkään mitään loputonta uudelleenlämmittelyä.
Vierailija kirjoitti:
Syö hitaammin, pureskele kunnolla, hotkimalla saa ilmaa vatsaansa ja se turvottaa. Eli rauhassa noin 10 kertaa puraisu nielaise odota hetki ja uusi lusikallinen, juo vasta kun lautanen on tyhjä
Ei kannata juoda lainkaan aterian yhteydessä, jos huono olo vaivaa, vaan reilusti ennen ja reilusti jälkeen.
Syötkö makeaa? Entä rasvaa, sipulia? Käytätkö öljyä ruuanvalmistuksessa?
Kokeile syödä protskut ja hiilarit eri aterioilla
Osta ruoansulatusentsyymejä ja ota aterian yhteydessä. Valitse eläinperäinen tuote jossa on pankreatiinia ja häränsappiuutetta, mielellään myös suolahappoa. Vegaaninen tuote on huonompi.
Söin yksissä juhlissä harvinaisen paljon suolaista piirakkaa. Ja koska siellä oli myös juomatarjoilu, niin kungingasideana söin kotona vielä päälle kännipäissäni sipsejä ja suolapähkinöitä.
Suolaisen safkan aiheuttama vatsaturvotus oli vuorokauden päästä niin kivulias (alkoi illalla ja kesti koko yön aamuun asti), että luulin joko kuolevani tai ainakin joutuvani sairaalaan. Onneksi aamupaska helpotti.
Lopeta hiilarit